לאחר הצהרת טראמפ - הכדור עבר לידיים של אבו מאזן • פרשנות

דבריו של הנשיא האמריקני צריכים לגרום לימין לדון כיצד תראה מדינה פלסטינית, אך כעת העיניים נשואות לנאום יו"ר הרש"פ, שצריך להחליט אם להמשיך בחרם או לשנות את צעדיו

  • פורסם ב:
  • 26/09/2018 22:58
  • |
  • עודכן ב:
  • 27/09/2018 00:15
  • |
  • כתבים:
  • ברק רביד

הצהרתו של נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, אמש (רביעי) על כך שהוא תומך בפתרון שתי המדינות ובהקמתה של מדינה פלסטינית עצמאית לא הייתה פורצת דרך. אחרי הכול, שלושה מקודמיו לתפקיד – ביל קלינטון, ג'ורג' בוש וברק אובמה – אמרו דברים זהים, ותמיכה במדינה פלסטינית היא מדיניות אמריקנית בת שני עשורים. עם זאת, דבריו של הנשיא האמריקני היו חשובים מאוד.

מאז כניסתו של טראמפ לתפקיד, דוברי הבית הלבן ומחלקת המדינה הפסיקו להשתמש במונחים כמו "מדינה פלסטינית", "פתרון שתי המדינות", "כיבוש" ו"קווי 1967". השינוי ברטוריקה האמריקנית, יחד עם מהלכים כגון העברת השגרירות לירושלים או הפסקת המימון לאונר"א, גרמו לפלסטינים להבין שטראמפ רוצה לשנות דרמטית את המדיניות האמריקנית ולמעשה לחסל את שאיפותיהם הלאומיות.

טארמפ ונתניהו לוחצים ידיים בפגישתם במטה האו"ם
 

טארמפ ונתניהו לוחצים ידיים בפגישתם במטה האו"ם (רויטרס)

 

עוד לפני הכרזת ירושלים ב-6 בדצמבר, כאשר הפלסטינים עוד דיברו עם טראמפ ויועציו באופן שוטף, הם חזרו וביקשו שוב ושוב שיביע תמיכה בפתרון שתי המדינות, אך יועציו של נשיא ארה"ב סירבו. אחת הטענות שלהם במשך תקופה ארוכה הייתה שהשימוש במונחים הללו לא הביא שלום ולא גרם להקמת מדינה פלסטינית - ולכן אין לכך כל חשיבות.

נוסף על כך, מאז כניסת טראמפ לתפקידו חשבו רבים בימין הישראלי ובלובי ההתנחלויות בממשלה, בכנסת ובתקשורת – שפתרון שתי המדינות חוסל ונקבר. אותם גורמים כבר החלו לדבר ולפעול כדי לקדם יוזמות לסיפוח הגדה המערבית או חלקים ממנה. דברי טראמפ היום הבהירו כי במקום שיח על סיפוח, על הימין הישראלי לדון כיצד צריכה להיראות המדינה הפלסטינית העתידית.

לא ברור לחלוטין למה טראמפ אמר את הדברים כעת, ואם מדובר במהלך מתוכנן או בפליטת פה. הנשיא ויועציו לא יודו בכך, אבל יש להניח שלחרם הפלסטיני נגדם ב-10 החודשים האחרונים וללחץ הרב שמופעל עליהם מצד מנהיגים ערבים ומערביים ובראשם מלך ירדן עבדאללה, נשיא מצרים א-סיסי ונשיא צרפת עמנואל מקרון – הייתה השפעה רבה על כך שהנשיא אמר את מה שאמר דווקא היום.

נתניהו וטראמפ
 

נתניהו וטראמפ (חדשות עשר)

 

קשה לדעת אם דבריו של הנשיא האמריקני ישנו דרמטית את מערכת היחסים הגרועה בין הבית הלבן לבין הפלסטינים, שנמצאת במשבר החמור ביותר בתולדותיה. התגובה הפלסטינית הרשמית הראשונית לדבריו של טראמפ הייתה אמביוולנטית - דוברו של אבו-מאזן, נביל אבו-רודינה, לא בירך את טראמפ אך גם לא תקף אותו.

היום ינאם אבו-מאזן בפני העצרת הכללית של האו"ם. אבו-מאזן הגיע לניו יורק בין השאר כדי לגייס את הקהילה הבין-לאומית נגד תוכנית השלום של טראמפ. הוא אף אירגן כינוס של נציגים מ-40 מדינות בעולם כדי לגבש דרכי פעולה נגד המדיניות האמריקנית. אבו מאזן תכנן לשאת נאום תקיף נגד טראמפ. כעת, יהיה מעניין לראות האם דבריו של הנשיא האמריקני היום ישנו במשהו את הטון של הנשיא הפלסטיני.

 טראמפ במועצת האו"ם
 

טראמפ במועצת האו"ם (רויטרס)

 

ראש הממשלה: דברי הנשיא טראמפ לא הפתיעו אותי

כזכור, נתניהו ציין אתמול כי דבריו של הנשיא לגבי תמיכה בפתרון שתי המדינות לא הפתיעו אותו. נתניהו סיפר כי במהלך הפגישה אמר לטראמפ כי מה שחשוב אינו השם אלא המהות. "אמרתי לנשיא שמה שחשוב הוא שהפלסטינים לא יוכלו לאיים עלינו ולכן יש לקיים שליטה ביטחונית ישראלית מלאה", אמר נתניהו. "אני בטוח שכל תוכנית אמריקנית שתונח תשקף זאת". 

נתניהו סיפר כי חתנו של הנשיא ג'ארד קושנר אמר במהלך הפגישה כי "כל אחד מפרש את המונח מדינה בצורה אחרת". נתניהו אמר כי הוא הגיב לדברים ואמר לטראמפ: "השאלה היא אם המדינה שתהיה לידנו תהיה כמו קוסטה ריקה או כמו איראן". נתניהו אמר כי אינו יודע מה לוח הזמנים לפרסום תוכנית השלום האמריקנית. "אני לא שולט בלו"ז של ארה"ב. הם יוציאו את התוכנית כשהם יחליטו. אני מניח שהם מדברים על זה גם עם מדינות ערב".

טראמפ, הביע היום לראשונה בפומבי את תמיכתו בפתרון שתי המדינות לשני עמים ואמר כי "אני אוהב את הפתרון הזה וחושב שהוא הטוב ביותר. אני רוצה תוכנית מוצקה ומובנת על ידי שני הצדדים לפני שנתחיל במו"מ, אני רוצה לפרסם את תוכנית השלום שלי בתוך כ-4-2 חודשים". הדברים נאמרו במסיבת עיתונאים משותפת עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, בתום פגישת השניים, בשולי כינוס העצרת הכללית של האו"ם, שנפתח ביום שלישי. 

נתניהו ופומפיאו
 

נתניהו ופומפיאו (אבי אוחיון לע"מ)

 

"ישראל תצטרך לעשות משהו עבור הצד השני", הוסיף הנשיא האמריקני. "אומרים שזו העסקה הקשה ביותר. אני רוצה לעשות זאת בקדנציה הראשונה שלי. אני חושב שנעשתה התקדמות רבה. אני חושב שישראל והפלסטינים רוצים לעשות דברים וישנה התקדמות. אני חושב שזה יתקדם בקרוב".

"שילמנו לפלסטינים מאות מיליונים בשנה ועכשיו אנחנו לא משלמים להם כלל כי במשך שנים הוזנחנו על ידי מנהיגות הפלסטינים", התייחס טראמפ גם למתיחות שלו עם אבו מאזן. "יש מטרות שהן טובות ואני מצפה לחידוש העברת הכספים. אין ספק שהם יחזרו לשולחן המו"מ".

"אנו תומכים מאוד במה שישראל עושה בכל הנוגע לביטחון", התייחס טראמפ למתיחות בסוריה וברצועת עזה. "מתייחסים אליהם באגרסיביות והם צריכים להיות אגרסיביים. אני רוצה לומר שאנחנו תומכים בישראל ב-100%".