סירה עות'מנית שהוטבעה בכינרת, חדשות עשר

"אם יש שם זהב - נמצא אותו": אגדת הסירה הטורקית שטבעה בכינרת

במשך שנים סיפרו תושבי הכפרים מסביב לאגם על כלי שיט עמוס מטבעות עות'מנים, שהוטבע על ידי הבריטים. לאחר עשרות שנים, צוללנים מצאו את הסירה וחזרו עם תיעוד

בשנות החמישים של המאה הקודמת נולדה אגדה סביב סירת אוצר טורקית שהוטבעה על ידי חיל האוויר הבריטי. ענף הדיג בכינרת החל להתפתח, והדייגים תהו מהו העצם התת-קרקעי שקורע שוב ושוב את רשתות הדיג. במשך עשרות שנים סיפרו בטבריה וביישובים מסביב לכינרת על הפרנויה של הממשל העות'מני בארץ, שפחד משודדים, ולכן שמר את אוצרותיו על סיפונה של הספינה, ששטה במהלך הלילה ברחבי האגם והייתה מוגנת מכל פגע.

הירידה ההדרגתית במפלס הכינרת היא מגמה מדאיגה לכל הדעות, אך היא מאפשרת למצוא אוצרות ששקעו לקרקעית הימה יותר בקלות. צוללנים שצללו באזור הצליחו לצלם את הסירה המדוברת אך על סיפונה לא נמצאו כל מטבעות, אלא רק חרבות וכידונים שנשמרו לאורך מאה בשל המים המתוקים.

"ככל שאנחנו יודעים, הסירה שימשה מעבורת של אנשים וסחורות על הקו שבין טבריה לצמח בזמן השלטון העות'מני בארץ", אמר רוני שדה, מחברת "ים-יפוא" שמספקת שירותי ייעוץ ופיקוח בנושאי מיפוי הים. "לאורך השנים נקשרו אליה סיפורים שדיברו על בנק צף או מטבעות של החיילים העות'מנים, שנשמרו על כלי השיט. אני אישית לא בטוח שזה העניין, אבל אם יש שם זהב אנחנו נמצא אותו".