נתניהו בעצרת האו"ם: "לאיראן יש עוד מחסן גרעין סודי בטהראן"

רה"מ טען כי חודשים אחרי חשיפת מסמכי הגרעין סבא"א "לא עשתה דבר", ואיים: "רודני טהראן, ישראל יודעת מה אתם עושים". הוא אף יצא נגד אירופה: "לא למדתם מההיסטוריה?"

ראש הממשלה בנימין נתניהו חשף אתמול (חמישי) כי לאיראן ישנו עוד מתקן גרעיני בטהראן. מדובר ב"מתקן סודי שבו מאוחסן ציוד רב מתוכנית הגרעין של איראן", אמר נתניהו וקרא לסבא"א לחקור את המתקן "עכשיו". את הדברים אמר בנאומו בעצרת הכללית של האו"ם, שבו תקף את המשטר האיראני ואת התומכים בהסכם הגרעין.

"היום אני חושף מתקן שני – מחסן גרעיני חדש, רק שלושה מיילים מהמתקן שממנו הבאנו את ארכיון הגרעין", אמר נתניהו והציג תמונה של המקום שבו לדבריו קיים המחסן. "זה מתחם תמים למראה. מי שמנסה להגיע לשם, זה מאה מטרים מאזור של מנקי שטיחים. כרגע אלו אולי שטיחים רדיואקטיביים".

"גורמים רשמיים איראניים ניסו לפנות את המחסן הגרעיני – הם עשו זאת מאז שפשטנו על הארכיון", הוסיף ראש הממשלה. "15 קילוגרם של חומר רדיואקטיבי שהם הוציאו משם, הם הפיצו ברחבי טהראן כדי להעלים אותו. עליכם לשאול את עצמכם – מדוע איראן שמרה ארכיון אטומי סודי ומחסן אטומי סודי? אחרי הכול, כשדרום אפריקה ולוב ויתרו על תוכניות הגרעין שלהן הן קודם כל הרסו את הארכיונים שלהן. הסיבה שאיראן לא השמידה את המחסנים האטומיים שלה היא כי היא לא נטשה את התוכניות שלה לפתח נשק גרעיני. האיראנים תכננו להשתמש בכך בעוד זמן מה. זה לא יקרה, כי מה שאיראן מחביאה – ישראל מוצאת".

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 בנימין נתניהו בעצרת האו"ם
 

בנימין נתניהו בעצרת האו"ם (חדשות עשר)

 

"יש לי מסר לראש סבא"א, שאני מאמין שהוא רוצה לעשות את הדבר הנכון – עשה את הדבר הנכון, לפני שהאיראנים ינקו אותו. אתם זוכרים שהבטיחו לנו שחיפושים יכולים להתרחש בכל זמן ומקום? מה דעתכם על בדיקות ממש כאן, ממש עכשיו?", שאל נתניהו ופנה אל ראש סבא"א: "בדוק את האתרים האחרים שדיווחנו אליהם. אמור את האמת לעולם על איראן".

"יש לי מסר לרודנים של איראן – ישראל יודעת מה אתם עושים ואיפה. לא ניתן לכם להחזיק בנשק גרעיני – לא עכשיו, לא בעוד עשור, לעולם לא", הצהיר ראש הממשלה. "נמשיך לפעול נגדכם בסוריה, בלבנון, בעיראק ובכל מקום שעלינו לפעול כדי להגן על אנשינו ומדינתנו".

נתניהו תקף את האיחוד האירופי על הניסיון לעקוף הסנקציות: "מנהיגי אירופה לא למדו דבר?"

"לפני שלוש שנים שאלתי האם מישהו מאמין שאספקת כסף למשטר האיראני תפחית מהאלימות של הממשל. חלק האמינו כי המשטר יהיה מתון יותר, שהוא ישתמש במיליארדי הדולרים שיקבל כדי לשפר את חיי האזרחים, לשפר את בעיות החשמל, בתי החולים", אמר נתניהו. "הם האמינו בזה - זה לא קרה. במקום זאת, איראן השתמשה בכסף כדי לתדלק את מכונת המלחמה שלה".

 ראש הממשלה נתניהו בנאום בעצרת האום
 

ראש הממשלה נתניהו בנאום בעצרת האום (או"ם)

 

"איראן ירתה טילים לסעודיה, איימה על חופש השיט בהורמוז ובבאב אל-מנדב, מימנה את חיזבאללה וחמאס. ממש 'שלום ומתינות'. תחשבו שוב", אמר ראש הממשלה ותקף את החלטת האיחוד האירופי על הקמת גוף כלכלי שיעקוף את הסנקציות האמריקניות. "בחודש שעבר, שני סוכנים איראנים נעצרו בארה"ב ולפני שבועות סוכנים איראנים נעצרו בגין תכנון פיגועים באירופה. אירופה מנסה לעזור לאיראן לעקוף את הסנקציות של ארה"ב".


"תחשבו על זה כך – באותו השבוע שבו איראן נחשפה בכך שרצתה לרצוח אזרחים אירופים, אירופה פרסה שטיח אדום בפני רוחאני. אני בן של היסטוריון – האם מנהיגי אירופה לא למדו דבר מההיסטוריה? האם הם יתעוררו? אנחנו בישראל לא צריכים קריאת השכמה. איראן מאיימת עלינו כל יום. למרות התקוות סביב הסכם הגרעין, ההסכם לא הרחיק מלחמה, אלא קירב אותה", אמר נתניהו.

נתניהו קרא למדינות אירופה: "הצטרפו לישראל, ארה"ב ורוב העולם הערבי ותמכו בסנקציות שמסכנות אותנו ורבים בעולם", והוסיף כי "ישראל מודה לנשיא טראמפ על החלטתו לסגת מההסכם. רבים משכנותינו הערביות תומכות במהלך, וכל מי שאכפת לו מהשלום העולמי צריך להודות על כך גם". "יש לי וידוי, זה אולי יפתיע אתכם, אך עליי להודות שלהסכם עם איראן יש השפעה אחת חיובית – היא קירבה בין ישראל למדינות ערב באינטימיות, חברות חסרת תקדים שלא ראיתי בחיי ולא היה ניתן לדמיין זאת לפני שנים", אמר נתניהו. 

 נתניהו מציג באום את נמל התעופה של ביירות
 

נתניהו מציג באום את נמל התעופה של ביירות (או"ם)

 

נתניהו: איראן מתבססת בסוריה ובלבנון

ראש הממשלה פירט את התבססותה של איראן במזרח התיכון. "בסוריה איראן מנסה להקים בסיסים נגדנו וכבר שלחה רקטות ומזל"טים. בלבנון איראן מכווינה את חיזבאללה לבנות אתרים סודיים שיהפכו טילים לטילים מדויקים, שיכולים לפגוע באתרים בישראל בדיוק של 10 מטרים", אמר נתניהו. "חיזבאללה משתמש במכוון אנשים תמימים בביירות כמגן אנושי. שלושה מאתרי ייצור הטילים ממוקמים ליד נמל התעופה של ביירות". ראש הממשלה הציג תמונה שבה נראה נמל התעופה של ביירות ואמר כי "הנה תמונה ששווה אלף טילים. יש לי מסר לחיזבאללה – ישראל יודעת מה אתם עושים, ולא ניתן לכם לחמוק מכך".

נתניהו שיבח את הסנקציות האמריקניות ואמר "תומכי ההסכם טענו כי החזרת הסנקציות תביא לאהדה למשטר. להיפך, הם יוצאים נגד המשטר. הם קוראים לצאת מסוריה ומעזה, לדאוג לאנשי איראן", אמר והוסיף, "אני מקשיב למחאה הזו, אני מדבר אל העם האיראני, ואני מקבל כל כך הרבה תגובות מאיראנים. בהתחלה חשבתי שמדובר באיראנים גולים, לא! איראנים מאיראן, מאמצים את ישראל ויוצאים נגד המשטר עם שמות חשופים. אני שואל את אנשי המודיעין שלנו מה קורה? אנשי איראן יוצאים נגד משטר שהתעלל בהם עשורים".

בווידאו: מפעלי טילים של חיזבאללה בלבנון (צילום: דובר צה"ל)

"למרות חשיפת ארכיון הגרעין - סבא"א לא עשתה דבר"

"כשדיברתי כאן לפני שלוש שנים, ישראל עמדה לבדה בין האומות. מתוך כ-200 מדינות כאן, רק ישראל התנגדה להסכם הגרעין עם איראן", אמר נתניהו בפתח דבריו. "התנגדנו כי זה איים על עתידנו, אפילו על שרידותנו. התנגדנו כי ההסכם סלל את הדרך של איראן לארסנל גרעיני. בהסרת הסנקציות היא תדלקה את קמפיין הכיבוש ברחבי המזרח התיכון".

"ישראל חשפה את השקר של איראן. ישראל ערכה פשיטה על הארכיון הגרעיני של איראן. החזקנו יותר ממאה אלף תקליטורים ומסמכים שאוכסנו בטהראן", אמר ראש הממשלה." במאי הצגתי לתקשורת מעט ממה שהשגנו. סיפקתי הוכחות לשאיפה של איראן לפתח נשק גרעיני ולהונות את הקהילה הבינלאומית. שיתפנו את המידע הזה עם המדינות החתומות על ההסכם ועם סבא"א. חודשים חלפו, סבא"א עדיין לא נקטה שום מהלך".

לאחר דבריו התקיפים על איראן, שיבח נתניהו את תמיכת ארה"ב בישראל. "אני רוצה להביע את תודתי לטראמפ והיילי על התמיכה שלהם בנו באו"ם. אונסק"ו יצא נגד ישראל יותר מכל מדינות העולם ביחד, ופי עשרה מאיראן או סוריה. ארה"ב הפסיקה לממן את אונר"א – ארגון שבמקום לפתור את בעיית הפליטים מקעקע אותה. יום אחרי יום ממשל טראמפ יצא נגד ההתנגדות לישראל", אמר ראש הממשלה.

 נתניהו מציג מתקן גרעיני סודי של איראן בעצרת האום
 

נתניהו מציג מתקן גרעיני סודי של איראן בעצרת האום (או"ם)

 

"אבו מאזן משלם למחבלים ככל שהם הורגים יותר - ומפקפק במוסר שלנו?"

"למרות שההחלטה המשווה בין ציונות לגזענות נדחתה, אני מצטער להגיד שיש כאלה שמאמינים בכך", אמר רה"מ ותקף את האו"ם. "ישראל הטיסה אתיופים לחופש בישראל, אך כאן אנחנו מואשמים בגזענות. לערבים בישראל יש את אותן זכויות כמו לכל ישראלי, אך כאן באו"ם אנחנו מואשמים באפרטהייד. יש בישראל לפחות פי חמישה יותר פלסטינים משהיה ב-1948, אך כאן באו"ם ישראל מואשמת בטיהור אתני. זו אנטישמיות חדשה. פעם אלו היו היהודים שיצאו נגדם, היום זו מדינת היהודים".

ראש הממשלה הגן על חוק הלאום, לאחר שאבו מאזן תקף אותו, ואמר כי התגובות לחוק הן דוגמא לאנטישמיות. "אני מזכיר לכם שישראל היא מדינה חופשית ואפשר להתנגד לחוק ואנשים עשו זאת, אך כשמכנים את ישראל גזענית בכך שקובעים שעברית היא השפה הרשמית, כשמכנים אותה מדינת אפרטהייד כשהיא מכנה עצמה מדינת היהודים - יש יותר ממאה מדינות כאן שיש להן שפה רשמית אחת, למרות ששפות רבות מדוברות בה. יש מדינות רבות שעל דגליהן צלב או סהר למרות שיש בהן דתות נוספות. אף אחת מהמדינות האלה לא זוכות לגינויים", אמר נתניהו.

"מה שמיוחד כל כך בעם היהודי הוא לא שיש לנו מדינת לאום, אלא שרבים מתנגדים לכך", הוסיף ראש הממשלה ותקף את יו"ר הרשות הפלסטינית. "אבו מאזן אמר כי חוק הלאום מוכיח שישראל היא מדינת אפרטהייד. אבו מאזן – עליך לדעת טוב יותר. אתה כתבת מסמך המכחיש את השואה. הרשות גוזרת גזר דין מוות על פלסטינים המוכרים אדמה ליהודים. אבו מאזן, אתה משלם בגאווה לטרוריסטים שרצחו יהודים. ככל שהם הורגים יותר ככה משלמים להם יותר, זה בחוק שלהם, ואתה קורה לישראל גזענית ומפקפק במוסר שלה? זו לא הדרך לשלום שאליו ישראל מחוייבת". "הגוף הזה לא צריך לתמוך באדם שמשלם למחבלים. צריך לגנות זאת", הוסיף נתניהו.

 יושב ראשה הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, בעצרת האו"ם
 

יושב ראשה הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, בעצרת האו"ם (רויטרס)

 

נתניהו: "על האו"ם לתמוך בשחרור גולדין ושאול"

לקראת סוף דבריו, נתניהו הזכיר את השבויים הישראלים בעזה ואת גופות חללי צה"ל שמוחזקות בידי חמאס. "על האו"ם לתמוך בכך שחמאס ישחרר את חיילינו אורון שאול והדר גולדין ואת אזרחינו אברה מנגיסטו והשאם א-סייד", אמר נתניהו. "אני גאה לעמוד כאן כראש הממשלה של ישראל הדמוקרטית והיהודית. יש שמאמינים כי ישראל אינה יכולה להיות דמוקרטית ויהודית. ישראל תמיד תישאר שתיהן".

"ישראל היא המקום שממנו גורשנו ואליו חזרנו והקמנו את בירתנו הנצחית ירושלים. בישראל יש זכות קולקטיבית להגדרה עצמית, זכות שהאו"ם תמך בה – בהחלטת האו"ם נכתב כי תקום מדינה יהודית", הצהיר ראש הממשלה. "באותו הזמן, ישראל היא דמוקרטיה תוססת – יהודים ולא יהודים זוכים לזכויות המעוגנות בחוק. אם אתה יהודי או ערבי, או כל דבר אחר, הזכויות שלך הם אותו הדבר ותמיד יישארו אותו הדבר. במזרח התיכון, מתייחסים לעיתים לנשים כרכוש, מיעוטים מוצאים להורג וגייז נתלים. בישראל הם זוכים לחופש".

"אני לא יכול להיות יותר גאה מלייצג את מדינתי ישראל. אני גאה שהפכנו את ישראל למעצמה טכנולוגית. גאה צוותי בחילוץ שמצילים חיים, וכל כך גאה בחיליים החזקים שמגינים על המולדת שלנו תוך שמירה על הערכים הגבוהים ביותר", חתם נתניהו את נאומו. "אני גאה יותר מכל בעם ישראל, שנחוש מתמיד לבנות עתיד בטוח במדינה היהודית האחת והיחידה".

סגן הדר גולדין וסמ"ר אורון שאול ז"ל
 

סגן הדר גולדין וסמ"ר אורון שאול ז"ל (באדיבות המשפחה)

 

עבור נתניהו הנאום היה הפוגה מלוח זמנים עמוס פגישות, לאחר ששלשום נפגש עם הנשיא טראמפ, נשיא מצרים א-סיסי, נשיא פולין אנדז'יי דודה ונשיא גואטמלה ג'ימי מוראלס.

כשעתיים לפני נאומו, העלה נתניהו סרטון בפייסבוק, שבו אמר: "זהו סיימתי את התיקונים האחרונים בנאום שלי. כמו בכל שנה אני גאה לייצג אתכם ואת האמת של מדינת ישראל כאן בניו יורק. אני מקווה שתקשיבו לי ואני בטוח שהדברים שלי ידברו אל כולכם". 

במקביל, שר התקשורת איוב קרא, שמשתתף במשלחת הישראלית לעצרת האו"ם, כתב בחשבון הטוויטר: "אנחנו נמצאים בבניין האו"ם, כמה רגעים לפני שנתניהו, אחד המסבירים הגדולים ביותר בעולם ובטח של ישראל, יגיע". עוד הוסיף: "אני גאה להיות במשלחת הזאת שתביא את הבשורה ואת התכנים החשובים למדינת ישראל ולעם לישראל".

נאומו של אבו מאזן בעצרת האו"ם

יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, אמר כי "אני קורא לנשיא טראמפ לבטל את החלטותיו בעניין ירושלים, כדי שנוכל להציל את תהליך השלום". "הממשל האמריקני חזר בו מהחלטות האו"ם והראה את צביעותו בנוגע לדאגה לעם הפלסטיני. זה מגוחך שהם עדיין מדברים על 'עסקת המאה'", הוסיף אבו מאזן. הדברים נאמרו בנאומו של יו"ר הרשות בעצרת הכללית של האו"ם, שנערכת בניו יורק.

"ירושלים אינה למכירה, זכויות העם הפלסטיני אינן ניתנות למשא ומתן", אמר אבו מאזן בפתח דבריו. "נשמור על שלום, ונשיג מדינה עצמאית באמצעות שלום. העם שלנו הקריב הרבה. אללה תמיד נגד אלה שמפעילים נגדנו אי-צדק. בשנה שעברה קראתי בפניכם לצדק ושלום לעם המדוכא שלי, שסובל מהכיבוש הישראלי. היום שבתי, בעת שהכיבוש הקולוניאליסטי הזה ממשיך לחנוק אותנו ומערער את מאמצינו לבנות את מוסדות המדינה שלנו. אש"ף הוא הנציג הלגיטימי היחידי של העם הפלסטיני".

דברי טראמפ שלשום על המו"מ בין הפלסטינים לישראל

שלשום הביע נשיא ארה"ב דונלד טראמפ באופן פומבי את תמיכתו ברעיון שתי המדינות. לאחר מכן אמר במסיבת עיתונאים בשולי העצרת כי "אני חושב שמדובר בפתרון הסביר ביותר". עוד הוסיף כי מבחינתו "גם הצעה שתכלול מדינה אחת בלבד היא פתרון טוב - בתנאים ששני הצדדים (הישראלים והפלסטינים) יהיו מרוצים".

טראמפ גם העביר מסר פומבי נוסף לפלסטינים ולפיו הוא מוכן, בתנאים מסוימים, לחדש את הסיוע הכלכלי האמריקני אותו קיצץ. לחדשות עשר נודע כי דבריו של טראמפ על אפשרות חידוש הסיוע לפלסטינים לא היו מקריים, אלא היו מסר שכוון לאוזני הפלסטינים. "כפי שאתם יודעים שילמנו לפלסטינים 550 מיליון דולר בשנה", אמר טראמפ שלשום. "עכשיו אנחנו לא משלמים להם כלום, אבל נתחיל מחדש. אני מצפה לכך כי הם משתמשים בכסף הזה גם למטרות טובות".

הנשיא האמריקני דונלד טראמפ במסיבת עיתונאים
 

הנשיא האמריקני דונלד טראמפ במסיבת עיתונאים (רויטרס)

 

הנשיא האמריקני הדגיש את רצונו להגיע להסכם בין שני הצדדים: "כל חיי רציתי לעשות את זה. זה אמנם קשה, אבל אנחנו נטפל בזה. כל חיי שמעתי שזו העסקה הקשה ביותר, אבל אני חושב שנצליח להגיע להסכם". טראמפ הסביר את דבריו מוקדם יותר שלשום בהצהרה המשותפת עם רה"מ נתניהו: "שאלו אותי לגבי ההסכם בין הצדדים ואמרתי שפתרון שתי המדינות עובד יותר טוב ושאני חושב שזה יקרה". עוד הוסיף כי "זה מסובך כיוון שזה הסכם נדל"ן, אך זה יעבוד טוב יותר כיוון שהפלסטינים ימשלו בעצמם".

בדבריו הזכיר טראמפ גם את חתנו ג'ארד קושנר, המייצג את ממשלו במגעים בין ישראל לפלסטינים, ואמר כי "ג'ארד מעורב בצורה ניכרת במו"מ. הוא אמנם אוהב מאוד את ישראל, אך הוא יהיה הוגן עם הפלסטינים". עוד ציין כי "כולם צריכים להיות שמחים מעסקה כזאת, כיוון שיש כל כך הרבה שנאה במשך שנים רבות". טראמפ הוסיף כי "רוב התושבים בישראל תומכים בעמדתו ורוצים הסכם שבבסיסו שתי מדינות".

הנשיא האמריקני המשיך להתייחס לסוגייה הישראלית-פלסטינית, ואמר: "אמרו לי שאי אפשר להגיע לשלום במזרח התיכון בלי שלום בין הישראלים לפלסטינים. שמעתי את זה ממלך סעודיה וממנהיגים רבים אחרים, כשסך הכול 12 מנהיגים אמרו לי את זה". טראמפ הוסיף כי "בשלב הזה הבנתי ששלום בין ישראל לפלסטינים הוא הדבר החשוב ביותר עבור המזרח התיכון, ולכן אנחנו מנסים בכל כוחנו להגיע להסכם".