בית הכנסת הרפורמי טמפל עמנו-אל שבניו יורק, getty iages

לרפורמים וללהט"בים: בתי הכנסת של העיר היהודית הגדולה בעולם

בימים בהם רבים בארה"ב עוזבים את היהדות, בניו יורק עוד ניתן למצוא, בין היתר, את בית הכנסת הרפורמי העתיק בעיר. הצצה לקהילה יהודית שלא מפסיקה להמציא את עצמה מחדש

בתקופה בה יהודים רבים בארה"ב עוזבים את הדת, ישנם בתי כנסת בניו יורק - העיר שבה מתגוררים הכי הרבה יהודים בעולם - המנסים להתאים את עצמם לרוח התקופה. על מנת להתמודד עם עזיבת הדת, היהדות בניו יורק לא מפסיקה להמציא עצמה מחדש, ומשתדלת להישאר מזמינה, עבור המאמינים כולם. 

בלב השדרה החמישית שבמנהטן, שוכן בית הכנסת הרפורמי העתיק בניו יורק והשלישי הכי עתיק בארה"ב - "טמפל עמנו-אל", שנוסד לפני יותר מ-170 שנה. משכנו הנוכחי נבנה באותה עת שבה הוקם מגדל ה"אמפייר סטייט", שהיווה השראה לבית הכנסת הגבוה.

 בית הכנסת הרפורמי טמפל עמנו-אל שבניו יורק
 

בית הכנסת הרפורמי טמפל עמנו-אל שבניו יורק (getty iages)

 

שבועיים לאחר שנחנך "טמפל עמנו-אל", נפלה הבורסה והחל מה שלימים נודע כשפל הכלכלי הגדול. אולם בית הכנסת שרד והפך במרוצת השנים לבית הכנסת של היהודים המפורסמים בעיר, בהם ראש העיר לשעבר מייקל בלומברג ונשיא CNN ג'ף צוקר. התפילות מצולמות ומועברות בשידור חי, כך שמי שלא מגיע לתפילה יכול לצפות בה מביתו.

בצדו השני של מנהטן יש בית כנסת אחר לחלוטין - "בית שמחת תורה", בית הכנסת הגדול בעולם המשרת את קהילת הלהט"ב, שנוסד ב-1973. "רצינו לבנות קהילה בה כולם יוכלו להיות בדיוק מי שהם", הסבירה רבת בית הכנסת, מריסה אלנה ג'יימס. "אנחנו מנסים להוות בית לאלה שלא מצליחים למצוא בית אחר בעולם היהודי". בבית הכנסת הפרוגרסיבי הזה קיבלו אישור מיוחד לבנות חלל שירותים אחד בלבד, כדי שלא תהיה הפרדה בין גברים ונשים וכדי ש"איש לא ייאלץ לבחור ולהרגיש לא בנוח".