מוסא ודן גולדפוס, יוזמי פרויקט "אוהל אברהם", חדשות עשר

"רוצים את ה'ביחד'": מטרגדיה קשה - לתקווה לפיוס וחיים משותפים

רצח לוחם בידי תושבי פזורת כסייפה הביא להקמת פרויקט מיוחד: מפגשים קבועים בין חיילי חטיבת הנח"ל והקהילה הבדואית הסמוכה. "הכי קל להגיד שכולם רעים - אבל זה לא נכון"

בסוף נובמבר 2017 נרצח בערד לוחם חטיבת הנח"ל, רון יצחק קוקיא, בידי שני בדואים המתגוררים בפזורת כסייפה הסמוכה לבסיס הנח"ל תל ערד. בקהילה הבדואית סערו הרוחות בעקבות הדקירה. "עד עכשיו אני לא מאמין", סיפר מוסא, המתגורר בסמוך לבסיס. "הרוצח בייש את כל אוכלוסיית הבדואים. בתור בדואי, הרוע הזה בייש אותי".

מתוך הכאב, הפחד והיחסים הטעונים בין לוחמי חטיבת הנח"ל לשכניהם הבדואים, נולד פרויקט יוצא דופן – "אוהל אברהם", שמטרתו לייצר שיח ומפגש בלתי אמצעי בין האוכלוסיה המקומית לחיילים שמשרתים לצדם. "הפרויקט בנוי מארבעה מפגשים, ומתחיל במפגש של המפקדים", הסביר יוזם הפרויקט, מפקד חטיבת הנח"ל אל"מ דן גולדפוס. "אנחנו רוצים את השותפות, את ה'ביחד' הזה. הרעיון הוא שהצעירים יראו את החיילים, והחיילים יראו את הצעירים, ויורידו את הסטיגמות".

 מוסא ודן גולדפוס, יוזמי פרויקט "אוהל אברהם"
 

מוסא ודן גולדפוס, יוזמי פרויקט "אוהל אברהם" ( חדשות עשר)

 

אחד הכוחות המניעים של הפרויקט הוא החשש במערכת הביטחון, שרעיונות דעא"ש וחמאס קוסמים לדור הצעיר של האוכלוסיה הבדואית בנגב, יותר מאשר הנרטיב של דור ההורים - הדור שהתגייס לצה"ל ורצה להשתלב במדינה. קירוב הלבבות, כך מקווים מובילי היוזמה, יביא לשינוי המצב. "זאת הדרך שאנחנו בחרנו", הדגיש מוסא, גם הוא מיוזמי הפרויקט. "בחרנו להיות חלק מהגנתה של מדינת ישראל".  

הפרויקט יוצא הדופן לא יכול היה לקרות לולא משפחת קוקיא, שנתנה את ברכתה לפרויקט. "זה לא פשוט לי", הודה בועז, אביו של רון. "הכי קל זה לבוא ולהגיד הם כולם רעים וצריך להיכנס בהם, אבל זה לא נכון מוסרית".

במקביל, דורשת המשפחה עונש מוות לרוצחיו של רון, אך קוקיא הדגיש כי אין סתירה בין הדברים: "זה שרצח – דינו מוות. חייל בדואי שמתגייס לצבא, אני אחבק אותו ואלחם יחד איתו, כתף לכתף". גולדפוס סיכם: "החיבור הזה, האור, העתיד, הם התשובה להכל. כל דבר שמונע מפחדים ומייצר שיתוק, הוא לא טוב".