ולדימיר פוטין ובשאר אסד בפגישה בסוצ'י, טוויטר

בסבך האינטרסים – ברור שפוטין יעדיף את אסד על נתניהו • פרשנות

המשבר שהולך ומתעצם הוא תזכורת כואבת לכך שליחסים המורכבים בין י-ם למוסקבה יש תנאים מאוד ברורים - שהופרו. כעת על ישראל להתמודד לבדה - בצל שתיקת ארה"ב ואירופה

נהוג לומר שבמבט ריאליסטי ביחסים הבינלאומיים, מה שמכונה "ריאל פוליטיק", אין מושג כזה "חברים" ו"אויבים". מכלול היחסים והאינטראקציות בין השחקנים השונים וכל התנודות במערכת, האזורית והבינלאומית, נגזרים מאלמנט אחד - אינטרסים. רק אינטרסים.

האינטרסים הללו מחולקים באופן גס לשלושה סוגים: הראשון הוא אינטרסים מנוגדים. הדוגמה הטובה ביותר לכך בזירה הסורית היא ישראל ואיראן. בפשטות, איראן רוצה להתפשט ולהתבסס בסוריה, ישראל רוצה למנוע זאת ממנה בכל מחיר; הסוג השני הוא אינטרסים זהים. דוגמה לכך היא פוטין וממשל אסד. לשניהם אותה המטרה פחות או יותר – סיום מלחמת האזרחים כשאסד, שליחו של פוטין באזור, שולט ביד רמה.

הסוג השלישי והמורכב ביותר הוא האינטרסים המשלימים. בזירה הסורית יש אינספור שחקנים, ועל כן אינספור אינטרסים שפעמים רבות משלימים אחד את השני - גם אם הצדדים לא יודו בכך. לדוגמה, לישראל ואסד יש אינטרס משלים - מאבק במורדים המפעילים טרור באזור וגם הגבלת השליטה של איראן.

 
 
 
שיגור טיל s-300
 

שיגור טיל s-300 (רויטרס)

 

גם לישראל ולרוסיה ישנם אינטרסים משלימים בסוריה והם, לעומת זאת, מוצגים לעולם גלויות. פוטין לא מעוניין לתת לרוחאני לשלוט באזור על חשבונו, ולכן יכול ואף רוצה להכיל תקיפות ישראליות בסוריה. אבל החפיפה הזו בין האינטרסים של ירושלים ומוסקבה מוגבלת; תוקפה פג כאשר ישראל פוגעת ביחסים בין סוריה לרוסיה, והמשבר שהולך ומתעצם כמו כדור שלג שמתגלגל הוא תזכורת מצוינת לכך.

בשורה התחתונה הכלל הוא ברור: פוטין לעולם יבחר באסד על פני נתניהו. הנשיא הסורי הוא שליחו, בובת החוטים שלו, ושלמות שלטונו היא המפתח להשפעה רוסית באזור - שהולכת וגדלה בעיקר לנוכח הגישה האמריקנית הבדלנית. גם בישראל מבינים זאת היטב, ומנסים לתמרן בין סבך האינטרסים, בינתיים ללא הצלחה.

 תחקיר ממצאי הפלת המטוס הרוסי
 

תחקיר ממצאי הפלת המטוס הרוסי ( חדשות עשר)

 

העדרותם של האמריקנים במשבר בין רוסיה לישראל מורגשת היטב. למעט אמירות לא יוצאות דופן של היועץ לביטחון לאומי ג'ון בולטון ושר החוץ מייק פומפאו, נראה שארה"ב מעדיפה שלא להתבוסס בבוץ הסורי, כמו תמיד. המטרה של הגישה האמריקנית הפושרת במשבר הזה ככל הנראה הוא חוסר רצון להלהיט את היצרים שוב בפתח עצרת האו"ם שתהיה טעונה גם כך, ותשמש זירת קרב בין שתי המעצמות בין השאר על סוגיית השליטה במזרח התיכון.

גם האירופים שותקים בינתיים. הבריטים לא מעוניינים להוסיף שמן למדורה אחרי פרשת הרעלת המרגל הרוסי בסולסברי, ולמרקל ולמקרון יש את הצרות שלהם בבית. ישראל תאלץ להתמודד די לבד מול הדוב הרוסי, וכדי לעשות זאת נראה שלא תספיק משלחת של הדרג הביצועי, דהיינו מפקד חיל האוויר; נדרשת מעורבות ישירה של נתניהו בעצמו.