מערכת זיהוי ביומטרית בהודו, רויטרס

בית המשפט בהודו אישר: המאגר הביומטרי הגדול בעולם – חוקי

העליון קבע כי המערכת לא מפרה את פרטיות האזרחים באופן שחורג מהחוקה, אך הורה שלא לחייב שימוש בה בבנקים או בבתי ספר. "קיום בכבוד למוחלשים גובר על הזכות לפרטיות"

בית המשפט העליון בהודו קבע היום (רביעי) כי מיזם המאגר הביומטרי הענק של הודו, "אדהאר", הוא חוקי ומסייע לשכבות המוחלשות בחברה. עם זאת, חבר השופטים הבהיר בתגובה לעתירה לביטול התוכנית כליל כי הוא מתנגד לדרישת הממשלה להפוך את השימוש בשירות לחובה עבור שירותים ממשלתיים ופרטיים רבים, כמו פתיחת חשבונות בנק וביצוע פעולות בהם, חיבור לספקיות טלפון או הגשת מועמדות לבתי ספר.

התוכנית הושקה בשנת 2010 כמיזם שההצטרפות אליו היא וולונטרית, במטרה לפעול נגד הונאות המערכת הרווחה והשירותים הסוציאליים, אולם מאז, ובגיבוי ממשלתו של נרנדרה מודי שעלה לשלטון ב-2014, "אדהאר" צמחה ליותר ממיליארד רשומים, שטביעות האצבע והרשתית שלהם שמורות במערכת, וכך הפכה למאגר הביומטרי הגדול בעולם. הזיהוי באמצעות המערכת הפכה לאמצעי נפוץ בשירותים רבים החורגים מהכוונה המקורית, כולל שירותים ממשלתיים ופרטיים.

השופטים, שהביעו ביקורת על האופן שבו התקבלה החקיקה שאפשרה את קידום התוכנית, קבעו, בהתייחסות לשימוש במערכת להסדרת מערכת הרווחה, כי "'אדהאר' מעניק כבוד למוחלשים, וקיום בכבוד גובר על הזכות לפרטיות". עם זאת, כאמור, הם הגבילו את השימוש במערכת ודרשו מהממשלה לוודא כי המידע במערכת מוגן, וכי לא ניתן יהיה לעשות בו שימוש מסחרי.

עורך הדין קפיל סיבל, חבר מפלגת האופוזיציה "הקונגרס" שייצג חלק מ-30 העותרים, בירך על הפסיקה והביע תמיכה במערכת הזיהוי הביומטרית, אולם הבהיר כי העתירה הוגשה "על מנת לבלום ניסיון ליצור מדינת מעקב". פעילים בולטים אחרים בירכו גם כן על הפסיקה שתוארה על ידי רבים כמאוזנת, למרות קולות הקראו לביטולה המוחלט של התוכנית בטענות לפגיעה בפרטיות.