פקיד ישראלי בכיר לחדשות עשר: המשבר עם רוסיה חמור

בישיבת הקבינט המדיני-ביטחוני עודכנו השרים כי למערכת הביטחון הישראלית לא ברור לאן הרוסים רוצים לקחת את המשבר והאם הם מעוניינים להמשיך ולהחריף אותו

משבר הטילים עם רוסיה: פקיד ישראלי בכיר אמר אמש (שלישי) לחדשות עשר כי המשבר עם רוסיה חמור והדגיש כי ייקח זמן רב לטפל בו. בישיבת הקבינט המדיני-ביטחוני הבוקר עודכנו השרים כי למערכת הביטחון הישראלית לא ברור לאן הרוסים רוצים לקחת את המשבר והאם הם מעוניינים להמשיך ולהחריף אותו.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, עדכן את שרי הקבינט כי הוא מתכוון להעלות את סוגיית המשבר עם רוסיה בפגישתו עם נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, היום. עם זאת, בנאומו של טראמפ בעצרת הכללית לא הוזכרה כלל רוסיה ולכן לא ברור מה תהיה מידת מעורבותו של הנשיא האמריקני.

 טילי s-300
 

טילי s-300 (רויטרס )

 

עד כמה ה-S-300 משנה את כללי המשחק מבחינת ישראל?

מערכת הנ"מ S-300 היא קצת ה"זאב זאב" של מערכות הנשק משתי סיבות: הרבה שנים מפחידים אותנו שבקרוב היא תגיע והיא מעולם לא נוסתה מבצעית, בארוע אמיתי.

ה-S-300 נחשבת מקבילה לפטריוט האמריקני, שנמצא בפעילות כבר שנים ארוכות גם אצלנו. היתרון שלה הוא מכ"ם שיכול לעקוב אחרי לא פחות מ-100 מטרות ואז לנעול טיל קרקע אוויר על עשרות מטרות. כמו כן, הטווח שלה נחשב למעולה - הטווח המשוער של מערכת ה-S-300 הוא 200 ק"מ ויותר.

המשמעות היא שלסוללה שיושבת באזור דמשק יש גם מבט וגם יכולת להפיל מטוסים עמוק בשטח ישראל: גם מטוסים של חיל האוויר וגם מטוסים אזרחיים.

במשך שנים ישראל נערכה להתמודד עם ה-S-300: על פי פרסומים זרים, חיל האוויר נעזר במעט עזרה מידידים, למשל באימון שעשה באפריל 2015, כאשר מטוסי F-16 של חיל האוויר התאמנו בתקיפת סוללות S-300 שבידי צבא יוון.

כמו כן, בידי חיל האוויר חימושים כדוגמת הספייס מאתיים וחמישים מתוצרת רפאל שנועדו להשמיד סוללות נ"מ מתקדמות כמו ה-S-300, בלי שהטיל יכופף את כנף המטוס.

 לבסוף, אסור לשכוח שזו אחת הסיבות המרכזיות שישראל קנתה מטוסי קרב חמקנים מסוג אפ 35, "האדיר". לסיכום: אספקת טילי ה-S-300  לסוריה היא דבר לא רצוי, מדאיג, מסוכן ועדיף למנוע אותו בדיפלומטיה, אבל רצוי גם שלא נפחיד את עצמנו יותר מדי.

תמונות המכ"ם של הפלת המטוס הרוסי
 

תמונות המכ"ם של הפלת המטוס הרוסי (משרד ההגנה הרוסי)

 

אירועי היממה האחרונה:

משרד ההגנה הרוסי הציג ביום שני צילומי מכ"ם חדשים, בהם לטענת מוסקבה מצויה ההוכחה כי ישראל אשמה בהפלת המטוס הרוסי בסוריה לפני כשבוע. בתיעוד נראה לכאורה כי מטוסי הקרב הישראלים הסתתרו מאחורי המטוס הרוסי, שהופל על ידי מערך ההגנה האווירית הסורי במהלך התקיפה הישראלית בלטקיה.

במשרד ההגנה טוענים כי לפי הצילומים, הנ"מ הסורי התביית תחילה על מטוס הקרב הסורי, אך שינה את כיוונו לפתע והתביית על המטוס הרוסי. זאת, לטענת משרד ההגנה, ההוכחה כי מטוסי הקרב הישראלים השתמשו במטוס הרוסי כמגן.

כמו כן, דווח כי משלוח ראשון של מערכות לוחמה אלקטרונית הגיע אמש לבסיס חמימים הרוסי בסוריה. זאת, לאחר ששר ההגנה הרוסי סרגיי שויגו אמר אתמול כי רוסיה תפעל לשיבוש תקשורת לוויינית ומערכות מכ"ם ותקשורת של מטוסי קרב הפועלים בשמי סוריה ומעל הים התיכון. "נחסום תקשורת של מטוסי קרב שתוקפים מטרות בשטח סוריה", הבהיר שויגו.  ההערכה היא שציוד הלוחמה האלקטרוני שנמסר מאפשר  מדרגה קלה יותר ולא קטלנית לשיבוש פעילות ישראל מבלי להפעיל מטוסים. 

כזכור, בכיר בממשל האמריקני אמר לחדשות עשר כי העברת טילי S-300 מרוסיה לסוריה עלולה להביא להסלמה ולסכן מטוסים אמריקנים שפועלים נגד דאע"ש בסוריה. עוד הוסיף כי אספקת טילי ה-S-300 מרוסיה לסוריה רק מאשרת שוב את העובדה שרוסיה מגינה על ממשל אסד ולכן היא גם האחראית העליונה למעשיו.

נשיא רוסיה פוטין בפגישה עם ראש הממשלה בנימין נתניהו
 

נשיא רוסיה פוטין בפגישה עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ( עמוס בן גרשום/ לע"מ)

 

ביום שני שוחחו מנהיגי רוסיה וישראל. פוטין אמר לנתניהו כי המידע שמסר הצבא הישראלי בנוגע להפעלת המטוסים בשטח הסורי בתקרית שאירעה ביום שני שעבר אינו עולה בקנה אחד עם מסקנות משרד ההגנה הרוסי, דבריו נאמרו בשיחת טלפון שנערכה לאחר ההחלטה הרוסית לחמש את אסד בטילי S-300.

לדברי פוטין, לפעולת חיל האוויר הישראלי היה חלק מרכזי בטרגדיה. הנשיא הרוסי הוסיף כי ההחלטות שקיבלה רוסיה לחיזוק יכולות הלחימה של ההגנה האווירית הסורית הולמות את המצב הנוכחי ומכוונות בראש ובראשונה למניעת איום פוטנציאלי על חייהם של חיילים רוסים המבצעים משימות למאבק בטרור הבינלאומי.

מטעם לשכת נתניהו נמסר כי במהלך השיחה, ראש הממשלה הביע את ביטחונו באמינות תחקיר צה"ל ובמסקנותיו והבהיר שוב כי האחריות לתקרית המצערת מוטלת על הצבא הסורי שהפיל את המטוס ועל איראן שתוקפנותה מערערת את היציבות. ראש הממשלה אמר כי העברת מערכות נשק מתקדמות לידיים לא אחראיות תגביר את הסכנות באזור, וכי ישראל תמשיך להגן על ביטחונה ועל האינטרסים שלה. עוד נמסר כי סוכם להמשיך את ההידברות בין הצוותים המקצועיים ואת התיאום בין הצבאות בערוצים הצבאיים. בשיחה, ראש הממשלה חזר והביע את תנחומיו על מות החיילים הרוסיים.

תרשים של אירוע הפלת המטוס הרוסי
 

תרשים של אירוע הפלת המטוס הרוסי (RT )

 

שר ההגנה שויגו הודיע קודם לכן כי רוסיה תעביר בשבועיים הקרובים את מערכת ההגנה האווירית המתקדמת S-300 לידי המשטר הסורי. "בעבר עצרנו אספקת S-300 לסוריה לבקשת ישראל - כעת המצב השתנה ולא באשמתנו", אמר שויגו. לדבריו, הטילים החדשים ישדרגו את יכולת הלחימה של הצבא הסורי. עוד הוסיף כי רוסיה תפעיל אמצעי שיבוש כדי למנוע תקשורת לוויינית בים התיכון מול חופי סוריה.

שויגו אמר כי "המערכת המתקדמת מסוגלת ליירט כלי טייס בטווח של יותר מ-250 ק"מ, ובמקביל לפגוע במספר מטוסים". עוד הוסיף כי "המערכת תחזק את יכולות ההגנה האווירית הסורית באופן משמעותי, כיוון שהיא מסופקת רק לכוחות הצבא הרוסי". כך לדבריו, ייווצר שיתוף פעולה טוב יותר בין הרוסים לצבא אסד. כמו כן, הודיע שר ההגנה הרוסי כי "מערך הנ"מ הסורי יצויד במערכות בקרה אוטומטיות, דבר שיבטיח את זיהוי כל כלי הטיס שיחוגו מעל שמי סוריה".

ביום ראשון פרסם משרד ההגנה הרוסי את ממצאי התחקיר על התקרית. על פי התחקיר, הרוסים מאשימים את ישראל באירוע וטוענים כי "ישראל לא הזהירה אותנו מראש על התקיפה אלא רק בזמן אמת". עוד טענו כי מדובר "בהפרה בוטה של ההסכמים בינינו משנת 2015 שנועדו למנוע התנגשויות בין הכוחות". בנוסף, צוין בתחקיר כי "ישראל הציעה עזרה רק 50 דקות לאחר שהטיל פגע במטוס וגרם להפלתו".