חזירי בר בשטח חלקאי, חדשות עשר

מערכה אבודה מראש? חזירי הבר הפכו לסיוט של החקלאים

צריכת המזון הגבוהה וקצב ההתרבות המהיר של חזירי הבר הופכים אותם לאיום המרכזי על תעשיית החקלאות. "להקת חזירים יכולה להחריב שדה אבטיחים שלם בחודש"

חזירי הבר הפכו לסיוט של חקלאי הצפון ותושבי חיפה. הם פולשים לשטחים חקלאיים כדי לחפש מזון, ומחריבים חלקות אדמה רבות. השילוב של צריכת המזון הגבוהה וקצב ההתרבות המהיר הופכים את חזירי הבר לאיום הגדול על פרנסתם של החקלאים. ציידים מעידים כי החזירים כבר לא מסתפקים בחקלאות בצפון הארץ, ואף נצפים באזורים פחות אופיינים כמו ים המלח.

"מצאנו למעלה משלושים חזירים בשדה האבטיח", מספר צייד בחברה לחקלאות בגליל העליון. "כל חזיר אוכל בערך ארבעה אבטיחים. בקצב הזה תוך שבוע עד חודש הם מחסלים שדה שלם". המלחמה בחזירי הבר פתחה מחדש את הדיון בלגיטימיות של ציד חיות הבר, אך יש מי שחושבים שהמילה ציד אינה מדויקת: "אלה מבחינתי לא ציידים", אמר עפר סיון, סייר המועצה האזורית גליל עליון. "הם מונעי נזקים. הסמנטיקה נורא חשובה". נוסף לשדות, כאמור, החזירים מוצאים את דרכם גם לאזורים אחרים - כמו שכונות מגורים, שם הדיירים לא משועשעים מנוכחותם וישנם כאלה שאף מוותרים על רכישת דירות באזור בשל החזירים.

החקלאים ומארגני טיולי התיירות היו מוותרים על ציד והרג החזירים, אילו היה ניתן להם פתרון חלופי. בינתיים, החזירים ממשיכים להתרבות, להכפיל את מספרם בקצב בלתי ניתן לריסון, ויעשו הכל כדי להגיע לשדות. במקביל, מספר הציידים בישראל יורד משנה לשנה, ונראה שהמערכה תסתיים בניצחון לחזירי הבר.