בית הדין הפלילי הבין-לאומי בהאג, רויטרס

הפלסטינים הגישו תביעה בהאג נגד ארה"ב בעקבות העברת השגרירות

לטענת הרשות הפלסטינית, האמריקנים "הפרו את אמנת וינה משנת 1961". עם זאת, לא ברור מה הם יוכלו להשיג מהמהלך, כיוון שוושינגטון אינה חברה כלל במוסד המשפטי הבין-לאומי

הרשות הפלסטינית החלה אמש (שישי) בהליך לתביעה בבית הדין הבין-לאומי בהאג נגד ארה"ב, בעקבות העברת השגרירות בישראל מתל אביב לירושלים. לא ברור מה יוכלו הפלסטינים להשיג מהמהלך, שכן ארה"ב אינה חברה בבית הדין. בהודעה שפרסם בית הדין נכתב כי "המחלוקת נובעת מהאשמות בנוגע להפרה של אמנת וינה מה-19 באפריל 1961".

ביום חמישי  אמר יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, בנאומו בעצרת הכללית של האו"ם בניו יורק כי "אני קורא לנשיא טראמפ לבטל את החלטותיו בעניין ירושלים, כדי שנוכל להציל את תהליך השלום". "הממשל האמריקני חזר בו מהחלטות האו"ם והראה את צביעותו בנוגע לדאגה לעם הפלסטיני. זה מגוחך שהם עדיין מדברים על 'עסקת המאה'", הוסיף אבו מאזן.

 חשיפת שלט שגרירות ארה"ב
 

חשיפת שלט שגרירות ארה"ב (רויטרס)

 


"ירושלים אינה למכירה, זכויות העם הפלסטיני אינן ניתנות למשא ומתן", אמר אבו מאזן בפתח דבריו. "נשמור על שלום, ונשיג מדינה עצמאית באמצעות שלום. העם שלנו הקריב הרבה. אללה תמיד נגד אלה שמפעילים נגדנו אי-צדק. בשנה שעברה קראתי בפניכם לצדק ושלום לעם המדוכא שלי, שסובל מהכיבוש הישראלי. היום שבתי, בעת שהכיבוש הקולוניאליסטי הזה ממשיך לחנוק אותנו ומערער את מאמצינו לבנות את מוסדות המדינה שלנו".

"אף אחד לא יכול להגיד לנו מה גבולותיה של מדינת ישראל. הראו לי מפה, הראו לי איפה גבולות ישראל", הוסיף אבו מאזן. "תמכנו ביוזמת השלום הערבית. המשכנו באותה מגמה עם ממשל טראמפ, ובירכנו את יוזמת השלום שלו. חיכינו לה בסבלנות, אבל היינו המומים מהחלטתו שסתרה לחלוטין את תפקידו ואת האחריות של הממשל שלו כלפי תהליך השלום. איזה פתרון מדיני נותר? הקונגרס מתעקש על להכריז על אש"ף, שמוכר כנציג היחידי של העם הפלסטיני ע"י רוב העולם כולל ישראל, כארגון טרור".

 יושב ראשה הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, בעצרת האו"ם
 

יושב ראש הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, בעצרת האו"ם ( רויטרס)

 

"קיימים הסכמים עם ההנהגה האמריקאית – אנחנו לא ניצמד להסכמים אם הם לא יהיו דבקים בהסכמים. ההסכם צריך להיות מכובד ע"י שני צדדים והוא צריך להיות מוסכם במלואו", הצהיר אבו מאזן. "אנחנו לא נסכים לארה"ב כמתווכת לבדה בתהליך השלום - אנחנו לא יכולים לשאת בנטל התיווך האמריקני כי הם מצדדים בישראל. היא יכולה להצטרף לקוורטט. כל מדינה יכולה להצטרף לקוורטט כמתווך בינינו לישראל, אך ארה"ב לבד? לא. היא יותר מדי מוטית לטובת ישראל".

"אנחנו לא רוצים פתרון הומניטרי במקום פתרון מדיני. אנחנו רוצים שתהיה לנו את היכולת לקבוע את גורלנו. לא פחות ולא יותר", אמר יו"ר הרשות. "ההצעות שמגיעות אלינו בנוגע לבירה שלנו הן בגדר משחק מילים כמו 'אבו דיס', 'האזורים מסביב לירושלים',  'פה או שם'. הבירה שלנו היא ירושלים ולא בתוך ירושלים".

"אני רוצה להזכיר לכם שישראל לא מבצעת החלטה אחת של העצרת הכללית של האו"ם. יש 705 החלטות בנושא ו-86 החלטות ממועצת הביטחון של האו"ם. אני אומר בעצב שהיא עושה זאת בתמיכה של ארה"ב", תקף יו"ר הרשות את ישראל. "עד מתי ישראל תישאר מחוץ לחוק? תתמרד ותשחק כפי שהיא רוצה?". "נאמר לנו כי בית המשפט העליון יאפשר לחלק את אל-אקצא. זה לא מתקבל, זה לא הגיוני. כל יום ביהמ"ש בישראל מקבל החלטות כאילו אנחנו לא קיימים", הוסיף.