מטוס קרב בשמי דמשק, רויטרס

דיווח: חרף המשבר - רוסיה תאפשר לישראל לתקוף בדרום סוריה

עיתונאי איראני ציטט מקורות צבאיים שמסרו כי מוסקבה הסכימה לצה"ל להפציץ מטרות איראניות. אולם, הרוסים יתנגדו לתקיפה באזור החוף וסמוך לבסיסים רוסיים

הפלת המטוס הרוסי: חרף המשבר בין ישראל לרוסיה, מוסקבה תאפשר לירושלים להמשיך לתקוף מטרות איראניות בדרום סוריה, כולל בבירה דמשק. עם זאת, הרוסים יתנגדו לכל ניסיון תקיפה בערי החוף הרחוקות מגבול ישראל-סוריה, לטקיה וטרטוס, שבהן ישנה גם פעילות צבאית רוסית. כך דיווח היום (חמישי) העיתונאי האיראני באבק טגוואי, מפי מקורות בצבא הרוסי.

כזכור, שר הביטחון, אביגדור ליברמן, אמר הבוקר בסיור בכפר נפתח ובקוניטרה שברמת הגולן כי ישראל ממשיכה לנהל מגעים חסויים עם רוסיה, גם לאחר תקרית הפלת המטוס הרוסי.

 
 
 
 שיירי הטילים שלכאורה הפילה מערכת ההגנה האווירית הסורית
 

שיירי הטילים שלכאורה הפילה מערכת ההגנה האווירית הסורית (חדשות עשר)

 

"אנחנו מעריכים את יחסינו עם רוסיה. התיאום הביטחוני בין צבא רוסיה וצה"ל זה דבר חשוב ביותר. אנחנו מצטערים על אובדן 15 החיילים והקצינים הרוסים", אמר ליברמן. "אין לנו שום עניין לנהל שיח תקשורתי עם רוסיה. יש הרבה מגעים ויש הרבה תיאומים, הכל בצינורות החסויים. מבחינתנו, כל האחריות על הפלת המטוס הרוסי - על צבא סוריה. כל השאר נדסקס איתם בפורומים הסגורים".

"אסד לא חבר שלנו", הוסיף ליברמן. "מבחינתי מדובר בפושע מלחמה, אנחנו דואגים אך ורק לביטחונם של אזרחי ישראל. יחד עם זאת, ברגע שיפתח המעבר מהצד השני נשקול כל דבר בהתאם לשיקולים ביטחוניים".

בד בבד, מזכיר המועצה לביטחון לאומי באיראן איים היום כי מדינתו תגיב אם ישראל תתקוף שוב בסוריה. "המשטר הציוני מנסה להחריף את המשבר בסוריה על ידי הענקת תמיכה לארגוני הטרור שמנסים לערער את יציבותו של אסד", אמר המזכיר עלי שמחאני. "אם ישראל תמשיך בפעולותיה – היא תספוג השלכות שיגרמו לה להתחרט על התערבותה". דבריו נאמרו בפגישתו עם מקבילו הרוסי, וצוטטו בסוכנות הידיעות תסנים.

בתוך כך, נשיא איראן חסן רוחאני, אמר במסיבת עיתונאים שהתקיימה עם חזרתו לטהראן, כי ארצות הברית לא הגיעה לשום הישג במהלך עצרת האו"ם. עוד הוסיף רוחאני כי נאומו של נשיא ארצות הברית טראמפ חשף את מעמדה של האומה האמריקנית בזירה הבינלאומית: "כשמר טראמפ התרברב על הישגיו בפני מנהיגי העולם, כל הקהל צחק", תיאר רוחאני את נאומו של טראמפ בפתח העצרת. "מלבד מדינה אחת או שתיים, אף מדינה לא עומדת לצידה של ארצות הברית. זהו בידוד היסטורי שנדיר לראות כמוהו בארצות הברית".

 תצלומי לוויין של תקיפת חיל האוויר בלטקיה
 

תצלומי לוויין של תקיפת חיל האוויר בלטקיה (ISI)

 

אמש בנאומו בעצרת האו"ם בניו יורק, תקף רוחאני את ההחלטה האמריקנית לסגת מהסכם הגרעין ולהטיל סנקציות על מדינות וגופים שהחליטו לכבד את ההסכם. עם זאת הזמין רוחאני את האמריקנים לשוב לשולחן המו"מ בכפוף לכיבוד ההסכם וביטול הסנקציות. עוד התייחס בדבריו הנשיא האיראני גם לישראל, אותה כינה מדינת אפרטהייד, הוסיף כי היא מאיימת על גורמים אחרים "בהשמדה גרעינית", ואף תקף את העברת השגרירות האמריקנית לירושלים.

"הנושא החשוב במזרח התיכון הוא שאלת פלסטין", אמר נשיא איראן לקראת סוף נאומו. רוחאני הפציר במדינות העולם "לא לאפשר למשך הזמן להצדיק את הכיבוש", והוסיף כי "ישראל מצויידת בארסנל גרעיני ומאיימת על אחרים בהשמדה גרעינית. היא מייצגת את האיום החמור ביותר לשלום וליציבות האזור".

כאמור, לפני כשבועיים, בערב יום הכיפורים, הפילו טילי נ"מ של צבא אסד מטוס המשתייך לצבא הרוסי. ברוסיה דווח לאחר מכן, כי ארבעה מטוסי F-16 של חיל האוויר הישראלי תקפו כמה אתרים בלטקיה שבמערב סוריה. לאחר התקיפה, אבד הקשר עם מטוס פטרול ימי מסוג IL-20 של צבא רוסיה, ולפי גורמים אמריקניים, הוא יורט בשוגג על-ידי הסורים. "הקשר אבד בזמן שארבעה מטוסי F-16 ישראליים תקפו מטרות בלטקיה", דווח בתקשורת הרוסית. הטלוויזיה הסורית הרשמית אישרה כי הותקפו מספר אתרים במערב המדינה. כמו כן, צויין כי "נרשמו גם שיגורי טילים מכלי שיט צרפתי לחופי סוריה בסביבות השעה 20:00, במהלך המתקפה על לטקיה". עם זאת, דובר הצבא הצרפתי טען כי מדינתו לא הייתה מעורבת בתקרית שבה נופל המטוס.