המשבר עם מוסקבה אמיתי, ישראל צפויה לערב את טראמפ • פרשנות

יש אינטרסים אמריקניים בסוריה וזה אולי יכול להיות אמצעי למינוף בידי ישראל ובנות בריתה בתהליך מול הרוסים. ירושלים מנסה לברר עד כמה רחוק תלך רוסיה

  • פורסם ב:
  • 24/09/2018 22:04
  • |
  • עודכן ב:
  • 25/09/2018 00:41
  • |
  • כתבים:
  • נדב איל

המשבר בין ישראל לרוסיה הוא משבר אמיתי, ורה"מ נתניהו צפוי להעלות בפני הנשיא טראמפ בפגישתם את אספקת ה-S-300 לידי הסורים, את ההודעות הרוסיות ובכלל את החופש של חיל האוויר ושל צה"ל לפעול נגד ההתעצמות וההתחמשות האיראנית.

זהו רגע משברי, רגע של שינוי אולי, אחרי שלוש שנים יחסיות שבהן צה"ל פעל שוב ושוב בהוראת הדרג המדיני כדי למנוע את ההתעצמות האיראנית ברחבי סוריה.

12 דקות הייתה ההתרעה שצה"ל סיפק לרוסים לפני שהטילים פגעו במטרותיהם בסוריה. בישראל חשבו שזאת התרעה מספקת. הרוסים מנסים ככל הנראה לנצל את האירוע הזה, הם יודעים את העובדות, כדי לקבוע כללי משחק חדשים ברחבי סוריה. עד כמה הם ילכו על זה עד הסוף, עד כמה מדובר בניסיון למנוע כל פעילות של חיל האוויר בסוריה – זה משהו שישראל מנסה לברר, ובין היתר כאמור יהיה ניסיון לערב את הנשיא האמריקני בעניין הזה.

יש לציין כי יש כוחות אמריקניים בסוריה, יש אינטרסים אמריקניים בסוריה, ואולי זה יכול להיות אמצעי למינוף בידי ישראל ובנות בריתה בתהליך מול הרוסים, ואולי גם מול הסורים.

 תחקיר ממצאי הפלת המטוס הרוסי
 

תחקיר ממצאי הפלת המטוס הרוסי ( חדשות עשר)

 

אירועי היום:

בכיר בממשל האמריקני אמר אמש (שני) לחדשות עשר כי העברת טילי S-300 מרוסיה לסוריה עלולה להביא להסלמה ולסכן מטוסים אמריקנים שפועלים נגד דאע"ש בסוריה. עוד הוסיף כי אספקת טילי ה-S-300 מרוסיה לסוריה רק מאשרת שוב את העובדה שרוסיה מגינה על ממשל אסד ולכן היא גם האחראית העליונה למעשיו.

כמו כן, אמר הבכיר: "שיהיה ברור - הצבא הסורי הוא שהפיל את המטוס הרוסי. הכנסת עוד טילי נ"מ לסוריה לא תפתור את ירי הטילים הלא מקצועי וחסר האבחנה של צבא סוריה ולא תפחית את הסכנה לתעופה באזור". בתוך כך, משרד ההגנה הרוסי ערך אמש תדריך נוסף ובו הוצגו חומרים שלטענת הרוסים מוכיחים שישראל אשמה בהפלת המטוס. לפי המידע הרוסי, לפחות מטוס ישראלי אחד טס בגובה של 10,000 מ' וחלק אזימוט עם המטוס הרוסי. "המידע הזה מוכיח שהאשמה בטרגדיה מונחת על כתפי חיל האוויר הישראלי ומי שאישרו את הפעילות", אמר דובר משרד ההגנה הרוסי, איגור קונשקוב.

הקבינט המדיני-ביטחוני יתכנס הבוקר לדיון במשבר עם רוסיה. בתום הדיון, יטוס ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לעצרת האו"ם בניו יורק.

נתניהו עם פוטין במצעד הניצחון על גרמניה הנאצית
 

נתניהו עם פוטין במצעד הניצחון על גרמניה הנאצית (עמוס בן גרשום, לע"מ)

 

אתמול בצהריים שוחחו מנהיגי רוסיה וישראל. פוטין אמר לנתניהו כי המידע שמסר הצבא הישראלי בנוגע להפעלת המטוסים בשטח הסורי בתקרית שאירעה ביום שני שעבר אינו עולה בקנה אחד עם מסקנות משרד ההגנה הרוסי, דבריו נאמרו בשיחת טלפון שנערכה לאחר ההחלטה הרוסית לחמש את אסד בטילי S-300.

לדברי פוטין, לפעולת חיל האוויר הישראלי היה חלק מרכזי בטרגדיה. הנשיא הרוסי הוסיף כי ההחלטות שקיבלה רוסיה לחיזוק יכולות הלחימה של ההגנה האווירית הסורית הולמות את המצב הנוכחי ומכוונות בראש ובראשונה למניעת איום פוטנציאלי על חייהם של חיילים רוסים המבצעים משימות למאבק בטרור הבינלאומי.

מטעם לשכת נתניהו נמסר כי במהלך השיחה, ראש הממשלה הביע את ביטחונו באמינות תחקיר צה"ל ובמסקנותיו והבהיר שוב כי האחריות לתקרית המצערת מוטלת על הצבא הסורי שהפיל את המטוס ועל איראן שתוקפנותה מערערת את היציבות. ראש הממשלה אמר כי העברת מערכות נשק מתקדמות לידיים לא אחראיות תגביר את הסכנות באזור, וכי ישראל תמשיך להגן על ביטחונה ועל האינטרסים שלה. עוד נמסר כי סוכם להמשיך את ההידברות בין הצוותים המקצועיים ואת התיאום בין הצבאות בערוצים הצבאיים. בשיחה, ראש הממשלה חזר והביע את תנחומיו על מות החיילים הרוסיים.

שיגור טיל s-300
 

שיגור טיל s-300 (רויטרס)

 

בתוך כך, ג'ון בולטון, היועץ לביטחון לאומי בממשל טראמפ, אמר שארצות הברית מקווה שרוסיה תשקול מחדש את ההחלטה לחמש את סוריה בטילי S-300. דבריו נאמרו בפתח עצרת האו"ם בניו יורק. עוד אמר בולטון כי החימוש הוא "הסלמה משמעותית". "זו טעות חמורה", הוסיף בולטון, "איראן היא האחראית למתקפות בסוריה ובלבנון ולהפלת המטוס הרוסי".

מוקדם יותר הודיע שר ההגנה הרוסי, סרגיי שויגו, כי רוסיה תעביר בשבועיים הקרובים את מערכת ההגנה האווירית המתקדמת S-300 לידי המשטר הסורי. "בעבר עצרנו אספקת S-300 לסוריה לבקשת ישראל - כעת המצב השתנה ולא באשמתנו", אמר שויגו. לדבריו, הטילים החדשים ישדרגו את יכולת הלחימה של הצבא הסורי. עוד הוסיף כי רוסיה תפעיל אמצעי שיבוש כדי למנוע תקשורת לוויינית בים התיכון מול חופי סוריה.

שויגו אמר כי "המערכת המתקדמת מסוגלת ליירט כלי טייס בטווח של יותר מ-250 ק"מ, ובמקביל לפגוע במספר מטוסים". עוד הוסיף כי "המערכת תחזק את יכולות ההגנה האווירית הסורית באופן משמעותי, כיוון שהיא מסופקת רק לכוחות הצבא הרוסי". כך לדבריו, ייווצר שיתוף פעולה טוב יותר בין הרוסים לצבא אסד. כמו כן, הודיע שר ההגנה הרוסי כי "מערך הנ"מ הסורי יצויד במערכות בקרה אוטומטיות, דבר שיבטיח את זיהוי כל כלי הטיס שיחוגו מעל שמי סוריה".

בסיום דבריו תקף שויגו את ישראל, אך לא באופן מפורש כפי שעשה אתמול. "אנו מאמינים כי יישום הצעדים האלה יצנן את ראשם של הגורמים המעורבים במעשים שמאיימים על ביטחון חיילינו. אם הדבר לא יישום, נצטרך להגיב באופן אחר". בתוך כך, הנשיא פוטין אישר בשיחת טלפון לאסד שרוסיה תעביר את מערכת הטילים המתקדמים לסוריה, וכן הטיל את האשמה על הפלת המטוס הרוסי על ישראל.