הפגנות בעזה (ארכיון), רויטרס

הפרות סדר ליליות אלימות בעזה: מאות מתפרעים משליכים מטענים

על פי הדיווחים, מפרי הסדר מנסים לפגוע בכוחות צה"ל ומיידים גם רימונים, חזיזים ואבנים וכן מבעירים צמיגים. כוחות הביטחון פועלים למניעת חצייתם של הפלס' את גדר הגבול

המתיחות בדרום: פיצוצים עזים נשמעים הלילה (שני) מאז אתמול בערב, ביישובי עוטף עזה, כתוצאה מהפרות הסדר שמתרחשות בגבול הרצועה. על פי דיווחים בעזה מאות פלסטינים מתפרעים ומנסים לפגוע בכוחות צה"ל.

כוחות הביטחון הישראליים פועלים למניעת חצייתם של המתפרעים את גדר הגבול שברצועת עזה. הפלסטינים, כך על פי הדיווחים מהשטח, מבעירים צמיגים, מיידים אבנים ומשליכים רימונים, כמו גם מטעני חבלה מאולתרים וחזיזים, לעבר חיילי צה"ל. ההערכה היא שנכון לשעה זו הושלכו כבר עשרות מטענים לעבר הכוחות.

 
 
 הפגנה ממזרח לעיר עזה

הפגנה ממזרח לעיר עזה - ארכיון (רויטרס)

 


בתוך כך, חייל צה"ל נפצע קל אמש במהלך פעילות צה"ל בכפר נחאלין שבאזור בית לחם ופונה לבית החולים. מהצבא נמסר כי התפתחה הפרת סדר אלימה במהלכה פלסטינים תקפו את הלוחמים ויידו אבנים לעברם וכי הלוחמים הגיבו באמצעים לפיזור הפגנות ובירי חי.

שלשום בשעות הלילה בוצע ירי לעבר עמדת צה״ל סמוך למחנה הפליטים ג’ילזון שליד רמאללה. לא היו נפגעים ולא נגרם נזק. כמו כן, באזור התקיימה הפרת סדר בהשתתפות 30 פלסטינים שיידו אבנים לעבר לוחמי צה"ל, אשר הגיבו באמצעים לפיזור הפגנות.
 

בד בבד, ביום שישי האחרון למעלה מ-20 אלף מתפרעים הגיעו לגדר הגבול בעזה לאחר שנשלחו למקום על ידי חמאס. מפרי הסדר נהגו באלימות קשה, חיבלו בגדר הגבול וניסו לפרוץ אותה במספר מוקדים. למחרת, במהלך סיור כוחות צה"ל בגדר, נמצאו מאה מטענים מאולתרים, מטעני צינור ורימוני נפץ, שהושלכו לעבר לוחמי צה"ל בגדר המערכת. בקרב החיילים לא היו נפגעים.
 

משרד הבריאות הפלסטיני בעזה דיווח כי שבעה פלסטינים נהרגו מאש צה"ל במהלך העימותים, ולמעלה מ-400 נוספים נפצעו. בין ההרוגים היו ילד בן 12, ושני נערים בני 14 ו-18. העימותים התקיימו בשני מוקדים עיקריים: מחנה הפליטים אל-בורייג' במרכז רצועת עזה, ובאזור חאן יונס בדרום הרצועה.

 

 שריפה בסמוך לעוטף עזה כתוצאה מבלון תבערה

שריפה בסמוך לעוטף עזה כתוצאה מבלון תבערה ( אושרי צימר)

 

דובר חמאס פאוזי ברהום, טען כי "ההשתתפות המרובה ביום השישי של אינתיפאדת אל-אקצא היא מסר לכל מי שמאיים על עזה ומטיל עליה מצור - לא ניסוג ולא נישבר. אנחנו נמשיך עד לשבירת המצור". מארגון חמאס נמסר מוקדם יותר כי "המוני הפלסטינים שהביאו לפרוץ אינתיפאדת אל-אקצא בשנת 2000 והביסו את הכיבוש בעזה בזכות ההתנגדות ויוצאים היום לצעדות השיבה, מסוגלים להביא שוב לפיצוץ, והם לא יעצרו עד להגשמת המטרה: שבירת המצור".
 

במקביל, 12 שריפות פרצו במהלך סוף השבוע האחרון כתוצאה מבלוני תבערה, תוך שימוש בשיטה החדשה שבה נוקט חמאס: לחבר חומרי נפץ לבלונים שעלולים להתפוצץ ולגרום לשריפות. צוותי כיבוי הצליחו להשיג שליטה על האש בכל המוקדים.
 

ברקע העימותים, יצאה שלשום משלחת חמאס, בליווי משלחת מטעם הג'יהאד האסלאמי, למצרים לשיחות בנושא הפיוס הפנים פלסטיני עם פתח ובנוגע להסדרה עם ישראל. המשלחת בראשותו של סגן יו"ר הלשכה המדינית של חמאס, סאלח אל-עארורי, תיפגש במהלך היום עם אנשי המודיעין המצרי.