טראמפ במועבי"ט: "איראן מתדלקת עימותים - אסור שיהיה לה גרעין"

נשיא ארה"ב תקף בדיון מיוחד את המשטר בטהראן, שלדבריו "מאפשר מעשי טבח בסוריה" יחד עם הממשל הרוסי, ומשתמש בכספי הסכם הגרעין לטרור • "סין מנסה להתערב בבחירות האמצע"

נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, תקף היום (רביעי) את המשטר באיראן ואמר כי "המשטר האיראני מפיץ אלימות. הוא מקדם תוכנית טילים ומפיץ את הטילים האלה ברחבי המזרח התיכון. המשטר האיראני מתדלק עימותים באזור המזרח התיכון ומעבר לו. משטר כזה אסור שיהיה לו גרעין - לכן הודעתי על פרישה מהסכם הגרעין". את הדברים אמר בדיון מיוחד שנשיא ארה"ב מוביל במועצת הביטחון של האו"ם בנושא איראן.

"איראן הייתה צריכה מזומנים ובאמצעות ההסכם אנחנו נתנו להם אותו", הסביר טראמפ. "המשטר השתמש בכסף מההסכם כדי לבנות טילים המסוגלים לשאת נשק גרעיני וכדי לעורר כאוס". "ארה"ב התחילה להטיל סנקציות על איראן והן ייכנסו לתוקפן המלא בנובמבר, אחר כך ארה"ב תשאף לסנקציות חדשות וחמורות יותר נגד איראן. כל אדם שלא יעמוד בסנקציות יעמוד בפני השלכות חמורות", הוסיף הנשיא האמריקני.

טראמפ במועצת האו"ם
 

טראמפ במועצת האו"ם (חדשות עשר)

 

"מדינות העולם הבינו מזמן שיש כלי נשק מסוכנים כל כך שכולנו צריכים למנוע את פיתוחם ואת תפוצתם. מאז השבעתי ארה"ב נקטה בפעולות אמיצות כדי למנוע הפצה של נשק כזה". "אנו עוסקים בנשק גרעיני, אך אל לנו לשכוח את הסכנה בנשק ביולוגי וכימי", הוסיף טראמפ. "בסוריה תקפנו בעקבות שימוש בנשק כימי נגד אזרחים. אני רוצה להודות למקרון ולמיי על מעורבותם. המשטר הסורי יכול לבצע מעשי טבח בהסכמת רוסיה ואיראן".

"אני רוצה להודות לאיראן, רוסיה וסוריה על כך שהאטו את התקיפות על אידליב ועל שלוש מיליון האנשים שחיים שם. אני מקווה שהריסון ימשיך - העולם צופה", הוסיף טרמאפ.

הנשיא האמריקני התייחס גם למתיחות בין ארה"ב לסין ואמר כי "מצאנו שסין פועלת להתערבות בבחירות האמצע. הם לא רוצים שאני או שאנחנו ננצח כי אני הנשיא הראשון שאתגר את סין בנוגע למסחר. אנו לא רוצים שהם יתערבו בבחירות שלנו".

טארמפ ונתניהו לוחצים ידיים בפגישתם במטה האו"ם
 

טארמפ ונתניהו לוחצים ידיים בפגישתם במטה האו"ם (רויטרס)

 

נוסף על כך, דיבר טראמפ גם על המצב בחצי האי הקוריאני ואמר כי "ביוני קיימתי פסגה בסינגפור עם קים. בשבוע שעבר הוא התחייב מחדש על התחייבויותיו על פירוז בפני נשיא קוריאה הדרומית מון. כדי לוודא שההתקדמות תמשיך עלינו להמשיך בסנקציות עד תום הפירוז. מצאנו כי כמה אומות כבר מפרות את הסנקציות. ביטחון חצי האי הקוריאני תלוי בעמידה בהחלטות האו"ם. זה חשוב מאוד".

"אני מאמין כי קים, אדם שלמדתי להכיר ולאהוב, רוצה שלום לקוריאה", הוסף טראמפ. "דברים רבים קורים מאחורי הקלעים, שהתקשורת לא יודעת עליהם, וזה קורה באופן חיובי. אני חושב שתשמעו בחודשים הקרובים ובשנים הבאות חדשות טובות מקוריאה הצפונית".

נשיא צרפת, עמנואל מקרון, התייחס גם הוא להסכם הגרעין עם איראן ואמר כי "ההסכם אינו מושלם, אך הוא צעד בכיוון הנכון". "אנו עדיין כולנו משוכנעים כי יש למנוע מאיראן להחזיק בנשק גרעיני", הוסיף מקרון. "עלינו להתקדם אל מעבר להסכם. יש לבנות יחד אסטרטגיה ארוכת טווח שתאפשר להתמודד עם איראן. לא ניתן להסתמך רק על סנקציות". מקרון אף אמר כי הסיוע האיראני לחיזבאללה ולחותים בתימן הוא "התפתחות מדאיגה".

בנוגע למצב בחצי האי הקוריאני, אמר מקרון כי "בשום שלב מועצת הביטחון אינה צריכה לשכוח שקוריאה הצפונית מחזיקה ומפתחת טילים בליסטיים שמסכנים את העולם".

 מקרון בישיבת מועצת הביטחון של האו"ם
 

מקרון בישיבת מועצת הביטחון של האו"ם (cnn)

 

מעט לפני כן נפגש טראמפ עם נתניהו בשולי העצרת הכללית והתייחס לסוגיית התבססות איראן במזרח התיכון: "אנו תומכים מאוד במה שישראל עושה בכל הנוגע לביטחון. מתייחסים אליהם באגרסיביות והם צריכים להיות אגרסיביים". נתניהו הודה לטראמפ על הסנקציות שהטיל על איראן ואמר כי הן "עצרו את מכונת המזומנים של איראן ואת מסע הכיבוש שלה, ואני מודה לך על כך".

ראש הממשלה נתניהו הוסיף כי "כולם צריכים להבין כי ישראל תמשיך לעשות מה שצריך כדי להגן על עצמה מהתוקפנות האיראנית בסוריה ובלבנון ואנו זוכים לתמיכה של טראמפ וארה"ב". לאחר מכן פנה לנשיא האמריקני ואמר לו: "אני חושב שהברית בין ישראל וארה"ב מעולם לא הייתה חזקה יותר ואני מצפה לעבוד איתך כדי לדון בביטחון המשותף שלנו ובשלום באזור".

אתמול הכריז טראמפ בנאומו בפני עצרת האו"ם כי אין בכוונתו לאפשר לאיראן נשק גרעיני ויצא נגד המשטר האיראני. "איראן מביאה להרס, כאוס ומוות", תקף טראמפ. "הם לא מכבדים גבולות או ריבונות של מדינות. במקום זאת, המנהיגים משתמשים במשאבי המדינה למענם וכדי להביא לאי סדר באזור. המנהיגים השתמשו במיליארדי דולרים מהקופה של המדינה כדי לרפד את כיסם. זה לא טוב".