לאחר הפלת המטוס: רוסיה תספק לאסד טילי S-300 תוך שבועיים

שר ההגנה הרוסי הודיע על המהלך הדרמטי, שיכלול גם שיבוש של מערכות ניווט מול חופי סוריה. פוטין לנשיא הסורי: "ישראל אשמה, נעביר לידיכם את המערכות המתקדמות"

שר ההגנה הרוסי, סרגיי שויגו, הודיע היום (שני) כי רוסיה תעביר בשבועיים הקרובים את מערכת ההגנה האווירית המתקדמת S-300 לידי המשטר הסורי. "בעבר עצרנו אספקת S-300 לסוריה לבקשת ישראל - כעת המצב השתנה ולא באשמתנו", אמר שויגו. לדבריו, הטילים החדשים ישדרגו את יכולת הלחימה של הצבא הסורי. עוד הוסיף כי רוסיה תפעיל אמצעי שיבוש כדי למנוע תקשורת לוויינית בים התיכון מול חופי סוריה.

שויגו אמר כי "המערכת המתקדמת מסוגלת ליירט כלי טייס בטווח של יותר מ-250 ק"מ, ובמקביל לפגוע במספר מטוסים". עוד הוסיף כי "המערכת תחזק את יכולות ההגנה האווירית הסורית באופן משמעותי, כיוון שהיא מסופקת רק לכוחות הצבא הרוסי". כך לדבריו, ייווצר שיתוף פעולה טוב יותר בין הרוסים לצבא אסד. כמו כן, הודיע שר ההגנה הרוסי כי "מערך הנ"מ הסורי יצויד במערכות בקרה אוטומטיות, דבר שיבטיח את זיהוי כל כלי הטיס שיחוגו מעל שמי סוריה".

בסיום דבריו תקף שויגו את ישראל, אך לא באופן מפורש כפי שעשה אתמול. "אנו מאמינים כי יישום הצעדים האלה יצנן את ראשם של הגורמים המעורבים במעשים שמאיימים על ביטחון חיילינו. אם הדבר לא יישום, נצטרך להגיב באופן אחר".

 
 
 
 
שר הביטחון, ליברמן עם שר ההגנה הרוסי, סרגיי שויגו בפגישתם ב-2017
 

שר הביטחון, ליברמן עם שר ההגנה הרוסי, סרגיי שויגו בפגישתם ב-2017 ( משרד ההגנה הרוסי)

 

בתוך כך, הנשיא פוטין אישר בשיחת טלפון לאסד שרוסיה תעביר את מערכת הטילים המתקדמים לסוריה, וכן הטיל את האשמה על הפלת המטוס הרוסי על ישראל.

ח"כ קסניה סבטלובה ממפלגת המחנה הציוני הגיבה להודעתו של שר ההגנה הרוסי ואמרה כי ״אנו עומדים בפני מציאות חדשה ומסוכנת לישראל, ‏אספקה רוסית לצבא סוריה של טילי S-300 בדרך, המרחב האווירי הסורי ייסגר לפרקים, המכ״מים ייחסמו ומטוסים ישראליים ייחשבו לעוינים. הבעיה כי לרה״מ נתניהו לא הייתה ואין מדיניות בסוריה מלבד ההסתמכות על הידידות הקרובה עם הנשיא פוטין בה נתניהו מתגאה. אבל הירח דבש הזה ככל הנראה נגמר. מה הלאה? חייבים לעצור את איראן, לחדש את ההרתעה הישראלית ולמנוע את תסריט האימה״.

על רקע המתיחות המתמשכת בין שתי המדינות, פרסמה אתמול השגרירות הרוסית בישראל בחשבון הטוויטר שלה פרטים מתדרוך משרד ההגנה הרוסי אתמול, לפיה לבקשת ישראל הורחקו כוחות פרו איראנים כ-140 ק"מ מהגבול ברמת הגולן. במסגרת זו הורחקו יותר מאלף אנשי מיליציות, 24 משגרי רקטות ועוד אמצעי לחימה כבדים.

הודעתו של השר שויגו הגיעה יממה לאחר שמשרד ההגנה הרוסי פרסם את התחקיר על הפלת המטוס הרוסי לפני כשבוע, בו האשימו הרוסים את ישראל באחריות לאירוע. על פי ההודעה, מטוסי צה"ל השתמשו במטוסי הרוסי כמגן מפני הנ"מ הסורי. הרוסים הציגו את התחקיר שלהם, לפיו ישראל הפרה את הסכם התיאום שהושג בין צה"ל לצבא הרוסי והודיעה לרוסים על התקיפה בלטקיה רק דקה אחת לפני שהתבצעה, דבר שלא אפשר לרוסים להזיז את המטוס הרוסי מהמקום.

 טילי s-300
 

טילי s-300 (רויטרס)

 

עוד טען משרד ההגנה הרוסי כי הצבא הרוסי הוטעה על ידי הישראלים. צה"ל הודיע שהתקיפה תתבצע בצפון סוריה אבל התקיפה התבצעה בלטקיה שבמערב המדינה. לטענת הרוסים, דבר זה לא אפשר להזיז את המטוס הרוסי מהמקום. בסופו של דבר, חוסר אחריות מצד ישראל היה הגורם שהוביל לתקרית הטרגית מבחינת הרוסים. "אנו מאמינים כי האשמה על נפילת המטוס היא באשמת ישראל ובאשמת מי שהחליט לבצע פעולות אלה", אמר דובר משרד ההגנה הרוסי, גנרל איגור קונשקוב.

קונשקוב אף תקף את ישראל ואמר כי "הטיייסים הישראלים מתנהגים באופן שונה מאוד ממקביליהם האמריקנים", והוסיף כי "רוסיה מעולם לא הפרה את הסכמיה עם ישראל ומעולם לא השתמשה במערך ההגנה האווירי שלה בסוריה למרות שהתקיפות הישראליות יצרו מצבים שסיכנו את אנשי הצבא הרוסי".

בצה"ל דחו אתמול את גרסת משרד ההגנה הרוסי לאירועים והדגישו כי בניגוד לטענת הרוסים, חיל האוויר הישראלי לא השתמש במטוס התובלה הרוסי שהופל כמחסה. מדובר צה"ל נמסר כי התחקיר הצה"לי שהוצג בפני בכירים ברוסיה "בוצע והוצג באופן מעמיק, מקצועי ומפורט. הפרטים המלאים, המדויקים והעובדתיים, ידועים לאנשי המקצוע העוסקים בדבר בצבא רוסיה ומהם עולה בבירור כי מנגנון מניעת החיכוך פעל ובזמן (כפי שפעל בשנתיים וחצי האחרונות), חיל האוויר הישראלי לא הסתתר מאחורי מטוס כלשהו וכי המטוסים הישראלים היו בשטח האווירי של ישראל בזמן הפגיעה הסורית במטוס הרוסי. תוצאת הפלת המטוס בידי הסורים היא טרגית וקשה ואנו משתתפים בצער המשפחות והעם הרוסי". 

 תחקיר ממצאי הפלת המטוס הרוסי
 

תחקיר ממצאי הפלת המטוס הרוסי (חדשות עשר)

 


עוד נמסר כי "התיאום בין צבא ההגנה לישראל לצבא רוסיה הוכיח עצמו מספר רב של פעמים בשנים האחרונות. המשך התיאום הוא אינטרס משותף לנוכח האתגרים האזוריים השונים. יחד עם זאת וכפי שראינו גם הפעם, ציודם של גורמים לא אחראיים בנשק מתקדם מהווה סכנה לאזור ויכול להביא לפגיעה קשה בגורמים הפועלים במרחב. שלומם וביטחונם של הכוחות הרוסיים הפועלים בסוריה עומד לנגד עיני מקבלי ההחלטות בישראל ובצה״ל ומהווה שיקול משמעותי באישורה של כל פעולה.  צה"ל ימשיך וינקוט בכל הצעדים המתבקשים, כפי שעשה עד כה, להשגת מטרה זו. צה"ל ימשיך לפעול על פי הנחיית הדרג המדיני אל מול ניסיונותיה הבלתי פוסקים של איראן להתבסס בסוריה ולחמש בנשק קטלני ומדויק את ארגון הטרור חיזבאללה".

אתמול התייחס שר הביטחון, אביגדור ליברמן, בריאיון לכאן רשת ב' לעתידה של ישראל בנוגע לתקיפות בסוריה, לקראת פרסום התחקיר הרוסי בנוגע להפלת המטוס, ולמתיחות בדרום. "אנחנו פועלים בסוריה רק כשאין לנו ברירה אחרת. שום דבר לא השתנה ולא ישתנה, זו המדיניות שלנו", אמר ליברמן. "לא מחפשים הרפתקאות ולא מתערבים בענייניה הפנימיים של סוריה, אבל הבהרנו – לא נאפשר להפוך את סוריה לבסיס קדמי איראני נגד מדינת ישראל. סוריה לא יכולה לשמש כבסיס לוגיסטי להעברת נשק מתוחכם לחיזבאללה".

בנוגע לביקורת של רוסיה על פעילות ישראל לאחר הפלת המטוס, אמר: "אנחנו לא מתכוונים לנהל ויכוח בתקשורת עם רוסיה. פעלנו כמו תמיד בהתאם למנגנון התיאום, וכך נעשה הלאה". עוד הוסיף כי "כל האחריות על התקרית הקשה והמצערת היא על סוריה ועל צבא אסד". שר הביטחון הדגיש כי מדובר ב"עובדות והן מאוד ברורות. ישראל פעלה כפי שפועלת כל הזמן והמטוס הרוסי הופל על ידי צבא סוריה בגלל חוסר אחריות וחוסר מקצועיות". לטענת ליברמן, "הסיפור נמצא תחת שליטה, אנו מנהלים דיאלוג עם רוסיה כל הזמן", הסביר. "אנחנו חושבים שיש פה הגזמה, גם בתקשורת וגם ברטוריקה שלא משקפת את רמת הדיונים שלנו בימים האחרונים".

כזכור, בלילה שבין שני לשלישי, יורט מטוס ה"איליושין-20" הרוסי ע"י מערך ההגנה הסורי, בעת שמטוסי חיל האוויר הישראליים תקפו מחסן תחמושת בלטקיה. כתוצאה מהתקרית נהרגו 15 חיילים בצבא הרוסי, ובקרמלין הביעו זעם נגד ההתנהלות הישראלית שהובילה לשיחה בהולה בין נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, לראש הממשלה בנימין נתניהו.

יומיים וחצי לאחר הפלת המטוס יצאה משלחת צה"ל בראשות מפקד חיל האוויר, אלוף עמיקם נורקין, כדי להציג את ממצאי התחקיר הצה"לי על האירוע. על פי תחקיר ההפלה שהוצג, יותר מ-20 טילי נ"מ נורו על ידי הסורים, אולם בזמן שמטוסי חיל האוויר כבר היו בנחיתה בישראל. לטענת גורם הצבאי, "הסורים יורים נ"מ לא אחראי ולא מקצועי, שמסכן את מי שבאוויר".