בכירי ארה"ב במתקפה נגד איראן: "אנו צופים בכם ונרדוף אתכם"

מייק פומפאו וג'ון בולטון השתתפו בכנס אנטי-איראני בניו יורק. "אם תבגדו בנו, בבני בריתנו או בשותפינו, אם תפגעו באזרחים שלכם - אתם תשלמו על זה"

מערכה דיפלומטית: בכירי ארה"ב יצאו אמש (שלישי) במתקפה מילולית נגד איראן. שר החוץ האמריקני, מייק פומפאו, והיועץ לביטחון לאומי בממשל טראמפ, ג'ון בולטון, השתתפו בכנס "מאוחדים נגד איראן גרעינית" בניו יורק ותקפו את טהראן, זמן קצר לאחר שנשיא איראן, חסן רוחאני, נשא דברים בעצרת הכללית של האו"ם.

בנאומו, בולטון איים על מנהיגי איראן. "אם תבגדו בנו, בבני בריתנו או בשותפינו, אם תפגעו באזרחים שלכם - אתם תשלמו על זה. הממשל הרצחני ותומכיו יעמדו בפני השלכות חמורות אם לא ישנו התנהגותם. תנו לי להבהיר את עצמי: אנחנו צופים בכם ונרדף אתכם". עוד אמר בולטון כי "אכיפת הסנקציות שלנו תהיה אגרסיבית" וכי "הסכם הגרעין הוא ההסכם הגרוע ביותר בהיסטוריה של ארה"ב". בדבריו, התייחס בולטון לחשיפת מסמכי הגרעין האיראני על ידי ישראל. "ישראל חשפה את ארכיון הגרעין האיראני, ומאז איראן ממשיכה לשקר. אותו ממשל קורא מוות לישראל ולאמריקה", אמר.

 ג'ון בולטון, היועץ של טראמפ לביטחון לאומי
 

ג'ון בולטון, יועץ טראמפ לביטחון לאומי ( רויטרס)

 

שר החוץ פומפאו, מנגד, נקט בנימה מתונה יותר ואמר כי הוא מאוכזב לשמוע שהמדינות שנותרו בהסכם הגרעין הכריזו על הקמת מנגנון תשלום מיוחד על מנת לשמר את הסכם הגרעין. לדברי פומפאו, התוכנית של האיחוד האירופי היא האמצעי הכי פחות מועיל שאפשר לדמיין ותגבש את מעמד איראן כמדינה המובילה בעולם מבחינת תמיכה בטרור.

"איראן העבירה רק לפני כמה שבועות טילים לעיראק. ארה"ב רואה באיראן אחראית לכל פגיעה באינטרס אמריקני כתוצאה מהפעולות שנעשות", אמר פומפאו. "היום איראן מחזיקה בארסנל הטילים הגדול ביותר במזה"ת".

"אנחנו אתכם, אתם ראויים ליותר מהשלטון של משמרות המהפכה", פנה שר החוץ האמריקני לעם האיראני.

 נשיא איראן חסן רוחאני ממתין לתורו לנאום בעצרת הכללית של האו"ם
 

נשיא איראן חסן רוחאני ממתין לתורו לנאום בעצרת הכללית של האו"ם (רויטרס )

 

כמו כן, בריאן הוק, שליח ארה"ב לענייני איראן, אמר לעיתונאים בצל הפגישות באו"ם: "לפני שנחדש את הסנקציות על איראן בנובמבר, אנחנו נוודא היטב שיש לנו מספיק נפט".

כאמור, מוקדם יותר נאם נשיא איראן באו"ם. רוחאני תקף הערב את ההחלטה האמריקנית לסגת מהסכם הגרעין ולהטיל סנקציות על מדינות וגופים שהחליטו לכבד את ההסכם. עם זאת הזמין רוחאני את האמריקנים לשוב לשולחן המו"מ בכפוף לכיבוד ההסכם וביטול הסנקציות. עוד התייחס בדבריו הנשיא האיראני גם לישראל, אותה כינה מדינת אפרטהייד, הוסיף כי היא מאיימת על גורמים אחרים "בהשמדה גרעינית", ואף תקף את העברת השגרירות האמריקנית לירושלים.
 

"הנושא החשוב במזרח התיכון הוא שאלת פלסטין", אמר נשיא איראן לקראת סוף נאומו. רוחאני הפציר במדינות העולם "לא לאפשר למשך הזמן להצדיק את הכיבוש", והוסיף כי "ישראל מצויידת בארסנל גרעיני ומאיימת על אחרים בהשמדה גרעינית. היא מייצגת את האיום החמור ביותר לשלום וליציבות האזור".
 

רוחאני אף תקף את הגיבוי האמריקני לישראל. "הפשעים הרבים של ישראל נגד הפלסטינים לא היו מתאפשרים ללא הסיוע החומרי, הצבאי והפוליטי של ארצות הברית והתעמולה האמריקנית", אמר רוחאני והוסיף לבקר את העברת השגרירות לירושלים ואת חוק הלאום. "ההחלטה המזעזעת של האמריקנים להעביר את שגרירותם לירושלים, וחוקי המדינה הגזעניים האחרונים של המדינה היהודית - הם הפרה של החוק הבינלאומי ואפרטהייד".