ראש הממשלה בנימין נתניהו ונשיא רוסיה ולדימיר פוטין בפגישתם במוסקבה, קובי גדעון, לע"מ

פוטין שינה את הכללים - ולנתניהו לא נותר הרבה לעשות • פרשנות

הודעת שר ההגנה הרוסי על העברת טילי S-300 לסוריה היא התפתחות שלילית דרמטית עבור ישראל, אך נראה שלמרות יחסיו עם הנשיא הרוסי, ראש הממשלה לא יצליח לטרפד את המהלך

הודעתו של שר ההגנה הרוסי, סרגיי שויגו, על אספקת סוללות טילים מתקדמים נגד מטוסים מדגם S-300 היא התפתחות שלילית דרמטית עבור ישראל - הן מבחינה צבאית וגם מבחינה מדינית. אספקת הטילים, יחד עם צעדים נוספים עליהם הודיע שויגו כגון חסימת מערכות ניווט לווייניות, מכ"מים אוויריים ומערכות תקשורת בין מטוסים, צפויים להקשות מאוד על פעילות חיל האוויר בסוריה.

ב-15 השנים האחרונות פעלו שלושה ראשי ממשלה ישראלים: שרון, אולמרט ונתניהו מול ההנהגה הרוסית, כדי למנוע אספקה של הטילים המתקדמים לסוריה. לא פעם זכתה ישראל לסיוע בדמות לחצים אמריקנים, בריטים וצרפתים על הרוסים. עד היום הקרמלין נענו לבקשות הישראליות, אך תקרית הפלת המטוס הרוסי לפני שבוע יצרה מציאות חדשה, תעיד על כך אמירתו של שויגו כי "המצב השתנה ולא באשמתנו".

 
 
 
שר הביטחון, ליברמן עם שר ההגנה הרוסי, סרגיי שויגו בפגישתם ב-2017
 

שר הביטחון, ליברמן עם שר ההגנה הרוסי, סרגיי שויגו בפגישתם ב-2017 (משרד ההגנה הרוסי)

 

בדיונים בוועדת חוץ וביטחון בשנים האחרונות נהג נתניהו להפליג בסיפורי פולקלור על יחסיו הקרובים עם פוטין ועל הפירושקי שמוגש בארוחות שלהם בבית הקיט של נשיא רוסיה בסוצ'י. ברגע המבחן הגדול הראשון של ישראל ורוסיה נראה שהיחסים בין פוטין לנתניהו לא החזיקו מעמד.

בצה"ל נערכו כבר כמה שנים להתמודדות עם טילי ה-S-300  מתוך הנחה שבשלב מסוים הרוסים יספקו אותם לצבאות של מדינות אויב, וכך היה כשב-2015 סיפקו הרוסים את המערכת המתקדמת לאיראנים. לפי דיפלומטים מערביים, חיל האוויר הישראלי התאמן בשנים האחרונות בכמה מדינות המחזיקות בטילי S-30 כמו יוון וקפריסין, כדי להיערך למצב החדש בסוריה.

הצעדים התקיפים של רוסיה לצד התבטאויות חריפות ביותר של שר ההגנה הרוסי שויגו היום, שגבלו באיומים כלפי ישראל, הצביעו על כך שהקו המיליטנטי של מערכת הביטחון הרוסית הוא זה שגבר. מהניסיונות של הנשיא פוטין להוריד את גובה הלהבות לא נותר הרבה והמשבר בין ישראל לרוסיה רק הולך ומחריף. ראש הממשלה נתניהו ודאי ינסה לבלום את העברת הטילים במאמץ של הרגע האחרון, אבל נראה שהפעם מדובר בהחלטה רוסית לשנות את כללי המשחק בסוריה.

 תחקיר ממצאי הפלת המטוס הרוסי
 

תחקיר ממצאי הפלת המטוס הרוסי (חדשות עשר)

 

בתוך כל ההתפתחויות הדרמטיות האלה בולטת היעדרותה הכמעט מוחלטת של ארה"ב מהמשבר הנוכחי בין ישראל לרוסיה. האמריקנים נתנו גיבוי פומבי לקביעה הישראלית שסוריה אחראית להפלת המטוס הרוסי, אולם האמריקנים כמעט ואינם מתערבים בסוגיה מעבר לכך.

הנשיא פוטין לא יגיע השנה לעצרת האו"ם בניו יורק. מי שיגיע במקומו הוא שר החוץ סרגיי לברוב. נכון לעכשיו לא ברור אם נתניהו יפגוש את לברוב. מה שברור הוא שכדי לבלום את המשבר יש צורך במגעים דחופים בדרג המדיני הבכיר ביותר, וכי נסיעות של מפקד חיל האוויר למוסקבה כבר לא יספיקו יותר.

ההודעה ששינתה את כללי המשחק

כאמור, שר ההגנה הרוסי, סרגיי שויגו, הודיע כי רוסיה תעביר בשבועיים הקרובים את מערכת ההגנה האווירית המתקדמת S-300 לידי המשטר הסורי. "בעבר עצרנו אספקת S-300 לסוריה לבקשת ישראל - כעת המצב השתנה ולא באשמתנו", אמר שויגו. לדבריו, הטילים החדשים ישדרגו את יכולת הלחימה של הצבא הסורי. בהמשך דבריו אמר שויגו כי רוסיה תחסום מערכות ניווט לווייניות ומכ"מים אוויריים מעל חופי הים התיכון באזור סוריה.

ההודעה מגיעה יממה לאחר שמשרד ההגנה הרוסי פרסם את התחקיר על הפלת המטוס הרוסי לפני כשבוע, בו האשימו הרוסים את ישראל באחריות לאירוע. על פי ההודעה, מטוסי צה"ל השתמשו במטוסי הרוסי כמגן מפני הנ"מ הסורי. הרוסים הציגו את התחקיר שלהם, לפיו ישראל הפרה את הסכם התיאום שהושג בין צה"ל לצבא הרוסי והודיעה לרוסים על התקיפה בלטקיה רק דקה אחת לפני שהתבצעה, דבר שלא אפשר לרוסים להזיז את המטוס הרוסי מהמקום.

עוד טען משרד ההגנה הרוסי כי הצבא הרוסי הוטעה על ידי הישראלים. צה"ל הודיע שהתקיפה תתבצע בצפון סוריה אבל התקיפה התבצעה בלטקיה שבמערב המדינה. לטענת הרוסים, דבר זה לא אפשר להזיז את המטוס הרוסי מהמקום. בסופו של דבר, חוסר אחריות מצד ישראל היה הגורם שהוביל לתקרית הטרגית מבחינת הרוסים. "אנו מאמינים כי האשמה על נפילת המטוס היא באשמת ישראל ובאשמת מי שהחליט לבצע פעולות אלה", אמר דובר משרד ההגנה הרוסי, גנרל איגור קונשקוב.

קונשקוב אף תקף את ישראל ואמר כי "הטיייסים הישראלים מתנהגים באופן שונה מאוד ממקביליהם האמריקנים", והוסיף כי "רוסיה מעולם לא הפרה את הסכמיה עם ישראל ומעולם לא השתמשה במערך ההגנה האווירי שלה בסוריה למרות שהתקיפות הישראליות יצרו מצבים שסיכנו את אנשי הצבא הרוסי".