עימותים בעזה: 6 נהרגו מאש צה"ל; כלי טיס תקפו בצפון הרצועה

ההרוגים הפלסטינים כוללים לפחות שלושה נערים, שהיו חלק מ-20 אלף המפגינים סמוך לגדר. בוצעו שתי תקיפות אוויריות בתגובה להשלכת רימונים ומטענים; אין נפגעים ישראלים

שישה פלסטינים, בהם לפחות שלושה נערים, נהרגו היום (שישי) מאש צה"ל בעימותים סמוך לגדר המערכת באזור מחנה הפליטים אל-בורייג' במרכז רצועת עזה ובאזור חאן יונס בדרום הרצועה - כך נמסר ממשרד הבריאות הפלסטיני בעזה. כמו כן, ילד בן 11 נפצע אנוש מאש צה"ל בעימותים סמוך לגדר המערכת באזור חאן יונס. הילד, יוסף אבו זריפה, הובהל לטיפול בבית החולים.

עוד נמסר על כ-75 פצועים נוספים מאש צה"ל, בהם שניים באורח קשה, ועשרות נפגעים מגז מדמיע. במקביל, דובר צה"ל אישר כי שני רחפנים של צה"ל נפלו בדרום הרצועה, והבהיר כי אין חשש לדליפת מידע. 

 הפגנות יום שישי בעזה
 

הפגנות יום שישי בעזה (ספא)

 

כלי טיס של צה"ל ביצעו שתי תקיפות בצפון הרצועה, בתגובה להשלכת רימונים ומטענים לעבר כוחות צה"ל. אין נפגעים ישראלים ולא נגרם נזק. כמו כן, כוחות צה"ל זיהו מספר חשודים שחצו את גדר המערכת בצפון רצועת עזה, ומיד לאחר מכן ברחו בחזרה לשטח רצועה.

 
 
 
 

זאת, במסגרת הפגנה נוספת במסגרת "צעדות השיבה", בהשתתפות אזרחים רבים, ותחת הנושא שנבחר על ידי המארגנים להפגנה היום - "אינתיפאדת אל-אקצא". אל המפגינים באזור חאן יונס הצטרף גם מנהיג חמאס ברצועה, יחיא סינוואר. להערכת דובר צה"ל, יותר מ-20,000 אזרחים משתתפים בהפגנות, בכמה מוקדים. כמו כן, נמסר כי צה"ל מגיב באמצעים לפיזור הפגנות ובירי חי. 

 בלוני תבערה בעוטף עזה
 

בלוני תבערה בעוטף עזה (חמאד אבו סיאם, קק"ל )

 

דובר הארגון, פאוזי ברהום, טען כי "ההשתתפות המרובה ביום השישי של איניתיפאדת אל-אקצא היא מסר לכל מי שמאיים על עזה ומטיל עליה מצור - לא ניסוג ולא נישבר. אנחנו נמשיך עד לשבירת המצור". מארגון חמאס נמסר מוקדם יותר כי "המוני הפלסטינים שהביאו לפרוץ אינתיפאדת אל-אקצא בשנת 2000 והביסו את הכיבוש בעזה בזכות ההתנגדות ויוצאים היום לצעדות השיבה, מסוגלים להביא שוב לפיצוץ, והם לא יעצרו עד להגשמת המטרה: שבירת המצור".

בתוך כך, לפחות 16 שריפות פרצו במהלך היום בעקבות בלוני תעברה שהופרחו מרצועת עזה. בין היתר, אותרו בלוני תבערה במושב יכיני, סמוך לקיבוץ סעד וביער נחל גרר, ליד קיבוץ רעים.