תשע שריפות פרצו בעוטף עזה, רחפן צה"לי נפל ברצועה

הדלקות, שנגרמו מבלוני תבערה, מהוות צעד נוסף בהסלמה באזור לאחר שתשע שריפות פרצו אתמול. כ-5,000 מפרי סדר התקהלו ברצועת החוף. משרד הבריאות בעזה: מפגין נהרג

המתיחות בדרום: תשע שריפות פרצו היום (שני) בעוטף עזה כתוצאה מבלוני תבערה. צוותי כיבוי, בסיוע אנשי רשות הטבע והגנים וקק"ל, הצליחו להשיג שליטה על כלל השריפות, שפשטו בין היתר ביישובים בארי, כיסופים, ניר יצחק ונחל עוז.  בימים האחרונים ניכרת הסלמה באזור הדרום. אתמול פרצו תשע שריפות ביישובי העוטף, גם הן כתוצאה מבלוני תבערה, בין היתר בנחל גרר, ביער כיסופים, בארי וברעים. 

היום התקהלו כ-5,000 מפרי סדר פלסטינים ברצועת החוף במסגרת המחאה. מפרי הסדר הבעירו צמיגים והשליכו מטענים מאולתרים ואבנים לעבר כוחות הביטחון. במהלך העימותים נפל רחפן אולם מצה"ל נמסר כי אין חשש לדלף מידע. הפלסטינים דיווחו כי המפגינים חתכו חלק מהגדר של מוצב זיקים שבצפון הרצועה - כך דווח בערוץ "אל-אקצא". עוד דווח על 50 פצועים, כתוצאה משאיפת עשן ומירי. משרד הבריאות הפלסטיני מסר כי אחד הפצועים מת מפצעיו.

כמו כן, עשרות כלי שיט פלסטינים יצאו אחר הצהריים למשט לשבירת המצור. חיל הים ביצע ירי באוויר ובקרבת הסירות. בערוץ "אל-אקצא" דווח כי כמה מהמפגינים ששהו על חוף הים נפצעו. במקביל, שידר הערוץ את נאומו של בכיר הג'יהאד האיסלאמי ח'אלד אל-בטש במהלך ההפגנות. אל-בטש אמר כי בימים הקרובים ארגונו יעלה בהדרגה את פעולותיו וזאת על מנת להדגיש כי העם הפלסטיני לא מקבל את הכיבוש ואת המצור. עוד אמר אל-בטש בנאומו: "אנחנו אומרים לאו"ם כי העם הפלסטיני לא מכיר לא בכיבוש ולא בפיתרון שתי המדינות". כמו כן הוסיף כי צעדות השיבה יימשכו עד שתיפול עסקת המאה ועד שיישבר המצור.

 שריפה ביער בארי
 

שריפה ביער בארי (יואב סעד, קק״ל)

 

אמש תקף כלי טיס חוליית מחבלים שהפריחה בלוני תבערה בצפון רצועת עזה לעבר שטח ישראל. סוכנות הידיעות הפלסטינית, "שיהאב", דיווחה כי מזל"ט של צה"ל ירה שלושה טילים לעבר פלסטינים במזרח הרצועה וכי לא היו נפגעים פלסטינים בתקרית. נוסף לכך, דוווח כי במהלך עימותי ההפרעה הלילית על גבול הרצועה נפצעו למעלה מעשרה פלסטינים מירי של צה"ל. משרד הבריאות בעזה מסר כי  עמאד דאווד אשתבוי, בן ה-21, אחד הפצועים, מת מפצעיו. לטענת הפלסטינים, אשתבוי נורה בראשו.

בצל המתיחות, ארגון חמאס הודיע אתמול בערב כי המגעים להפסקת אש עם ישראל נעצרו. בכיר הארגון סאמי אבו זוהרי הטיל את האשמה על ישראל אשר לדבריו "משתמשת בעמדת הרשות הפלסטינית" והודיע כי בתגובה לעצירת המגעים, ארגון הטרור יסלים את המחאה בגבול הרצועה.

עוד אמר אבו זוהרי כי חמאס לא יעביר שום סיוע או יעניק לגיטימיות לנאום אבו-מאזן באו"ם. כמו כן הוסיף כי לא תתקיים בקרוב פגישה עם פתח, למרות שאנשי אבו מאזן מעוניינים בפגישה כזו כדי שתהיה תמיכה לנאומו באו"ם. נוסף לכך, מסר אבו זוהרי כי משלחת חמאס תגיע לקרוב על מנת לדון עם המצרים בנושאים רבים הקשורים בסוגייה הפלסטינית וכי אין לביקור בקהיר קשר לדיון עם פתח. 

בשבת פרסם ערוץ "אל-ג'זירה" סרטון שבו נראים, לטענת הדיווח, כעשרים צעירים פלסטינים חותכים את גדר המערכת בגבול עזה, וחודרים לשטח ישראל. בתיעוד ניתן לראות את הצעירים חותכים חוטי תיל בעזרת מספריים ייעודיות, לוקחים עימם שלט עם מספר קו הדיווח הישראלי ומסבים לגדר נזק נוסף. על פי הדיווח, הפלסטינים שהו במקום זמן קצר - וחזרו לרצועת עזה ללא פגע. המקרה, לפי הדיווח, אירע מול ג׳חר א-דיכ, סמוך למחנה הפליטים אל-בורייג׳ שבמרכז הרצועה.

בתוך כך, כלי תקשורת פלסטיניים דיווחו באותו ערב כי כוח צה"ל איתר דגל ממולכד על גדר המערכת. זאת, לאחר יום שכלל עימותים רבים בין צה"ל לתושבי הרצועה, במספר מוקדים במקביל. בין היתר מול ג'באליה ומול חאן יונס. צה"ל ריסס גז מדמיע לעבר ההתקהלויות, ובכלי התקשורת הפלסטינים דווח על נפגעים בודדים. כזכור, לפני כשבעה חודשים נפצעו ארבעה חיילי הנדסה קרבית, שניים קשה ושניים בינוני, ממטען שהוסווה בתוך דגל.