איראן בקריאה לאירופה: "השלמת מנגנון עקיפת הסנקציות עד 4.11"

סגן שר החוץ האיראני, עבאס עראקצ'י, אמר כי "המנגנון שמטרתו לאפשר לחברות נפט ועסקים נוספים לסחור במדינתו, צריך להיכנס לתוקפו עד תחילת סבב הסנקציות האמריקני השני"

סגן שר החוץ האיראני, עבאס עראקצ'י, קרא למדינות האירופיות להכניס לתוקף את המנגנונים שמטרתם לעקוף את הסנקציות האמריקניות ולאפשר לחברות נפט ועסקים נוספים לסחור באיראן עד ל-4 בנובמבר, היום שבו ייכנס לתוקפו סבב הסנקציות השני שהטיל הממשל האמריקני על טהראן, שיפגע בין היתר בייצוא הנפט האיראני. על פי דבריו, שנאמרו לסוכנות הידיעות האיראנית "תסנים, "האירופים מכירים את עמדתנו בנושא וצריכים לפעול שלפחות חלק מהמנגנונים ייכנסו בזמן".

במהלך השבוע אמרה שרת החוץ של האיחוד האירופי, פדריקה מוגריני, כי הארגון "יקים גוף שיסייע לממש 'עסקאות כלכליות לגיטימות' עם איראן, כדי לאפשר מסחר ממושך עימה". זאת, על מנת לסייע כלכלית לטהראן. עוד אמרה כי הארגון "מדגיש את החשיבות של פיתוח 'ערוצי תשלום' עם איראן".

 
 
 
שרת החוץ של האיחוד האירופי עם מקבילה האיראני
 

פדריקה מוגריני ומוחמד ג'וואד זריף בעת פגישה באפריל 2018 (רויטרס)

 

דבריו של הבכיר האיראני מגיעים יומיים לאחר נאומו של ראש הממשלה בנימין נתניהו בעצרת האו"ם, שבו חשף את דבר קיומו של מתקן גרעיני סודי נוסף בטהראן, ושלושה ימים לאחר הדיון המיוחד שהתנהל במועצת הביטחון של האו"ם, בראשותו של הנשיא האמריקני דונלד טראמפ ועסק בהתפשטות הגרעין העולמי.

ביום רביעי תקף טראמפ את המשטר באיראן במהלך הדיון במועצת הביטחון, ואמר כי "המשטר האיראני מפיץ אלימות. הוא מקדם תוכנית טילים ומפיץ את הטילים האלה ברחבי המזרח התיכון. המשטר האיראני מתדלק עימותים באזור המזרח התיכון ומעבר לו. משטר כזה אסור שיהיה לו גרעין - לכן הודעתי על פרישה מהסכם הגרעין". 

טראמפ הסביר כי "איראן הייתה צריכה מזומנים ובאמצעות ההסכם אנחנו נתנו להם אותו". עוד הוסיף כי "המשטר השתמש בכסף מההסכם כדי לבנות טילים המסוגלים לשאת נשק גרעיני וכדי לעורר כאוס, לכן ארה"ב התחילה להטיל סנקציות על איראן והן ייכנסו לתוקפן המלא בנובמבר, אחר כך ארה"ב תשאף לסנקציות חדשות וחמורות יותר נגד איראן. כל אדם שלא יעמוד בסנקציות יעמוד בפני השלכות חמורות", הוסיף הנשיא האמריקני.

בנאומו באו"ם תקף נתניהו את מדינות אירופה: "לפני שלוש שנים שאלתי האם מישהו מאמין שאספקת כסף למשטר האיראני תפחית מהאלימות של הממשל. חלק האמינו כי המשטר יהיה מתון יותר, שהוא ישתמש במיליארדי הדולרים שיקבל כדי לשפר את חיי האזרחים, לשפר את בעיות החשמל, בתי החולים", אמר נתניהו. "הם האמינו בזה - זה לא קרה. במקום זאת, איראן השתמשה בכסף כדי לתדלק את מכונת המלחמה שלה".

 טראמפ במועצת האו"ם
 

טראמפ במועצת האו"ם (רויטרס)

 

"איראן ירתה טילים לסעודיה, איימה על חופש השיט בהורמוז ובבאב אל-מנדב, מימנה את חיזבאללה וחמאס. ממש 'שלום ומתינות'. תחשבו שוב", אמר ראש הממשלה ותקף את החלטת האיחוד האירופי על הקמת גוף כלכלי שיעקוף את הסנקציות האמריקניות. "בחודש שעבר, שני סוכנים איראנים נעצרו בארה"ב ולפני שבועות סוכנים איראנים נעצרו בגין תכנון פיגועים באירופה. אירופה מנסה לעזור לאיראן לעקוף את הסנקציות של ארה"ב".


"תחשבו על זה כך – באותו השבוע שבו איראן נחשפה בכך שרצתה לרצוח אזרחים אירופים, אירופה פרסה שטיח אדום בפני רוחאני. אני בן של היסטוריון – האם מנהיגי אירופה לא למדו דבר מההיסטוריה? האם הם יתעוררו? אנחנו בישראל לא צריכים קריאת השכמה. איראן מאיימת עלינו כל יום. למרות התקוות סביב הסכם הגרעין, ההסכם לא הרחיק מלחמה, אלא קירב אותה", אמר נתניהו.

נתניהו קרא למדינות אירופה: "הצטרפו לישראל, ארה"ב ורוב העולם הערבי ותמכו בסנקציות שמסכנות אותנו ורבים בעולם", והוסיף כי "ישראל מודה לנשיא טראמפ על החלטתו לסגת מההסכם. רבים משכנותינו הערביות תומכות במהלך, וכל מי שאכפת לו מהשלום העולמי צריך להודות על כך גם". "יש לי וידוי, זה אולי יפתיע אתכם, אך עליי להודות שלהסכם עם איראן יש השפעה אחת חיובית – היא קירבה בין ישראל למדינות ערב באינטימיות, חברות חסרת תקדים שלא ראיתי בחיי ולא היה ניתן לדמיין זאת לפני שנים", אמר נתניהו.