משלחת צה״ל בראשות מפקד חיל האוויר, אלוף עמיקם נורקין בפגישה עם בכירים מהצבא הרוסי, דובר צה"ל

למרות דברי פוטין, בישראל חשים שיש עדיין מרחב למו"מ • פרשנות

חילופי המילים בין מנהיגי המדינות מותירים שורה של שאלות פרקטיות שכרגע לא זוכות למענה אולם התחושה בירושלים היא שישנו מקום לתמרון מול מוסקבה

הערב פורסמו פרטים משיחתם של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ונשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, לקראת מסירת מערכות ה-S-300 לסוריה.

בשיחה זו, פוטין שב ודחה את התחקיר שהציג חיל האוויר למפקדי חיל האוויר הרוסי וטען שלישראל אחריות לטרגדיה של הפלת המטוס הרוסי. עוד אמר פוטין כי הצבת סוללות הטילים היא צעד מתבקש להגנה על אנשיו הנמצאים בסוריה.

עדיין, למרות הדברים הקשים של פוטין - יש בישראל תחושה שיש עדיין מרחב למו"מ בין ישראל ורוסיה ושישראל עדיין יכולה להציע משהו שירחיק את רוע הגזירה של מסירת המערכות הללו. אנו נשארים עם שורה של שאלות פרקטיות שהערב לא יודעים לענות עליהן בישראל: האם הרוסים ימסרו את המערכות, מתי ימסרו אותן והאם יועצים רוסיים יהיו בין המפעילים של המערכות האלה - דבר שימנע מישראל את היכולת לתקוף את ה-S-300 ולפעול נגדו.

בעבר פרסמה רויטרס שישראל התאמנה נגד מערכות S-300 ביוון. חיל האוויר הישראלי יידע לתקוף סוללות טילים כאלה, אבל להמשיך ולפעול בנוכחות הסוללות האלה כאשר חה"א הישראלי מנוע מלפעול כנגדן - זה כבר אירוע אחר, שידרוש מישראל חשיבה מחדש, והרבה יצירתיות על איך ממשיכים לנהל את המערכה נגד התבססות איראן בסוריה ונגד העברות של נשק מתקדם לסוריה ולבנון.

אך כאמור, התחושה בישראל היא שיש עדיין מרחב לדיון מול הרוסים בנושא הזה, ולכן לא אהיה מופתע אם נשמע בימים הקרובים על פגישה בין נתניהו לפוטין.

נתניהו עם פוטין במצעד הניצחון על גרמניה הנאצית
 

נתניהו עם פוטין במצעד הניצחון על גרמניה הנאצית (עמוס בן גרשום, לע"מ)

 

אירועי היום:

כאמור, אחר הצהריים שוחחו מנהיגי רוסיה וישראל. פוטין אמר לנתניהו כי המידע שמסר הצבא הישראלי בנוגע להפעלת המטוסים בשטח הסורי בתקרית שאירעה ביום שני שעבר אינו עולה בקנה אחד עם מסקנות משרד ההגנה הרוסי, דבריו נאמרו בשיחת טלפון שנערכה לאחר ההחלטה הרוסית לחמש את אסד בטילי S-300.

לדברי פוטין, לפעולת חיל האוויר הישראלי היה חלק מרכזי בטרגדיה. הנשיא הרוסי הוסיף כי ההחלטות שקיבלה רוסיה לחיזוק יכולות הלחימה של ההגנה האווירית הסורית הולמות את המצב הנוכחי ומכוונות בראש ובראשונה למניעת איום פוטנציאלי על חייהם של חיילים רוסים המבצעים משימות למאבק בטרור הבינלאומי.

מטעם לשכת נתניהו נמסר כי במהלך השיחה, ראש הממשלה הביע את ביטחונו באמינות תחקיר צה"ל ובמסקנותיו והבהיר שוב כי האחריות לתקרית המצערת מוטלת על הצבא הסורי שהפיל את המטוס ועל איראן שתוקפנותה מערערת את היציבות. ראש הממשלה אמר כי העברת מערכות נשק מתקדמות לידיים לא אחראיות תגביר את הסכנות באזור, וכי ישראל תמשיך להגן על ביטחונה ועל האינטרסים שלה. עוד נמסר כי סוכם להמשיך את ההידברות בין הצוותים המקצועיים ואת התיאום בין הצבאות בערוצים הצבאיים. בשיחה, ראש הממשלה חזר והביע את תנחומיו על מות החיילים הרוסיים.

בתוך כך, ג'ון בולטון, היועץ לביטחון לאומי בממשל טראמפ, אמר שארצות הברית מקווה שרוסיה תשקול מחדש את ההחלטה לחמש את סוריה בטילי S-300. דבריו נאמרו בפתח עצרת האו"ם בניו יורק. עוד אמר בולטון כי החימוש הוא "הסלמה משמעותית". "זו טעות חמורה", הוסיף בולטון, "איראן היא האחראית למתקפות בסוריה ובלבנון ולהפלת המטוס הרוסי".

מוקדם יותר הודיע שר ההגנה הרוסי, סרגיי שויגו, כי רוסיה תעביר בשבועיים הקרובים את מערכת ההגנה האווירית המתקדמת S-300 לידי המשטר הסורי. "בעבר עצרנו אספקת S-300 לסוריה לבקשת ישראל - כעת המצב השתנה ולא באשמתנו", אמר שויגו. לדבריו, הטילים החדשים ישדרגו את יכולת הלחימה של הצבא הסורי. עוד הוסיף כי רוסיה תפעיל אמצעי שיבוש כדי למנוע תקשורת לוויינית בים התיכון מול חופי סוריה.

תרשים של אירוע הפלת המטוס הרוסי
 

תרשים של אירוע הפלת המטוס הרוסי (RT )

 

שויגו אמר כי "המערכת המתקדמת מסוגלת ליירט כלי טייס בטווח של יותר מ-250 ק"מ, ובמקביל לפגוע במספר מטוסים". עוד הוסיף כי "המערכת תחזק את יכולות ההגנה האווירית הסורית באופן משמעותי, כיוון שהיא מסופקת רק לכוחות הצבא הרוסי". כך לדבריו, ייווצר שיתוף פעולה טוב יותר בין הרוסים לצבא אסד. כמו כן, הודיע שר ההגנה הרוסי כי "מערך הנ"מ הסורי יצויד במערכות בקרה אוטומטיות, דבר שיבטיח את זיהוי כל כלי הטיס שיחוגו מעל שמי סוריה".

בסיום דבריו תקף שויגו את ישראל, אך לא באופן מפורש כפי שעשה אתמול. "אנו מאמינים כי יישום הצעדים האלה יצנן את ראשם של הגורמים המעורבים במעשים שמאיימים על ביטחון חיילינו. אם הדבר לא יישום, נצטרך להגיב באופן אחר". בתוך כך, הנשיא פוטין אישר בשיחת טלפון לאסד שרוסיה תעביר את מערכת הטילים המתקדמים לסוריה, וכן הטיל את האשמה על הפלת המטוס הרוסי על ישראל.