רוסיה הציגה תיעוד חדש: "המטוס הישראלי הסתתר מאחורי הרוסי"

משרד ההגנה פרסם תמונות מכ"ם המראות לכאורה כיצד מטוסי צה"ל גורמים לנ"מ הסורי להתביית על המטוס הרוסי • דיווח: משלוח ראשון של מערכות לוחמה אלקטרונית הגיע לסוריה

משרד ההגנה הרוסי הציג אמש (שני) צילומי מכ"ם חדשים, בהם לטענת מוסקבה מצויה ההוכחה כי ישראל אשמה בהפלת המטוס הרוסי בסוריה לפני כשבוע. בתיעוד נראה לכאורה כי מטוסי הקרב הישראלים הסתתרו מאחורי המטוס הרוסי, שהופל על ידי מערך ההגנה האווירית הסורי במהלך התקיפה הישראלית בלטקיה.

במשרד ההגנה טוענים כי לפי הצילומים, הנ"מ הסורי התביית תחילה על מטוס הקרב הסורי, אך שינה את כיוונו לפתע והתביית על המטוס הרוסי. זאת, לטענת משרד ההגנה, ההוכחה כי מטוסי הקרב הישראלים השתמשו במטוס הרוסי כמגן.

כמו כן, דווח כי משלוח ראשון של מערכות לוחמה אלקטרונית הגיע אמש לבסיס חמימים הרוסי בסוריה. זאת, לאחר ששר ההגנה הרוסי סרגיי שויגו אמר אתמול כי רוסיה תפעל לשיבוש תקשורת לוויינית ומערכות מכ"ם ותקשורת של מטוסי קרב הפועלים בשמי סוריה ומעל הים התיכון. "נחסום תקשורת של מטוסי קרב שתוקפים מטרות בשטח סוריה", הבהיר שויגו. 

 
 
 

בתוך כך, הקבינט המדיני-ביטחוני התכנס הבוקר ודן בנושא המשבר עם רוסיה. לאחר הישיבה, שארכה כשעתיים וחצי, המריא ראש הממשלה בנימין נתניהו, לעצרת האו"ם בניו יורק.

כזכור, בכיר בממשל האמריקני אמר אמש לחדשות עשר כי העברת טילי S-300 מרוסיה לסוריה עלולה להביא להסלמה ולסכן מטוסים אמריקנים שפועלים נגד דאע"ש בסוריה. עוד הוסיף כי אספקת טילי ה-S-300 מרוסיה לסוריה רק מאשרת שוב את העובדה שרוסיה מגינה על ממשל אסד ולכן היא גם האחראית העליונה למעשיו.

אתמול שוחחו מנהיגי רוסיה וישראל. פוטין אמר לנתניהו כי המידע שמסר הצבא הישראלי בנוגע להפעלת המטוסים בשטח הסורי בתקרית שאירעה ביום שני שעבר אינו עולה בקנה אחד עם מסקנות משרד ההגנה הרוסי, דבריו נאמרו בשיחת טלפון שנערכה לאחר ההחלטה הרוסית לחמש את אסד בטילי S-300.

 תחקיר ממצאי הפלת המטוס הרוסי
 

תחקיר ממצאי הפלת המטוס הרוסי ( חדשות עשר)

 

לדברי פוטין, לפעולת חיל האוויר הישראלי היה חלק מרכזי בטרגדיה. הנשיא הרוסי הוסיף כי ההחלטות שקיבלה רוסיה לחיזוק יכולות הלחימה של ההגנה האווירית הסורית הולמות את המצב הנוכחי ומכוונות בראש ובראשונה למניעת איום פוטנציאלי על חייהם של חיילים רוסים המבצעים משימות למאבק בטרור הבינלאומי.

מטעם לשכת נתניהו נמסר כי במהלך השיחה, ראש הממשלה הביע את ביטחונו באמינות תחקיר צה"ל ובמסקנותיו והבהיר שוב כי האחריות לתקרית המצערת מוטלת על הצבא הסורי שהפיל את המטוס ועל איראן שתוקפנותה מערערת את היציבות. ראש הממשלה אמר כי העברת מערכות נשק מתקדמות לידיים לא אחראיות תגביר את הסכנות באזור, וכי ישראל תמשיך להגן על ביטחונה ועל האינטרסים שלה. עוד נמסר כי סוכם להמשיך את ההידברות בין הצוותים המקצועיים ואת התיאום בין הצבאות בערוצים הצבאיים. בשיחה, ראש הממשלה חזר והביע את תנחומיו על מות החיילים הרוסיים.

בתוך כך, ג'ון בולטון, היועץ לביטחון לאומי בממשל טראמפ, אמר שארצות הברית מקווה שרוסיה תשקול מחדש את ההחלטה לחמש את סוריה בטילי S-300. דבריו נאמרו בפתח עצרת האו"ם בניו יורק. עוד אמר בולטון כי החימוש הוא "הסלמה משמעותית". "זו טעות חמורה", הוסיף בולטון, "איראן היא האחראית למתקפות בסוריה ובלבנון ולהפלת המטוס הרוסי".

 משלחת צה״ל בראשות מפקד חיל האוויר, אלוף עמיקם נורקין בפגישה עם בכירים מהצבא הרוסי
 

משלחת צה״ל בראשות מפקד חיל האוויר, אלוף עמיקם נורקין בפגישה עם בכירים מהצבא הרוסי (דובר צה"ל )

 

מוקדם יותר הודיע שר ההגנה הרוסי, סרגיי שויגו, כי רוסיה תעביר בשבועיים הקרובים את מערכת ההגנה האווירית המתקדמת S-300 לידי המשטר הסורי. "בעבר עצרנו אספקת S-300 לסוריה לבקשת ישראל - כעת המצב השתנה ולא באשמתנו", אמר שויגו. לדבריו, הטילים החדשים ישדרגו את יכולת הלחימה של הצבא הסורי. עוד הוסיף כי רוסיה תפעיל אמצעי שיבוש כדי למנוע תקשורת לוויינית בים התיכון מול חופי סוריה.

שויגו אמר כי "המערכת המתקדמת מסוגלת ליירט כלי טייס בטווח של יותר מ-250 ק"מ, ובמקביל לפגוע במספר מטוסים". עוד הוסיף כי "המערכת תחזק את יכולות ההגנה האווירית הסורית באופן משמעותי, כיוון שהיא מסופקת רק לכוחות הצבא הרוסי". כך לדבריו, ייווצר שיתוף פעולה טוב יותר בין הרוסים לצבא אסד. כמו כן, הודיע שר ההגנה הרוסי כי "מערך הנ"מ הסורי יצויד במערכות בקרה אוטומטיות, דבר שיבטיח את זיהוי כל כלי הטיס שיחוגו מעל שמי סוריה".

בסיום דבריו תקף שויגו את ישראל, אך לא באופן מפורש כפי שעשה אתמול. "אנו מאמינים כי יישום הצעדים האלה יצנן את ראשם של הגורמים המעורבים במעשים שמאיימים על ביטחון חיילינו. אם הדבר לא יישום, נצטרך להגיב באופן אחר". בתוך כך, הנשיא פוטין אישר בשיחת טלפון לאסד שרוסיה תעביר את מערכת הטילים המתקדמים לסוריה, וכן הטיל את האשמה על הפלת המטוס הרוסי על ישראל.

ביום ראשון פרסם משרד ההגנה הרוסי את ממצאי התחקיר על התקרית. על פי התחקיר, הרוסים מאשימים את ישראל באירוע וטוענים כי "ישראל לא הזהירה אותנו מראש על התקיפה אלא רק בזמן אמת". עוד טענו כי מדובר "בהפרה בוטה של ההסכמים בינינו משנת 2015 שנועדו למנוע התנגשויות בין הכוחות". בנוסף, צוין בתחקיר כי "ישראל הציעה עזרה רק 50 דקות לאחר שהטיל פגע במטוס וגרם להפלתו".