בנט: הסכמי ליברמן-חמאס כשלו; ישראל ביתנו: שיתמקד בכישלונותיו

שר החינוך תקף את ליברמן בחריפות על רקע העימותים ברצועת עזה וקרא למגעים להסכם עם חמאס "מדיניות ההבלגה והחולשה של שר הביטחון". ישראל ביתנו: "היסטרי וקנאי"

  • פורסם ב:
  • 30/09/2018 07:41
  • |
  • עודכן ב:
  • 30/09/2018 10:20
  • |
  • כתבים:
  • החדשות 13

שר החינוך, נפתלי בנט, תקף הבוקר (ראשון) את שר הביטחון, אביגדור ליברמן, על רקע הפגנות הפלסטינים סמוך לגדר רצועת עזה והעימותים עם חיילי צה"ל. מפלגת ישראל ביתנו מסרה בתגובה כי השר בנט שרוי בקנאה ובהיסטריה.

"הסכמי ליברמן - חמאס קרסו. הטרור נמשך על חשבון ביטחון תושבינו, הודות למדיניות ההבלגה והחולשה של ליברמן; אביא את הנושא לדיון בישיבת הקבינט הקרובה", אמר שר החינוך. "בימים האחרונים אנו עדים לתוצאות המסוכנות שהביאה מדיניות ההבלגה והחולשה של שר הביטחון מול רצועת עזה – יותר הבלגה, יותר טרור. עפיפוני התבערה ובלוני הנפץ ממשיכים לאיים על תושבי העוטף, ההתפרעויות על הגדר מסלימות ואל עמדות צה"ל מסתננים פלסטינים ללא פחד. 
כך לא מנהלים מדיניות ביטחון, כך נראית מדיניות שהיא כישלון".

ליברמן בסיור בנפח
 

ליברמן בסיור בנפח (חדשות עשר )

 


"כבר בתחילת האירועים הצגתי תכנית סדורה להתמודדות עם רצועת עזה המבוססת על עיקרון ברור: הבלגה תוביל להסלמה, והיא הובילה", הסביר בנט. "המצב הנוכחי הוא תוצאה ישירה של מדיניות ליברמן מול הרצועה. תחת מעטה של 'פרגמטיות' ו'אחריות', ליברמן השאיר את ביטחון תושבי הדרום לשיקול דעתו של חמאס. זו לא מדיניות הביטחון שהציבור מצפה לראות מממשלת ימין".


"מצביעי הימין הלאומי מצפים לראות יד קשה ואפס סובלנות כלפי טרור פלסטיני מסוכן. את המצב הזה חייבים לעצור. בכוונתי להביא את הנושא לדיון בישיבת הקבינט הקרובה, מיד לאחר החגים", סיכם שר החינוך.

בתגובה נמסר ממפלגת ישראל ביתנו: "ביום שישי האחרון נהרגו שבעה מתפרעים פלסטינים, מעל 500 נפצעו ואף ישראלי לא נשרט, כתוצאה ממדיניות נחושה ועוצמתית שהוכיחה את עצמה. המתקפות החוזרות ונשנות של שר החינוך על שר הביטחון מצביעות כנראה על ההיסטריה ועל הקנאה שבהן הוא שרוי. עדיף שיתמקד בכשלונותיו במערכת החינוך ולא יפריע לדברים שמחייבים ניסיון, אחריות ושיקול דעת. השר בנט הוא שותף מלא להחלטות הקבינט וגם כשכבר טרח להופיע לדיונים בנושא עזה, לא זכור שאי פעם הביע התנגדות למדיניות הקבינט".

מאוחר יותר הגיב ליברמן להאשמות: "בסוף השבוע האחרון נהרגו בעזה 7 מתפרעים פלסטינים ומעל ל- 500 נפצעו. אף ישראלי לא נשרט. זוהי תוצאה של מדיניות נחושה ועוצמתית. כל האשמותיו של מר בנט הן פוליטיקה נטו ואין להן שום קשר לביטחון. רק סיסמאות של קמפיין בחירות, אפס מהות".

הפגנות לאורך גדר המערכת
 

הפרות הסדר לאורך גדר המערכת (דובר צה"ל )

 

ביום שישי חמאס שלח להפגנות למעלה מ-20 אלף מתפרעים שנהגו באלימות קשה, חיבלו בגדר הגבול וניסו לפרוץ אותה במספר מוקדים. אתמול, במהלך סיור כוחות צה"ל בגדר, נמצאו מאה מטענים מאולתרים, מטעני צינור ורימוני נפץ, שהושלכו אמש לעבר לוחמי צה"ל בגדר המערכת. בקרב החיילים לא היו נפגעים.

משרד הבריאות הפלסטיני בעזה דיווח כי שבעה פלסטינים נהרגו מאש צה"ל במהלך העימותים, ולמעלה מ-400 נוספים נפצעו. בין ההרוגים היו ילד בן 12, ושני נערים בני 14 ו-18. העימותים התקיימו בשני מוקדים עיקריים: מחנה הפליטים אל-בורייג' במרכז רצועת עזה, ובאזור חאן יונס בדרום הרצועה.

דובר הארגון, פאוזי ברהום, טען כי "ההשתתפות המרובה ביום השישי של אינתיפאדת אל-אקצא היא מסר לכל מי שמאיים על עזה ומטיל עליה מצור - לא ניסוג ולא נישבר. אנחנו נמשיך עד לשבירת המצור". מארגון חמאס נמסר מוקדם יותר כי "המוני הפלסטינים שהביאו לפרוץ אינתיפאדת אל-אקצא בשנת 2000 והביסו את הכיבוש בעזה בזכות ההתנגדות ויוצאים היום לצעדות השיבה, מסוגלים להביא שוב לפיצוץ, והם לא יעצרו עד להגשמת המטרה: שבירת המצור".

במקביל, 12 שריפות פרצו במהלך סוף השבוע כתוצאה מבלוני תבערה, תוך שימוש בשיטה החדשה שבה נוקט חמאס: לחבר חומרי נפץ לבלונים שעלולים להתפוצץ ולגרום לשריפות. צוותי כיבוי הצליחו להשיג שליטה על האש בכל המוקדים.

ברקע העימותים, יצאה אתמול משלחת חמאס, בליווי משלחת מטעם הג'יהאד האסלאמי, למצרים לשיחות בנושא הפיוס הפנים פלסטיני עם פתח ובנוגע להסדרה עם ישראל. המשלחת בראשותו של סגן יו"ר הלשכה המדינית של חמאס, סאלח אל-עארורי, תיפגש במהלך היום עם אנשי המודיעין המצרי.