הביקורת על צה"ל: אין מחסור בציוד - אלא במוטיבציה • פרשנות

הרמטכ"ל צדק בהחלטתו לבחון את הדוח של אלוף במיל' יצחק בריק, שכן למרות שאין לצבא בעיות לוגיסטיות – ישנה בעיה משמעותית של מוטביציה בקרב קצינים וחיילים

הרמטכ"ל, גדי איזנקוט, ביצע את המעשה הנכון כאשר החליט לבדוק את טענות נציב קבילות החיילים, אלוף (במיל') יצחק בריק, בנוגע לחוסר מוכנות של צה"ל למלחמה. זאת, כיוון שבדוח שהגיש בריק מוצגות גם בעיות אמיתיות.

לצה"ל אומנם אין בעיה של ציוד או פלטפורמות צבאיות, אך ישנו משבר מוטיבציה משמעותי בכוחות היבשה, הן בקרב קצינים והן בקרב חיילים. הצבא צריך לטפל בבעיות על מנת לשפר את מוכנותו למלחמה הבאה.

 
 
 הרמטכ"ל איזנקוט בהערכת מצב באוגדת עזה
 

הרמטכ"ל איזנקוט בהערכת מצב באוגדת עזה (דובר צה"ל)

 

מבקר מערכת הביטחון בעבר: "החלטת הרמטכ"ל - שערורייתית עד כדי זלזול וזחיחות"

חגי טננבאום, מבקר מערכת הביטחון בשמונה השנים האחרונות מסר כי "הודעת הרמטכ"ל כי הטיל על המבקר הפנימי לצה"ל לבדוק את ממצאיו ותובנותיו של נציב קבילות החיילים הנה שערורייתית עד כדי זלזול וזחיחות, שלא לומר פארסה; תקלה חמורה מעין כמותה".

"ביקורת מעין זו הנעשית ע"י הגורם המבוקר הראשי באמצעות פקודו הישיר ביותר של הרמטכ"ל ומקורבו הקרוב מאז שירותם המשותף, מוטלת בספק רב", הוסיף טננבאום. "משיחות עם יודעי דבר, הקרובים לדוחות מבקר המדינה, זו גם דרך ההתייחסות אליהם. מינוי צוות פנימי לבדיקת ממצאי גורמים חיצוניים זו הצגה ופארסה אחת גדולה  וזריעת חול בעייני הציבור - בקיצור 'עבודה בעיניים'".

כזכור, הרמטכ"ל רב-אלוף גדי איזנקוט הנחה היום (רביעי) את מבקר צה"ל, תת-אלוף (במיל') אילן הררי, לקיים בחינה בנוגע לטענות שעלו בדוח נציב קבילות החיילים על אי מוכנותו של הצבא למלחמה. מדובר צה"ל נמסר כי ההנחיה הועברה לאחר התייעצות עם מפקד זרוע היבשה, אלוף קובי ברק, ולפיה הדוח הראשוני בנושא יוצג לעיונו של איזנקוט תוך 45 ימים. 

הבחינה, על פי הודעת דובר צה"ל, תיערך במסגרת הביקורות שמקיים מבקר צה"ל בשיתוף עם אלוף (במיל') אבי מזרחי ואנשי מילואים בכירים נוספים, בשקיפות ותוך שיתוף פעולה של כלל יחידות צה"ל. לדברי איזנקוט, מוכנות צה"ל וכשירותו ללחימה ולניצחון גבוהות, אולם הוא רואה ומוצא חשיבות לבחון טענות שמועלות, "באופן מקצועי ובכלי הביקורת הרוחביים והמעמיקים המצויים בידי גורמי הביקורת הרשמיים ובהם גם מבקר צה"ל".

נציב קבילות החיילים, יצחק בריק עם שר הביטחון אביגדור ליברמן
 

נציב קבילות החיילים, יצחק בריק עם שר הביטחון אביגדור ליברמן (חדשות עשר)

 

בדוח השנתי שפרסם נציב קבילות החיילים במשרד הביטחון, אלוף (במיל') יצחק בריק, לפני כשלושה חודשים, מצוינים כמה גורמים הנוגעים לכשירות צה"ל ולמוכנותו, בין היתר בכל הנוגע לשגרת אימונים וטיפולים, ותרבות ארגונית שעלולה לגרור בעיות בעת פעילות מבצעית, על פי הדוח. 

בריק העביר בדוח ביקורת על "המצב החמור שנוצר" בעקבות קיצוץ אלפי אנשי קבע לצד קיצור שירות הגברים - דבר שלדבריו פוגע ביכולת שלהם לעמוד במשימות. "נוצר מצב של חוסר הלימה בין המשימות המוטלות על הקצינים, הנגדים והחיילים, לבין היקף כוח האדם והמשאבים העומדים לרשותם", נכתב.

ביקורת נוספת כלפי התנהלות צה"ל טוענת כי יחידות רבות לא מקפידות על שגרת הטיפול והאחזקה בציוד לחימה וברק"ם (רכב קרבי משוריין). הנציב תיאר בדוח כי "באחד מביקוריי נחשפתי לכך שאחד מבסיסי האימונים המרכזיים שכר חברה אזרחית לניקוי כלי הנשק לאחר האימונים. חיילים, שאינם מטפלים בציוד האישי כנדרש בעת שגרה, לא ידעו לעשות זאת בשעות חירום".

בדוח מציגים גם ירידה ברצון הקצינים להתחייב לשירות קבע ארוך, בפרט במערך הטכנולוגי. בנוסף, לטענת הנציב, קצינים רבים חוששים ממודל שירות הקבע החדש הנקרא "הקבע הצעיר", הקובע תחנת יציאה נוספת לאחר 14 שנים בקבע לקצין שלא יקודם לדרגת סא"ל - דבר שיביא לשחרור הקצינים ללא רשת הביטחון של הפנסיה.