"לא לאפליה": שביתה בציבור הערבי, בעזה ובגדה נגד "חוק הלאום"

השביתה הכללית, לציון יום השנה לאירועי אוקטובר 2000, כוללת באופן חריג את הפלסטינים ברצועה, בגדה המערבית - ואף בלבנון. "חוק הלאום פוגע בעם הפלסטיני בכל מקום"

הציבור הערבי בישראל פתח היום (שני) בשביתה כללית, שאליה שותפים הפלסטינים ברצועת עזה, במזרח ירושלים ובגדה המערבית, לציון יום השנה לאירועי אוקטובר 2000 ובמחאה נגד "חוק הלאום". על פי דיווחים בכלי תקשורת בלבנון, לשביתת המחאה הצטרפו גם פלסטינים במחנות הפליטים בלבנון. 

ועדת המעקב העליוני לענייני הציבור הערבי בישראל, העומדת מאחורי השביתה השנתית לציון אירועי אוקטובר 2000, שבהם נורו למוות 12 אזרחים ערבים ופלסטיני בעימותים עם כוחות הביטחון, מסרה כי השביתה הנוכחית היא גם במחאה על "חוק יסוד: ישראל - מדינת הלאום של העם היהודי", שאושר לאחרונה, ועל עמדות הממשל האמריקני נגד העם הפלסטיני, לטענת הוועדה. 

השביתה כוללת את מערכת החינוך, מוסדות ציבוריים, מקומות מסחר וגופים נוספים. במהלך היום, נערכו אירועי זיכרון להרוגי אוקטובר 2000, ואחר הצהריים התקיימה תהלוכה מרכזית ביישוב ג'ת שבמשולש. 

רחוב מרכזי בחברון
 

עסקים סגורים בחברון לרגל שביתת המחאה (רויטרס)

 

ח"כ יוסף ג'בארין (הרשימה המשותפת) אמר כי השביתה שולחת מסר של התנגדות להמשך האפליה והגזענות כלפי הציבור הערבי, וכי האזרחים הערבים לא יקבלו מעמד של אזרחות נחותה כאזרחים סוג ב' או ג'. "אנו ילידי הארץ הזו וניאבק על שוויון אזרחי ולאומי מלא ועל אזרחות שוויונית לכולם", הבהיר.

ח"כ מסעוד גנאים הוסיף כי "השביתה היא לזכרם של החללים של אוקטובר 2000, שנפלו בידי כוחות הביטחון הישראליים וגם בגלל 'חוק הלאום'". לדבריו, "השביתה מאחדת את כל הלאום הפלסטיני, מאחר וחוק הלאום פוגע בעם הפלסטיני בכל המקומות - גם בשטחים הכבושים וגם בתוך ישראל". הוא עוד טען כי "עד היום, המנטליות שהדריכה ושהובילה את אנשי כוחות הביטחון האלה שירו בבנים שלנו עדיין קיימת. יש לגיטימיות להרוג ערבים".

ח"כ ניבין אבו רחמון מסרה כי "השביתה היום, יום השנה לאירועי אוקטובר 2000, היא בראש ובראשונה שביתת מחאה נגד חוק הלאום והנזק העצום שהוא גורם לכלל האוכלוסייה הפלסטינית ולזכות ההגדרה העצמית של העם הפלסטיני. מדובר בחלק בלתי נפרד מהמאבק הציבורי למען שוויון זכויות אזרחי מלא, נגד הדיכוי של האזרחים הפלסטינים, נגד סיפוח שטחי C, ונגד כל עוולה גזענית ומפלה שמתבצעת על ידי חקיקה, על ידי מדיניות הממשלה, על ידי רדיפה פוליטית של נבחרי ציבור ובאמצעות הדרה, נישול וגזל". לדבריה, "השביתה ממחישה את כוחו העצום של הציבור להמשיך ולהיאבק".

חבר הכנסת לשעבר, מוחמד ברכה, העומד בראש ועדת המעקב העליונה של הציבור הערבי בישראל, אמר כי השביתה היא "מסר לכל העולם שהאפרטהייד והגזענות הם לא משהו שאפשר להתמודד איתו מבלי לערב את העולם".

 עסקים סגורים בחאן יונס לרגל השביתה
 

עסקים סגורים בחאן יונס לרגל השביתה (רויטרס )

 


"מטרת השביתה היא להשמיע זעקה ומחאה נגד חוק הלאום הגזעני - חוק יסוד אשר שולל ומבטל את זכות ההגדרה העצמית של העם הפלסטיני במולדתו ואת זכויותינו ההיסטוריות", הוסיפו בוועדת המעקב. "כמו גם למחות נגד 'עסקת המאה' והניסיון לחסל את הסוגיה הפלסטינית בחסות התמיכה המוחלטת שזוכה לה ממשלת ישראל מהממשל האמריקני. הכיבוש הישראלי מהדק את המצור הכלכלי על רצועת עזה ודירדר את המצב בה לכדי אסון הומניטרי חמור והביא אותה אל סף קריסה מוחלטת, וטרגדיה אנושית זו היא תוצאה של מדיניות אכזרית מכוונת".

מלבד השביתה היום, קראה ועדת המעקב לערבי ישראל להגיע לכפר הבדואי הבלתי חוקי, חאן אל-אחמר, במחאה על הרצון של הממשלה לפנותו. "בגדה הכיבוש מרחיב ומעמיק את ההתנחלויות וגורם לנישול ועקירת קרקעות", מסרו מוועדת המעקב בהתייחס לפינוי. "האירוע האחרון בשרשרת הוא ההחלטה הנפשעת להחריב את הכפר חאן אל אחמר, וזאת כחלק ממאמץ כיבושי מרוכז שעושה ישראל באזור שבין ירושלים לים המלח, במטרה למנוע רצף טריטוריאלי, ריבונות והקמה של מדינה פלסטינית עצמאית".

המועד האחרון שבו יוכלו תושבי הכפר להרוס את בתיהם ולהתפנות מגיע היום. בהודעה שקיבלו התושבים מהמנהל האזרחי לפני כשבוע התחייב המנהל לאפשר לתושבים להתפנות באופן עצמאי ולפנות אליהם כדי שיסייעו להם לפנות את חפציהם. עם זאת, אם התושבים לא יהרסו את ביתם עד המועד הנקוב, יעשה זאת המנהל האזרחי, בהתאם להחלטת הממשלה ופסיקת בג"ץ.
 

  ח'אן אל אח'מר
 

חאן אל-אחמר (חדשות עשר)

 

לפני כחודש וחצי, התקיימה עצרת מחאה, תחת הכותרת "יבוטל חוק הלאום - כן לשוויון", ברחבת מוזיאון תל אביב, לאחר צעדה מכיכר רבין. ההפגנה אורגנה על ידי ועדת המעקב העליונה של הציבור הערבי בישראל, והשתתפו בה נציגי עשרות תנועות וארגוני חברה אזרחית. אלפי המפגינים שהחלו להתאסף בכיכר רבין נשאו שלטים, עליהם נכתב בין היתר "לא נסכים לאפליה" ו"שוויון מלא", כמו גם דגלי ישראל ופלסטין.
 

המחאה התעוררה לאחר ש"חוק יסוד: מדינת ישראל - מדינת הלאום של העם היהודי", עבר בכנסת. חוק הלאום קובע מבחינה חוקית את מעמדה של המדינה כ"מדינת הלאום של העם היהודי", את סמליה, ואת בירתה כ"ירושלים השלמה והמאוחדת". כמו כן, החוק מעניק לעברית מעמד מיוחד על פני השפה הערבית, וקובע כי "המדינה רואה בפיתוח התיישבות יהודית ערך לאומי".