מוחמד ג'וואד זריף, שר החוץ של איראן, רויטרס

זריף על נאום רה"מ: "הגיע הזמן שישראל תודה בנשק הגרעיני שלה"

שר החוץ האיראני יצא נגד נאום נתניהו באו"ם ודרש לאפשר לפקחים בינלאומיים לבחון את הגרעין הישראלי. "המדינה היחידה באזור עם תוכנית 'סודית'"; גם בלבנון התנגדו לנאום

שר החוץ האיראני, ג'וואד זריף, תקף הלילה (שישי) בחשבון הטוויטר שלו את ראש הממשלה הישראלי, בנימין נתניהו, ואת נאומו של האחרון אתמול בערב בפני העצרת הכללית של האו"ם בניו יורק, בה חשף מתקנים איראניים, בטהראן ובלבנון, שבהם חומרים אסורים ומפעלי טילים. השר האיראני קרא לבצע בדיקה של פקחים בינלאומיים לתוכנית הגרעין של ישראל.

"אף מופע אומנות ויצירה לא יטשטש את העובדה שישראל היא המשטר היחיד באזור המזרח התיכון עם תוכנית נשק גרעינית 'סודית ובלתי מוצהרת', כולל פצצות אטום אמיתיות", כתב זריף. "הגיע הזמן שישראל תודה ותפתח את תוכנית הנשק הגרעיני, הבלתי חוקית שלה, לצורך בדיקה של פקחים בינלאומיים".

 

זמן קצר לפני כן מסר משרד החוץ האיראני תגובה לנאום נתניהו ובה נאמר כי "העולם יצחק על טענות נתניהו כלפי איראן, בפני האומות המאוחדות".

בטלוויזיה הממלכתית של איראן, כונתה הצהרת ראש הממשלה הישראלי "מגוחכת", וסוכנות הידיעות IRNA דיווחה על דברי נתניהו בבוז גלוי למדי בכנותם את נאומו "חלק מתוכנית מגוחכת שחוזרת על עצמה מדי שנה בעצרת הכללית של האו"ם

אתמול בערב, שר החוץ של לבנון, ג'ובראן באסיל, הגיב גם הוא לנאום. "ישראל מצטדקת מעל במת הארגון כדי להצדיק את התוקפנות שלה", "עם זאת, היא שוכחת שלבנון הביסה בעבר את התוקפנות הזו. ה'חברויות החדשות' שרקמה - לא יועילו לה נגדנו".
 

 
 
 נתניהו מציג מתקן גרעיני סודי של איראן בעצרת האום

נתניהו מציג מתקן גרעיני סודי של איראן בעצרת האום (או"ם )

 

כאמור, נתניהו חשף אתמול (חמישי) כי לאיראן ישנו עוד מתקן גרעיני בטהראן. מדובר ב"מתקן סודי שבו מאוחסן ציוד רב מתוכנית הגרעין של איראן", אמר נתניהו וקרא לסבא"א לחקור את המתקן "עכשיו". את הדברים אמר בנאומו בעצרת הכללית של האו"ם, שבו תקף את המשטר האיראני ואת התומכים בהסכם הגרעין.

"היום אני חושף מתקן שני – מחסן גרעיני חדש, רק שלושה מיילים מהמתקן שממנו הבאנו את ארכיון הגרעין", אמר נתניהו והציג תמונה של המקום שבו לדבריו קיים המחסן. "זה מתחם תמים למראה. מי שמנסה להגיע לשם, זה מאה מטרים מאזור של מנקי שטיחים. כרגע אלו אולי שטיחים רדיואקטיביים".
 

"גורמים רשמיים איראניים ניסו לפנות את המחסן הגרעיני – הם עשו זאת מאז שפשטנו על הארכיון", הוסיף ראש הממשלה. "15 קילוגרם של חומר רדיואקטיבי שהם הוציאו משם, הם הפיצו ברחבי טהראן כדי להעלים אותו. עליכם לשאול את עצמכם – מדוע איראן שמרה ארכיון אטומי סודי ומחסן אטומי סודי? אחרי הכול, כשדרום אפריקה ולוב ויתרו על תוכניות הגרעין שלהן הן קודם כל הרסו את הארכיונים שלהן. הסיבה שאיראן לא השמידה את המחסנים האטומיים שלה היא כי היא לא נטשה את התוכניות שלה לפתח נשק גרעיני. האיראנים תכננו להשתמש בכך בעוד זמן מה. זה לא יקרה, כי מה שאיראן מחביאה – ישראל מוצאת".