רוכב אופניים חשמליים על כביש מהיר, חדשות עשר

"אין מי שאחראי": כיצד הפכו תאונות האופניים החשמליים לשגרה?

נערים רבים נפגעים מדי שנה בתאונות שבהן מעורבים אופניים חשמליים, אך השימוש בהם לא מצריך רישיון - או אפילו קסדה • צפו: המפגש המרגש בין משפחת נער שנפגע - לדורס

תאונות הדרכים שבהן מעורבים רוכבי אופניים חשמליים הפכו בשנים האחרונות לשגרה. מאות עד אלפי ילדים נפגעים כל שנה מתאונות המערבות אופניים חשמליים, אולם הפיקוח עליהם נופל בין הכיסאות. 

הרוכבים, רובם בני נוער שלא יודעים את חוקי התנועה, עולים על הכביש עם אופניים ממונעים שמגיעים עד ל-50 קמ"ש, ולא תמיד חובשים קסדה. האופניים החשמליים לא מצריכים רישיון, אין עליהם הגבלת גיל או חובת הרכבת קסדה.

 
 
 

אתמול (חמישי), זמן קצר לפני שנקבע מותו של הנער ארי נשר, נפגשה משפחת פרץ מכפר סבא עם האני נאטור, הנהג שדרס ופצע אנושות את בנה יוסף. בשונה מארי נשר, שהופקר בידי הרכב הדורס, האני נאטור יצא מרכבו וניגש לעזור לנער הפצוע.

החלטתו שלא לברוח מהזירה היא שהצילה את חייו של יוסף, ואפשרה לו להיאבק על חייו. אחרי התאונה, נרקם קשר בין משפחת פרץ לנאטור. "מה שחיזק אותי זאת רק דניאלה", סיפר נאטור על אמו של יוסף, ששמרה איתו על קשר טלפוני. "אחרי שהצלחתי לדבר איתה בטלפון הידיים שלי רעדו, ובכיתי כמו ילד. אמרתי לבוס שלי שזה לא מובן מאליו שהיא ענתה לי בכלל, ושהלוואי ולכל אחד הייתה אמא כזאת".

"פעם הייתה קטגוריה של 'אופנוע עם מנוע עזר' עד 50 סמ"ק", הסביר אייל אביטל, רוכב אופני שטח. "הקטגוריה הזאת כמעט נעלמה, כי אנשים מעדיפים לקנות אופניים שמגיעות ל-50 קמ"ש בחצי מהמחיר, בלי רישיון או לוחית זיהוי, ואין מי שיהיה אחראי".