הסיכון להסלמה ברצועת עזה גבוה יותר מהסיכוי להסדרה • פרשנות

בתום יומיים רווי אירועים אלימים ברצועה, גובר החשש כי במידה והדרג המדיני לא יצליח להניע מחדש את תהליך ההסדרה - עימות צבאי עם חמאס יהפוך לאפשרות ממשית

יום שישי האחרון היה אחד מימי השישי האלימים ביותר שראינו בתקופה האחרונה בגבול רצועת עזה, תזכורת חשובה לכך שבצל האירועים בצפון ופרויקט הגרעין האיראני - עזה מוסיפה להיות הבעיה הדחופה והנפיצה ביותר שעמה מתמודדת מדינת ישראל.

החשש במערכת הביטחון הישראלית הוא שהסיכוי לעימות צבאי ברצועה עלה בשבועות האחרונים. זאת, היות שהסכם הפיוס בין פתח לחמאס איננו מתקדם, אבו מאזן מעוניין בסיבוב חדש ברצועה והאמריקנים הפסיקו את המימון האמריקני לאונר"א.

בהיעדר חלופה, מזהירים בצה"ל, המצב עלול להידרדר להסלמה. התחושה, גם אצל תושבי העוטף ובעיקר אצל מערכת הביטחון, היא שאם לא יצליחו להניע מחדש את תהליך ההסדרה – הרי שאנו הולכים ומתקרבים לקראת עימות עם חמאס. הסיכון להסלמה, כך נראה, גבוה יותר מאשר הסיכוי להסדרה.

עם זאת, המתיחות לא הסלימה לכדי ירי רקטות לעבר עוטף עזה, כך שייתכן כי חמאס והג'יהאד האסלאמי מאותתים שהם עדיין מעוניינים להגיע להסדרה ארוכת טווח עם ישראל.

 
 
 
 הפגנות יום שישי בעזה
 

הפגנות יום שישי בעזה (חדשות עשר)

 

20 אלף מפגינים, מאה מטעני חבלה ו-12 שריפות: סוף שבוע מתוח בדרום

ביום שישי חמאס שלח להפגנות למעלה מ-20 אלף מתפרעים שנהגו באלימות קשה, חיבלו בגדר הגבול וניסו לפרוץ אותה במספר מוקדים. היום, במהלך סיור כוחות צה"ל בגדר, נמצאו מאה מטענים מאולתרים, מטעני צינור ורימוני נפץ, שהושלכו אמש לעבר לוחמי צה"ל בגדר המערכת. בקרב החיילים לא היו נפגעים.

משרד הבריאות הפלסטיני בעזה דיווח כי שבעה פלסטינים נהרגו מאש צה"ל במהלך העימותים, ולמעלה מ-400 נוספים נפצעו. בין ההרוגים היו ילד בן 12, ושני נערים בני 14 ו-18. העימותים התקיימו בשני מוקדים עיקריים: מחנה הפליטים אל-בורייג' במרכז רצועת עזה, ובאזור חאן יונס בדרום הרצועה.

 מטען שהושלך על כוחות צה"ל בהפגנות ברצועת עזה
 

מטען שהושלך על כוחות צה"ל בהפגנות ברצועת עזה ( דובר צה"ל)

 

דובר הארגון, פאוזי ברהום, טען כי "ההשתתפות המרובה ביום השישי של אינתיפאדת אל-אקצא היא מסר לכל מי שמאיים על עזה ומטיל עליה מצור - לא ניסוג ולא נישבר. אנחנו נמשיך עד לשבירת המצור". מארגון חמאס נמסר מוקדם יותר כי "המוני הפלסטינים שהביאו לפרוץ אינתיפאדת אל-אקצא בשנת 2000 והביסו את הכיבוש בעזה בזכות ההתנגדות ויוצאים היום לצעדות השיבה, מסוגלים להביא שוב לפיצוץ, והם לא יעצרו עד להגשמת המטרה: שבירת המצור".

במקביל, 12 שריפות פרצו במהלך סוף השבוע כתוצאה מבלוני תבערה, תוך שימוש בשיטה החדשה שבה נוקט חמאס: לחבר חומרי נפץ לבלונים שעלולים להתפוצץ ולגרום לשריפות. צוותי כיבוי הצליחו להשיג שליטה על האש בכל המוקדים.

ברקע העימותים, יצאה אתמול משלחת חמאס, בליווי משלחת מטעם הג'יהאד האסלאמי, למצרים לשיחות בנושא הפיוס הפנים פלסטיני עם פתח ובנוגע להסדרה עם ישראל. המשלחת בראשותו של סגן יו"ר הלשכה המדינית של חמאס, סאלח אל-עארורי, תיפגש במהלך היום עם אנשי המודיעין המצרי.