למרות הבידוד - טראמפ מקווה לכפות דעתו בנושא האיראני • פרשנות

סעודיה וישראל נותנות לו רוח גבית, אך כשהחברות הקבועות במועצת הביטחון מתנגדות לפרישתו מהסכם הגרעין ולסנקציות על טהראן, הנשיא האמריקני מייחל שדעת המיעוט תתקבל

מאז כניסתו לבית הלבן מנהל דונלד טראמפ מלחמת חורמה נגד ההתחמשות הגרעינית של מדינות ברחבי העולם, ובעיקר קוריאה הצפונית ואיראן. בעוד שעם קים ז'ונג און הצליח הנשיא האמריקני להגיע לערוץ הידברות ישיר, שעשוי אף להבשיל בעתיד הקרוב לפירוז גרעיני של חצי האי הקוריאני, בחזית האיראנית התסריט שונה לחלוטין.

לפני ארבעה חודשים וחצי החליט טראמפ על פרישה מהסכם הגרעין עם איראן עליו חתם קודמו בתפקיד, ברק אובמה, ועל החזרת הסנקציות הכלכליות על משטר האייתולות. ישראל וסעודיה אמנם תומכות במדיניות הנוקשה של טראמפ נגד טהראן, אך בקרב המעצמות יש קונצנזוס כי המהלכים של טראמפ שגויים.

 
 
 
 טראמפ במועצת האו"ם
 

טראמפ במועצת האו"ם (רויטרס)

 

אתמול (רביעי), כשניהל טראמפ את הישיבה המיוחדת של מועצת הביטחון של האו"ם, בנוגע להתחמשות הגרעינית בעולם, הבין הנשיא האמריקני פעם נוספת כי ארה"ב מבודדות. החברות הקבועות במועצה, בהן צרפת ובריטניה, המוגדרות כבעלות ברית של ארה"ב, וודאי רוסיה וסין, מביעות תמיכה בהסכם עם איראן ומנסות יחד להקים מנגנון מיוחד שיעקוף את הסנקציות האמריקניות על טהראן.

למרות הביקורת שנשמעה נגד רוסיה בדיון והמחמאות שלהן זכה טראמפ על מאמציו לפירוז גרעיני, בעיקר בנוגע לקוריאה הצפונית, מי שנכח באולם בניו יורק הבין שארה"ב נמצאת בדעת מיעוט, וכעת נשאלת השאלה עד כמה טראמפ יוכל לכפות את דעתו על שאר השחקנים במגרש?.

 נשיא איראן חסן רוחאני בעצרת הכללית של האו"ם
 

נשיא איראן חסן רוחאני - מדינתו עמדה במרכז הדיון (רויטרס)

 

הדיון במועצת הביטחון של האו"ם

נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, תקף אתמול את המשטר באיראן ואמר כי "המשטר האיראני מפיץ אלימות. הוא מקדם תוכנית טילים ומפיץ את הטילים האלה ברחבי המזרח התיכון. המשטר האיראני מתדלק עימותים באזור המזרח התיכון ומעבר לו. משטר כזה אסור שיהיה לו גרעין - לכן הודעתי על פרישה מהסכם הגרעין". טראמפ אמר את הדברים בדיון מיוחד במועצת הביטחון של האו"ם.

"איראן הייתה צריכה מזומנים ובאמצעות ההסכם אנחנו נתנו להם אותו", הסביר טראמפ. "המשטר השתמש בכסף מההסכם כדי לבנות טילים המסוגלים לשאת נשק גרעיני וכדי לעורר כאוס". "ארה"ב התחילה להטיל סנקציות על איראן והן ייכנסו לתוקפן המלא בנובמבר, אחר כך ארה"ב תשאף לסנקציות חדשות וחמורות יותר נגד איראן. כל אדם שלא יעמוד בסנקציות יעמוד בפני השלכות חמורות", הוסיף הנשיא האמריקני.

"מדינות העולם הבינו מזמן שיש כלי נשק מסוכנים כל כך שכולנו צריכים למנוע את פיתוחם ואת תפוצתם. מאז השבעתי ארה"ב נקטה בפעולות אמיצות כדי למנוע הפצה של נשק כזה". "אנו עוסקים בנשק גרעיני, אך אל לנו לשכוח את הסכנה בנשק ביולוגי וכימי", הוסיף טראמפ. "בסוריה תקפנו בעקבות שימוש בנשק כימי נגד אזרחים. אני רוצה להודות למקרון ולמיי על מעורבותם. המשטר הסורי יכול לבצע מעשי טבח בהסכמת רוסיה ואיראן".