ליברמן: "התיאום הביטחוני עם רוסיה נמשך, יש מגעים חסויים"

שר הביטחון אמר במהלך סיור בגולן כי ירושלים מקיימת שיח עם מוסקבה, גם לאחר הפלת המטוס הרוסי. על תמיכת טראמפ בפתרון שתי המדינות: "המדינה הפלס' לא מעניינת אותי"

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, אמר הבוקר (חמישי) בסיור בכפר נפתח ובקוניטרה שברמת הגולן כי ישראל ממשיכה לנהל מגעים חסויים עם רוסיה, גם לאחר תקרית הפלת המטוס הרוסי.

על התבטאותו של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ בנוגע לתמיכתו בפתרון 2 המדינות, אמר: "המדינה הפלסטינית לא מעניינת אותי. מעניינת אותי המדינה היהודית ופה יש הרבה יותר בעיות אקוטיות מסתם סיסמאות. זה שבמדינת ישראל יש 20 אחוז אוכלוסייה ערבית שיוצאת פעם אחר פעם להפגנות ולמחאות עם דגלי פלסטין ולא עם דגלי ישראל – לי יש בעיה. זאת הבעיה המרכזית. ואנחנו צריכים לדאוג למדינה היהודית. כל השאר פחות מעניין. האינטרס הישראלי זה מדינה יהודית ובטוחה. כל השאר פחות מעניין אותנו".

"אנחנו מעריכים את יחסינו עם רוסיה. התיאום הביטחוני בין צבא רוסיה וצה"ל זה דבר חשוב ביותר. אנחנו מצטערים על אובדן 15 החיילים והקצינים הרוסים", אמר ליברמן. "אין לנו שום עניין לנהל שיח תקשורתי עם רוסיה. יש הרבה מגעים ויש הרבה תיאומים, הכל בצינורות החסויים. מבחינתנו, כל האחריות על הפלת המטוס הרוסי - על צבא סוריה. כל השאר נדסקס איתם בפורומים הסגורים".
 

שר הביטחון הבהיר כי ישראל מוכנה לפתוח את מעבר קוניטרה למעבר סחורות. "אמרנו מלכתחילה שאין לנו עניין בהתערבות במלחמת האזרחים בתוך סוריה ומעולם לא התערבנו", אמר ליברמן בסיור. "מה שמעניין אותנו זה להבטיח את ביטחונם של אזרחי ישראל. עצם העובדה שהגענו לשער אלפא אומרת שאנחנו מוכנים לפתיחת המעבר כפי שהיה קודם וכרגע הכדור נמצא בגרש הסורי. מבחינת היכולת להפעיל את המעבר – גם מבחינה ביטחונית וגם אדמיניסטרטיבית – הכל מוכן וסגור".

"אני מקווה שהחיים יחזרו לנורמליות ולשגרה", הוסיף ליברמן. "אני לא מתערב בצד הסורי. במעבר מהצד השני נמצאת המשטרה הסורית ואנשי המכס הסורים, שמבצעים עבודות וגם סיורים של משטרה צבאית רוסית נשקול כל אופציה לפתיחת המעבר לתנועת תפוחים וכלות. אנחנו מוכנים לחזור לשגרה".

  שר הביטחון אביגדור ליברמן בסיור סמוך למעבר קוניטרה
 

שר הביטחון אביגדור ליברמן בסיור סמוך למעבר קוניטרה ( חדשות עשר)

 

"אסד לא חבר שלנו", הוסיף ליברמן. "מבחינתי מדובר בפושע מלחמה, אנחנו דואגים אך ורק לביטחונם של אזרחי ישראל. יחד עם זאת, ברגע שיפתח המעבר מהצד השני נשקול כל דבר בהתאם לשיקולים ביטחוניים".

כאמור, לפני כשבועיים, בערב יום הכיפורים, הפילו טילי נ"מ של צבא אסד מטוס המשתייך לצבא הרוסי. ברוסיה דווח לאחר מכן, כי ארבעה מטוסי F-16 של חיל האוויר הישראלי תקפו כמה אתרים בלטקיה שבמערב סוריה. לאחר התקיפה, אבד הקשר עם מטוס פטרול ימי מסוג IL-20 של צבא רוסיה, ולפי גורמים אמריקניים, הוא יורט בשוגג על-ידי הסורים. "הקשר אבד בזמן שארבעה מטוסי F-16 ישראליים תקפו מטרות בלטקיה", דווח בתקשורת הרוסית. הטלוויזיה הסורית הרשמית אישרה כי הותקפו מספר אתרים במערב המדינה. כמו כן, צויין כי "נרשמו גם שיגורי טילים מכלי שיט צרפתי לחופי סוריה בסביבות השעה 20:00, במהלך המתקפה על לטקיה". עם זאת, דובר הצבא הצרפתי טען כי מדינתו לא הייתה מעורבת בתקרית שבה נופל המטוס.

למחרת האירוע, נטען במשרד ההגנה הרוסי כי הטייסים הישראלים השתמשו במטוס הרוסי כאמצעי להסוות את פעילותם מפני מערכות הנ"מ שכן חתימת המכ"ם שלו גדולה יותר ממטוסי הקרב. עוד נמסר כי ישראל הזהירה את רוסיה על המבצע דקה לפני שיצא לדרך אולם זה לא היה זמן מספק על מנת לגרום למטוס לנחות בבטחה. ברוסיה טענו כי לא ייתכן שבישראל לא ראו את המטוס הרוסי כשהוא מתכונן לנחיתה.