מה שעובד על בוחרי טראמפ, לא עובד על מנהיגי העולם • פרשנות

הנשיא האמריקני לא ציפה לקבלת פנים כזו באו"ם. הוא נתקל בצחוק מהקהל, ואף ספג ביקורת מבני בריתו, שכינסו דיון על פיצוי כלכלי לאיראן בעקבות הסנקציות - בלעדיו

לא לקבלת פנים כזאת ציפה נשיא ארה"ב בפתח נאומו בעצרת הכללית. ממש כמו בעצרות הבחירות שלו, טראמפ שלף את השורה המוכרת: "הממשל שלי השיג יותר מכל ממשל אחר בהיסטוריה".

טראמפ נתקל בגלי צחוק מצד המנהיגים והדיפלומטים באולם העצרת הכללית, דבר אליו הוא לא רגיל. דומה שמה שעובד על הבוחרים של טראמפ, משכנע קצת פחות את המנהיגים כאן. לא רק יריבים, גם ידידים מותחים ביקורת על טראמפ בגלוי, חמש המדינות שנותרו חתומות על הסכם הגרעין אחרי שטראמפ פרש ממנו, למשל, דנו כאן בישיבה בשולי העצרת במנגנון פיצוי כלכלי לאיראן שבכוונתן לכונן בעקבות הסנקציות האמריקניות ופרישתה של ארה"ב מההסכם.

זה לא רק בנושא האיראני, ידידו הקרוב של טראמפ, נשיא צרפת מקרון, מתח בנאומו באו"ם ביקורת גלויה על מדיניותו של טראמפ בסוגיית פתרון הסכסוך הישראלי פלסטיני. מקרון שאל וענה: "מה יפתור את המשבר בין ישראל לפלסטינים? בטח שלא יוזמות שלוקחות בחשבון צד אחד ולא לוקחות בחשבון את הלגיטימיות של הפלסטינים למדינה, ולא כאלו שלא לוקחות בחשבון את האינטרסים הישראלים לביטחון".

 נשיא צרפת מקרון בעצרת הכללית של האו"ם 2018
 

נשיא צרפת מקרון בעצרת הכללית של האו"ם 2018 (חדשות עשר )

 

הנציגים הגרמנים בעצרת נראו מגחכים באולם כשטראמפ תיאר את התלות הגרמנית באנרגיה רוסית. אגב, אחרי הנאום, טראמפ נשאל על גלי הצחוק של המנהיגים להתפארותו העצמית ושלף את הטענה, כי עשה זאת ״בכוונה״ כדי להצחיק. אם כך, כנראה שתומכיו לא מבינים את הבדיחה הנשיאותית, שלה הם מריעים כמו ברפלקס פאבלובי. בכלל, אם הנאום בשנה שעברה ייזכר בשל הכינוי ״איש הטיל״ שהדביק בו טראמפ לקים ג'ונג און, הפעם, ולא רק בנאום ראש הממשלה, איראן עמדה במוקד.

כבר בכניסה לבניין האו"ם, עוד לפני נאומו בפני העצרת, הנשיא טראמפ טרח לעצור כדי להעביר מסר לאיראן ומנהיגה, שלפיו הם אומנם לא יפגשו הפעם, אבל יש מקום לכך בעתיד. אחר כך הוסיף, כי היה רוצה לשכפל את המתכונת של הפסגה עם קים ג'ונג און שאותה הוא תופס כהצלחה עצומה, גם לאיראן.

בתוך כך, בציוץ בטוויטר, הנשיא האמריקני המשיך לטעון שהאיראנים רוצים להיפגש אותו. אבל האיראנים הכחישו בתוקף. והנשיא רוחאני הבהיר, ״לא רצינו להיפגש איתו, לא השנה ולא בשנה שעברה״.

טראמפ ורוחאני
 

טראמפ ורוחאני (רויטרס)

 

מול הרצון שמפעם בנשיא טראמפ להישג עם האיראנים, ניצבים יועציו. הם חששו מאוד מהמחוות הספונטניות של טראמפ ומפגישת מסדרון עם רוחאני, שעלולה להביא גם ויתורים לא מתוכננים. הם אלו שכתבו עבור הנשיא את הנאום, ולכן כשהנשיא טראמפ עלה על הבמה, הוא לא חסך מילים קשות מההנהגה האיראנית, ביקר בחריפות את פעולותיה מערערות היציבות ומנה את הצעדים שארה"ב נקטה בהם בתגובה והבטיח סנקציות נוספות בעתיד.

ולמי שעוד היו ספקות, מי אחראי לניסוח התקיף, הופיע אחר כך בפני ארגון המקדם לחץ כלכלי על איראן היועץ לבטחון לאומי, ג׳ון בולטון, ששיגר לאיראן איום מפורש כי אם הם יפגעו בארצות הברית או בבני בריתה ״הם יחוו גיהנום".

ולמרות שטראמפ עוסק כאן בענייני העולם, אין ספק  שמה שמטריד אותו הרבה יותר הוא ההסתבכות במינוי מועמדו לבית המשפט העליון, השופט ברט קוואנו. כשמנהיגים זרים לצידו, הנשיא פתח במתקפה על האישה השנייה שהתלוננה נגד קוואנו ותיארה כיצד דחף את איבר מינו מול פניה. טראמפ כינה זאת “הונאה״, עוד לפני שניתן לשתי הנשים להשמיע את גרסתן בסנאט.

השיא בפרשה אמור להתרחש מחר (חמישי) כשבמקביל תתקיים העדות של אחת הנשים (ד״ר כריסטין פורד שטוענת כי קוואנו תקף אותה מינית כשהיתה בת 15) וטראמפ ייוועד בבית הלבן עם רוד רוזנשטיין, סגן התובע הכללי, שיתבקש לומר לנשיא האם אכן הציע להקליט את טראמפ כדי להוכיח את אי כשירותו לתפקיד כפי שפרסם הניו יורק טיימס. פיטורי רוזנשטיין, שמופקד על החקירה שמנהל התובע המיוחד רוברט מולר, יכולים ליצור אפקט הרסני לטראמפ לפני הבחירות לקונגרס שיתקיימו בראשית נובמבר, וטראמפ הוזהר בשידור שלא לעשות זאת על ידי גדול תומכיו, שון האניטי מרשת פוקס. וכך, כשראש הממשלה נתניהו יעלה לנאום כאן בעצרת האו"ם, העניין הציבורי האמריקאי יתמקד מטבע הדברים בשתי ההתרחשויות האלה בוושינגטון ופחות בנאומו של ראש הממשלה.