הודו , טויטר

"הדרכים עוד מכוסות שלג": עשרות ישראלים ממתינים לחילוץ בהודו

בעקבות סופות שלגים חריגות לעונה, מטיילים ישראלים לכודים בארבעה מוקדים בצפון המדינה. לא נשקפת סכנה לחייהם, אך אבד הקשר לפחות עם אחת מהם

  • פורסם ב:
  • 26/09/2018 13:11
  • |
  • עודכן ב:
  • 26/09/2018 22:36
  • |
  • כתבים:
  • החדשות 13

לפחות 29 ישראלים לכודים בימים האחרונים בארבעה מוקדים בצפון הודו, בעקבות סערת שלגים. עם זאת, לא נשקפת סכנה לחייהם. חברת החילוץ בהנהלתו של חיליק מגנוס פועלת כעת, בשיתוף פעולה עם משרד החוץ, לקבל עדכונים על מצבה של מטיילת אחת עמה נותק הקשר.

מדובר בפעם הראשונה זה 14 שנים שסערת שלגים מתחוללת בצפון המדינה בחודש בספטמבר. מאז פרוץ הסופה בשבת, הצטבר למעלה ממטר שלג במעבר רוטאנג שבהרי ההימליה. כבישים מרכזיים בצפון המדינה נחסמו בשל מפולות והצפות, וכפרים שלמים נותקו מחשמל ותקשורת. הרשויות בהודו ממליצות למטיילים לדחות את הגעתם לאזור עד לאחר תום הסופה.

 שטפונות בהודו
 

שטפונות בהודו (רויטרס )

 

עד כה חולץ מהאזור זוג ישראלי הסובל ממחלת גבהים, באמצעות מסוק של חברת הביטוח "הראל". בכפר צ'אטרו נלכדו מספר ישראלים בפונדק דרכים, ומאז מכתב שהגיע מהם לפני מספר ימים, אבד עמם הקשר ומצבם לא ברור. חברת החילוץ של מגנוס, האחראית על ריכוז המאמצים, פועלת לתיאום מסוק שיחלץ אותם, ונערכת לערב את השגרירות לצורך תיאומים.

בעיירה סיסו מחכה קבוצה בת תשעה מטיילים ישראלים. אתמול נפתח לתנועה מעבר צבאי היוצא מהכפר, ורכבים צבאיים צפויים לחלצם למנאלי עד שעות הערב. בקאזה, הכפר הגדול באזור, נמצאים כ-20 ישראלים. התנאים בקאזה יחסית בטוחים, והמטיילים התבקשו לחכות מספר ימים עד שיפתחו הדרכים.

עם זאת, עלה החשש כי הלחץ מצד המטיילים הלכודים יתגבר והם ידרשו חילוץ מוקדם, או ינסו לפעול בעצמם ובכך להסתכן בנסיעה בדרכים שאינן מתאימות, למשל. בנוסף, כאמור, חברת החילוץ מנסה ליצור קשר עם מטיילת ישראלית עמה נותק הקשר מאז פרוץ הסופה, ומצבה לא ידוע.

 מכתב המטיילים הלכודים מהודו
 

מכתב המטיילים הלכודים מהודו ( חדשות עשר)

 

בתוך כך, התפרסם היום מכתב ששלחו לפני כמה ימים תשעת הישראלים שתקועים בהודו. "מצאנו איפה לישון ואנחנו בסדר. חשוב לנו למסור להורים שלנו שלא ידאגו", כתבו הישראלים. "היציאה הרגילה מהכפר חסומה ואנחנו צריכים אישור מיוחד כדי לעבור דרך מנהרה בבנייה. צריכים עזרה בקבלת האישור דרך השגרירות. השלג רק מתחזק ואנחנו מתים לעוף מפה".

"מיום שבת אנחנו פועלים במטרה לסייע לעשרות מטיילים הנמצאים בצפון הודו, ולאיתורם של מנותקי הקשר הנמצאים בטרקים ובדרכים", מסר מגנוס. "במקביל אנו ממשיכים את הקשר עם קבוצות הישראלים הנמצאים בכפרים השונים. בשלב ראשון אנו פועלים בכל הכוח לחילוץ מהיר ובטוח של המטיילים הנמצאים בסכנת חיים".

"במקביל, אנו דואגים לשלומם של המטיילים הנמצאים במקום מבטחים, אשר קיבלו הוראה שלא לעזוב את מקומם", עוד נמסר. "הצוות שלנו פועל בכל הערוצים הדיפלומטיים יחד עם משרד החוץ ובשיתוף פעולה מלא עם הצוותים המקומיים וחברות הביטוח במטרה לחלץ את כל המטיילים בהקדם ובדגש על צימצום נזקים ושמירה על חייהם של המבוטחים בשל תנאי מזג האוויר באזור".