הוועידה האלטרנטיבית: אבו מאזן יוזם כינוס נגד תוכנית טראמפ

נציגי עשרות מדינות הוזמנו לדון בדרכים לבלום את תוכנית השלום. ישראל פנתה למדינות בבקשה שלא ישתתפו או שישלחו נציגים בדרג נמוך לכנס שייערך בשולי עצרת האו"ם

  • פורסם ב:
  • 24/09/2018 19:17
  • |
  • עודכן ב:
  • 25/09/2018 01:03
  • |
  • כתבים:
  • ברק רביד

במסגרת מאמציו לגייס את מדינות העולם נגד טראמפ ולהתמודד עם הסנקציות של הבית הלבן יכנס יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן ביום רביעי בשולי העצרת הכללית של האו"ם נציגים בכירים מכ-40 מדינות וארגונים בינלאומיים כדי לדון בדרכים לבלום את תוכנית השלום של הנשיא האמריקני. 

לכינוס שיתקיים תחת הכותרת "להציל את פתרון שתי המדינות" הוזמנו כל המדינות הבולטות בעולם שעוסקות בתהליך השלום ובהן רוסיה, סין, צרפת, בריטניה, גרמניה ורבות אחרות. ארה"ב וישראל לא הוזמנו לאירוע.

במסמך שהופץ למדינות שהוזמנו לכנס והגיע לידי חדשות עשר סימנו הפלסטינים שלוש מטרות:

1. מציאת דרכים להתמודדות עם האיום לפתרון שתי המדינות כתוצאה מהרחבת ההתנחלויות.

2. גיבוש צעדים להגנה על סוכנויות האו"ם שעוסקות בנושא הפלסטיני כמו אונר"א או המועצה לזכויות אדם של האו"ם.

3. קידום מהלכים להתנעת שיחות השלום על בסיס פתרון שתי המדינות והחלטות האו"ם.

במסמך טוענים הפלסטינים כי שינוי המדיניות של טראמפ בנושא הישראלי-פלסטיני הוא חלק משרשרת מהלכים של הממשל האמריקני החדש לערעור הסדר העולמי של 70 השנים האחרונות. הפלסטינים כותבים במסמך עוד כי שימור פתרון שתי המדינות הוא אחד העקרונות הבסיסיים בהם צריך לתמוך כל מי שמתנגד למדיניותו של טראמפ לערעור הסדר העולמי. 

 נתניהו ואבו מאזן
 

נתניהו ואבו מאזן ( רויטרס)

 

ישראל מאוד לא אוהבת את הכינוס ומנסה לחבל בו. דיפלומטים ישראלים פנו בימים האחרונים למדינות רבות בבקשה שלא ישתתפו או שישלחו נציגים בדרג נמוך ככל האפשר. ההערכה היא שרוב המדינות שהוזמנו ישלחו נציגים בדרג של פקידים בכירים ולא בדרג של שרי חוץ.

בתוך כך, עבדאללה מלך ירדן נפגש אתמול עם שר החוץ האמריקני מייק פומפאו בניו יורק, בשולי העצרת הכללית של האו"ם. השניים דנו בשותפות אסטרטגית בין ארצות הברית לבין הממלכה, כמו גם במספר נושאים אזוריים ובינלאומיים ובהם גם הניסיונות למשא ומתן בין ישראל לפלסטינים ופתרון שתי המדינות, כך פרסם בית המלוכה הירדני.

 המלך עבדאללה ושר החוץ פומפאו
 

המלך עבדאללה ושר החוץ פומפאו (בית המלוכה הירדני)

 

כאמור, עבדאללה הדגיש בפני פומפאו כי פתרון שתי המדינות לשני העמים, ישראל והפלסטינים, הוא המתווה שצריך לשאוף אליו. במהלך פגישתם, כך פרסם בית המלוכה, הדגיש עבדאללה את החשיבות שרואה הממלכה בכינון מדינה פלסטינית עצמאית, שבירתה ירושלים המזרחית ושבינה לבין ישראל מתקיימים יחסי שלום וביטחון.

בהמשך השבוע, נשיא מצרים, עבד אל-פתאח א-סיסי, צפוי לפגוש את ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בשולי העצרת הכללית של האו"ם, כך דווח אתמול בעיתון המצרי "אחבאר אל-יום" ובהמשך אושר על ידי פקיד ישראלי בכיר. לפי הדיווח, בפגישתם צפוי א-סיסי להעלות את הנושא הפלסטיני ולהדגיש כי פתרון של שתי מדינות צריך להיות חלק מכל תכנית שלום אמריקנית. כמו כן, הוא צפוי להדגיש כי התכנית צריכה לכלול עקרונות שהיו בסבבי משא ומתן קודמים בין ישראל לפלסטינים.

על פי הדיווח, א-סיסי צפוי להעלות את הדברים גם בפגישתו עם נשיא ארצות הברית דולנד טראמפ. עם זאת, על פי ההערכות, המצרים לא צופים שהשיחות עם טראמפ ונתניהו יובילו לפריצת דרך משמעותית במשא ומתן. על הדיווח אחראי יאסר ריזק, יו"ר מועצת המנהלים של העיתון, שנחשב למקורב לא-סיסי.