נתניהו: "קיבלתי מטראמפ כל מה שביקשתי בנוגע למשבר מול רוסיה"

רה"מ אמר בתום שיחתו עם נשיא ארה"ב כי נוסף על נושא אספקת הטילים לסוריה, דן עמו בתוכנית השלום שתוצג בקרוב: "קושנר אמר בפגישה כי כל אחד מפרש אחרת את המונח מדינה"

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אמר היום (רביעי) בתדרוך לכתבים לאחר פגישתו עם נשיא ארה"ב דונלד טראמפ בשולי עצרת האו"ם כי קיבל מטראמפ כל מה שביקש בנוגע למשבר מול רוסיה לאחר הפלת המטוס הרוסי.

נתניהו אמר שטראמפ העלה מול הנשיא את סוגיית אספקת טילי ה-S-300 מרוסיה לסוריה וביקש מהנשיא במהלך פגישתם כמה בקשות בנוגע למשבר מול רוסיה. "קיבלתי את כל מה שביקשתי בנוגע לאירועים האחרונים", אמר נתניהו. "הנשיא נתן מיד הנחיות מפורשות ליועציו. אני מרוצה מאוד מהפגישה עם הנשיא. שמעתי ממנו תמיכה בלתי מסויגת בישראל לגבי האירועים בסוריה". במסיבת העיתונאים עם נתניהו אמר טראמפ כי הוא מתכוון לשוחח עם הנשיא פוטין בימים הקרובים לגבי המשבר הנוכחי. נתניהו סירב לומר האם זו היתה אחת הבקשות שלו מטראמפ.

טארמפ ונתניהו לוחצים ידיים בפגישתם במטה האו"ם
 

טארמפ ונתניהו לוחצים ידיים בפגישתם במטה האו"ם (רויטרס)

 

בכיר בפמליית נתניהו אמר הערב כי קיימת אפשרות שראש הממשלה ייפגש עם פוטין בעוד כמה שבועות. הבכיר בפמליה ציין כי הנשיא פוטין לא השיב בשלילה לבקשה לקיים פגישה בינו לבין נתניהו. הבכיר הוסיף כי בימים האחרונים היועץ לביטחון לאומי מאיר בן-שבת דיבר עם מקבילו הרוסי כמעט מדי יום.


נתניהו אמר בתדרוך כי יש לפעול בתבונה בכל הנוגע למשבר עם רוסיה. "מצד אחד אנחנו רוצים להמשיך בקשר טוב עם הרוסים ומצד שני לשמר את חופש הפעולה שלנו נגד ההתבססות האיראנית בסוריה", אמר נתניהו. "נוצרה בעיה בעקבות הפלת המטוס. אני פועל כדי שהיכולת לפעול נגד איראן בסוריה לא תיפגע".


נתניהו ציין כי דבריו של הנשיא לגבי תמיכה בפתרון שתי המדינות לא הפתיעו אותו. נתניהו סיפר כי במהלך הפגישה אמר לטראמפ כי מה שחשוב אינו השם אלא המהות. "אמרתי לנשיא שמה שחשוב הוא שהפלסטינים לא יוכלו לאיים עלינו ולכן יש לקיים שליטה ביטחונית ישראלית מלאה", אמר נתניהו. "אני בטוח שכל תוכנית אמריקנית שתונח תשקף זאת". 

נתניהו ופומפיאו
 

נתניהו ופומפיאו (אבי אוחיון לע"מ)

 


נתניהו סיפר כי חתנו של הנשיא ג'ארד קושנר אמר במהלך הפגישה כי "כל אחד מפרש את המונח מדינה בצורה אחרת". נתניהו אמר כי הוא הגיב לדברים ואמר לטראמפ: "השאלה היא אם המדינה שתהיה לידנו תהיה כמו קוסטה ריקה או כמו איראן". נתניהו אמר כי אינו יודע מה לוח הזמנים לפרסום תוכנית השלום האמריקנית. "אני לא שולט בלו"ז של ארה"ב. הם יוציאו את התוכנית כשהם יחליטו. אני מניח שהם מדברים על זה גם עם מדינות ערב".

ראש הממשלה נתניהו התייחס בתדרוך לכתבים לפרשת דיוויד קיז וגיבה את השגריר בוושינגטון רון דרמר שהודה כי לא דיווח על מידע שהגיע לידיו לגבי התנהלותו של קיז. "אני בטוח שהשגריר דרמר פעל כשורה ובצורה נכונה. יש כעת בדיקה וצריך לתת לה להתנהל", אמר נתניהו.

מלשכת ראש הממשלה נמסר: "הדיווח לא נכון. רה"מ סרב בתקיפות להגדיר את שאלת המדינה. רה"מ אמר שאינו עוסק במינוחים אלא במהות. רה"מ יתעקש על האינטרסים הביטחוניים של ישראל והראשון בהם הוא השליטה הביטחונית בכל השטח ממערב לירדן, בין אם זה מסתדר או לא מסתדר עם המונח מדינה"

כזכור, פקיד ישראלי בכיר אמר אמש לחדשות עשר כי המשבר עם רוסיה חמור והדגיש כי ייקח זמן רב לטפל בו. בישיבת הקבינט המדיני-ביטחוני אתמול בבוקר עודכנו השרים כי למערכת הביטחון הישראלית לא ברור לאן הרוסים רוצים לקחת את המשבר והאם הם מעוניינים להמשיך ולהחריף אותו.

ביום שני, משרד ההגנה הרוסי הציג צילומי מכ"ם חדשים, שבהם לטענת מוסקבה מצויה ההוכחה כי ישראל אשמה בהפלת המטוס הרוסי בסוריה לפני כשבוע. בתיעוד נראה לכאורה כי מטוסי הקרב הישראלים הסתתרו מאחורי המטוס הרוסי, שהופל על ידי מערך ההגנה האווירית הסורי במהלך התקיפה הישראלית בלטקיה.

במשרד ההגנה טוענים כי לפי הצילומים, הנ"מ הסורי התביית תחילה על מטוס הקרב הסורי, אך שינה את כיוונו לפתע והתביית על המטוס הרוסי. זאת, לטענת משרד ההגנה, ההוכחה כי מטוסי הקרב הישראלים השתמשו במטוס הרוסי כמגן.