המתיחות בדרום: 12 שריפות בעוטף עזה - כתוצאה מבלוני תבערה

צוותי הכיבוי בסיוע רט"ג וקק"ל טיפלו בשריפות ודיווחו כי כולן נמצאות כעת תחת שליטה. בעימותים שפרצו הערב ברצועה, נפצעו, לפי משרד הבריאות הפלסטיני, שני פצועים

  • פורסם ב:
  • 25/09/2018 16:27
  • |
  • עודכן ב:
  • 25/09/2018 23:23
  • |
  • כתבים:
  • אלמוג בוקר

המתיחות בדרום: 12 שריפות פרצו היום (שלישי) בגזרת עוטף עזה כתוצאה מבלוני תבערה שהופרחו לעבר ישראל מכיוון רצועת עזה. צוותי הכיבוי, בסיוע רשות הטבע והגנים וקק"ל פועלים לכיבוי השריפות ומדווחים שכולן נמצאות תחת שליטה. בעימותים שנערכו הערב ברצועה, נפצעו, לפי משרד הבריאות הפלסטיני, שני פצועים.

אתמול פרצו תשע שריפות באזור העוטף, גם כן כתוצאה מבלוני תבערה. צוותי הכיבוי הצליחו להתפשט על כלל השריפות פשטו בין היתר ביישובים בארי, כיסופים, ניר יצחק ונחל עוז.  בימים האחרונים ניכרת הסלמה באזור הדרום. אתמול פרצו תשע שריפות ביישובי העוטף, גם הן כתוצאה מבלוני תבערה, בין היתר בנחל גרר, ביער כיסופים, בארי וברעים. גם שלשום פרצו תשע שריפות ביישובי העוטף בגלל טרור הבלוני, בין היתר בנחל גרר, ביער כיסופים, בארי וברעים.

 
 
 
 
 שריפה בשמורת בארי

שריפה בשמורת בארי ( רשות הטבע והגנים, גלעד גבאי)

 

כמו כן, אתמול התקהלו כ-5,000 מפרי סדר פלסטינים ברצועת החוף. הם הבעירו צמיגים והשליכו מטענים מאולתרים ואבנים לעבר כוחות הביטחון. במהלך העימותים נפל רחפן אולם מצה"ל נמסר כי אין חשש לדלף מידע. הפלסטינים דיווחו כי המפגינים חתכו חלק מהגדר של מוצב זיקים שבצפון הרצועה - כך דווח בערוץ "אל-אקצא". עוד דווח על 50 פצועים, כתוצאה משאיפת עשן ומירי. משרד הבריאות הפלסטיני מסר כי אחד הפצועים מת מפצעיו.

בד בבד, עשרות כלי שיט פלסטינים יצאו אתמול אחר הצהריים למשט לשבירת המצור. חיל הים ביצע ירי באוויר ובקרבת הסירות. בערוץ "אל-אקצא" דווח כי כמה מהמפגינים ששהו על חוף הים נפצעו. במקביל, שידר הערוץ את נאומו של בכיר הג'יהאד האיסלאמי ח'אלד אל-בטש במהלך ההפגנות. אל-בטש אמר כי בימים הקרובים ארגונו יעלה בהדרגה את פעולותיו וזאת על מנת להדגיש כי העם הפלסטיני לא מקבל את הכיבוש ואת המצור. עוד אמר אל-בטש בנאומו: "אנחנו אומרים לאו"ם כי העם הפלסטיני לא מכיר לא בכיבוש ולא בפיתרון שתי המדינות". כמו כן הוסיף כי צעדות השיבה יימשכו עד שתיפול עסקת המאה ועד שיישבר המצור.

שלשום תקף כלי טיס חוליית מחבלים שהפריחה בלוני תבערה בצפון רצועת עזה לעבר שטח ישראל. סוכנות הידיעות הפלסטינית, "שיהאב", דיווחה כי מזל"ט של צה"ל ירה שלושה טילים לעבר פלסטינים במזרח הרצועה וכי לא היו נפגעים פלסטינים בתקרית. נוסף לכך, דוווח כי במהלך עימותי ההפרעה הלילית על גבול הרצועה נפצעו למעלה מעשרה פלסטינים מירי של צה"ל. משרד הבריאות בעזה מסר כי  עמאד דאווד אשתבוי, בן ה-21, אחד הפצועים, מת מפצעיו. לטענת הפלסטינים, אשתבוי נורה בראשו.
 

 כיבוי שריפה שפרצה בבארי

כיבוי שריפה שפרצה בבארי, אתמול ( קובי ריכטר, דוברות כיבוי והצלה)

 

בצל המתיחות, ארגון חמאס הודיע שלשום בערב כי המגעים להפסקת אש עם ישראל נעצרו. בכיר הארגון סאמי אבו זוהרי הטיל את האשמה על ישראל אשר לדבריו "משתמשת בעמדת הרשות הפלסטינית" והודיע כי בתגובה לעצירת המגעים, ארגון הטרור יסלים את המחאה בגבול הרצועה.

בתוך כך, יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן, צפוי לנאום ביום חמישי בעצרת האו"ם. לפי העיתון "א-שרק אל-אווסט", הרואה אור בלונדון, הוא צפוי להטיל על ארה"ב את האחריות ל"הרס תהליך השלום". עוד דווח כי אבו מאזן יבקש מהעולם להתערב כדי להציל את תהליך השלום וזאת כדי "למנוע את ההשלכות שיהיו לחורבנו". העיתון "אל-חיאת" דיווח כי אבו מאזן יבקש ממדינות להכיר בפלסטין כמדינה תחת כיבוש שגבולותיה הם קווי 67' ובירתה מזרח ירושלים.
 

עוד דווח כי אבו מאזן יודיע על הפסקת יישום הבנות קודמות עם הממשל האמריקני בכל האמור להצטרפות למוסדות בין-לאומיים וחתימה על מזכרים בין-לאומיים. הוא צפוי להודיע שהכינוס הבא של המועצה המרכזית של אש"ף יבחן מחדש את ההסכמים שנחתמו עם ישראל וזאת משום ש"ישראל אינה ממלאת את המחויבות שלה כלפי הסכמים אלו".
 

 ילדה לצד לוגו אונרא

ילדה לצד לוגו אונרא (רויטרס )

 


במקביל, הודיעה הלילה סוכנות הפליטים של האו"ם, אונר"א, כי כי מרכזי הבריאות ובתי הספר שהיא מפעילה בעזה ובסוריה נמצאים בסכנת סגירה, וכי המימון שיש ברשותה כעת יוכל להחזיק את המרכזים רק עד אמצע חודש אוקטובר.

"כרגע יש לנו כסף בבנק, שאני מניח שיחזיק עד אמצע אוקטובר", אמר מזכ"ל הארגון, פייר קרהנבוהל. "אנחנו צריכים כ-185 מיליון דולר כדי להבטיח שכל השירותים שלנו – מערכות חינוך, מרכזי בריאות, ושירותי סעד ורווחה – ופעילות החירום שלנו בעזה ובסוריה, יוכלו להמשיך להתקיים עד סוף השנה".