סוריה באו"ם: "הקרב נגד הטרור כמעט נגמר, הפליטים יכולים לשוב"

שר החוץ אל-מועלם אמר בפני מנהיגי העולם כי הצבא ישחרר את המדינה מכוחות זרים "לא לגיטימיים" - והודה לרוסיה על מעורבותה. "הפעילות הצבאית של ישראל - תמיכה בטרור"

שר החוץ הסורי, וליד אל-מועלם, נאם היום (שבת) בעצרת הכללית של האו"ם. בנאומו, הכריז השר כי "הקרב נגד הטרור קרוב לקיצו", לאחר שהכוחות הסורים, בגיבוי רוסיה ואיראן, הצליחו להשתלט על מרבית האיזורים שנכבשו במהלך המלחמה. כמו כן, הודיע אל-מועלם כי הממשל הסורי ירחיק מהמדינה כוחות זרים "בלתי לגיטימיים", וכי השבת הפליטים למדינה היא בראש סדר העדיפויות של דמשק.

"אנחנו מברכים כל יוזמה בנוגע לפתרון המשבר, ולכן קיבלנו בברכה את הסכם סוצ'י בנוגע למחוז אידליב", אמר אל-מועלם. עוד הוסיף כי סוריה תקבל כל סיוע שיוגש לה מהמדינות שלא לקחו חלק בפעולות האלימות במדינה, והדגיש: "אנחנו לא מעוניינים בעזרה ממדינות שממשיכות לתמוך בטרור".

 
 
 
 שר החוץ הסורי, ווליד אל-מועלם
 

שר החוץ הסורי, וליד אל-מועלם (רויטרס)

 

בתוך כך, הדגיש השר כי הוועדה שתוקם לניסוח חוקה חדשה לא תיכנע לתכתיבים חיצוניים שייכפו עליה, ותתנגד לכל פעולה שתיתפס כניסיון להתערב בנעשה במדינה. זאת, לאחר שארה"ב ושש מדינות נוספות קראו לאו"ם לכנס ועדה שתתווה חוקים חדשים בסוריה.

ישראל, לדבריו, תומכת בארגוני טרור שפועלים בדרום סוריה ומגינה עליהם, באמצעות המתקפות הצבאיות המתמשכות שלה על המדינה. "ישראל עדיין כובשת את רמת הגולן והתושבים שלנו עדיין סובלים שם. כמו ששחררנו את דרום סוריה מהטרור, אנחנו נחושים להחזיר את הגולן הסורי הכבוש", הודיע אל-מועלם.

 מטוס קרב בשמי דמשק
 

מטוס קרב בשמי דמשק (רויטרס)

 

אתמול הודיע שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב, כי העברת מערכת ההגנה האווירית המתקדמת S-300 לסוריה כבר החלה. לברוב אמר את הדברים במסיבת עיתונאים שכינס בשולי העצרת הכללית של האו"ם בניו יורק, לאחר שנפגש, בין היתר, עם מקבילו הסורי. ישראל הביעה התנגדות להעברת המערכת, שעשויה להגביל את חופש הפעולה של חיל האוויר בסוריה. 


"אנחנו מקווים שהם יוכלו לעזור לנו בלכסות את השטח האווירי של סוריה", אמר אל-מועלם מוקדם יותר באותו יום. שר החוץ הסורי הוסיף כי הוא מקווה שרוסיה תספק לצבא סוריה גם את מערכת ההגנה האווירית S-400, הנחשבת למתקדמת יותר ממערכת ה-S-300.

בשבוע שעבר טען סגן שר החוץ של סוריה, פייסל מקדאד, כי משלוח מערכת ההגנה האווירית המתקדמת מרוסיה יגרום לישראל "לחשוב פעמיים" לפני תקיפה נוספת בשטח סוריה. בריאיון לסוכנות הידיעות הסינית "שינוואה" שנערך בדמשק, אמר מקדאד כי "ישראל התרגלה לבצע מתקפות רבות באמתלות שונות, והיא תהייה חייבת כעת לשקול מחדש מתקפה נוספת".