אילון מאסק, רויטרס

סמים, צניחת מניות והאשמה בפדופיליה: מה עובר על אילון מאסק?

היזם והמיליארדר המפורסם לא מפסיק לככב בכותרות ופעם אחר פעם גורם לכלכלה העולמית להגיב בהתאם. האם מדובר בגאון בקריסה - או באיש שיצעיד את האנושות קדימה?

מה עובר על אילון מאסק? זו השאלה שמעסיקה בחודשים האחרונים אנשים רבים ברחבי העולם אבל בעיקר כאלה שכספם תלוי בהמשך תפקודו היציב של היזם והמיליארדר המפורסם.
 

רבים אינם רואים במאסק אדם רגיל. מדובר באיש שמאחורי תאגידי הענק טסלה ו-SpaceX, ועוד מיזמים רבים, ומי שהוגדר על ידי רבים כאדם שיצעיד את האנושות לעבר העתיד. לכן רצף האירועים האחרונים בהם היווה מאסק גורם מרכזי, פעמים רבות לשלילה, גרם לכלכלה העולמית להגיב בהתאם.
 

לאחרונה התארח מאסק בתוכניתו הפופולרית של הקומיקאי ג'ו רוגן ושאף מג'וינט בשידור חי. על אף שלא מדובר במשהו נדיר בתוכנית, המעשה זיעזע רבים ולא תרם לצניחה שהתרחשה למניית טסלה, ענקית הרכב האוטונומי ואחת מחברות הטכנולוגיה הבולטות בעולם.

 
 
 אילון מאסק מעשן גו'יינט בתוכניתו של ג'ו רוגן

אילון מאסק מעשן גו'יינט בתוכניתו של ג'ו רוגן (חדשות עשר )

 

ההתמסטלות הרגעית של מאסק הגיעה בשיאה של אחת התקופות הקשות שחווה היזם המפורסם. במקביל לצניחת מניית טסלה הודיע בכיר בחברה על עזיבתו לאחר תקופה לא ארוכה בחברה. רק זמן קצר לפי כן החלה לשכוך סערה תקשורתית שהתחוללה בשל הודעותו של מאסק בחשבון הטוויטר שלו כי הוא שוקל להפוך את טסלה לחברה פרטית – צעד שהוביל לחרדה ציבורית ולנסיגה של היזם מהצהרתו.
 

מאסק אפילו הצליח להסתכסך אפילו עם מי שנחשבו לקונצנזוס מוחלט - הצוללנים שסייעו לחלץ את הנערים התאילנדים שנתקעו במערה במהלך טיול קבוצתי. עם ההודעה כי הנערים אותרו בחיים, הודיע מאסק כי הוא בוחן דרכים לסייע בחילוצם. בתחילה בירכו המעורבים בדבר על ההודעה, אולם עד מהרה נראה היה שמדובר יותר בתעלול יח"צני מאשר בניסיון אמיתי לעזור. כשהצוללן ורנון אנסוורת' הביע את דעתו השלילית על הירתמותו של מאסק. האחרון צייץ בחשבון הטוויטר שלו כי אנסוורת' הוא פדופיל.
 

אלו רק חלק מהסערות שעורר מאסק. קל לדבר עליו במונחים של קריסה ושיגעון, אך בד בבד מעטים האנשים שייחלקו על כך שמאסק הוא גאון, שלמרות שיכול היה לנוח על זרי הדפנה לאחר ייסודה של חברת PayPal, הוא המשיך בדהירה. מאסק ייסד כאמור את טסלה ואת ענקית החלל SpaceX שכיום היא המותג המוכר והמצליח בעולם בכל הקשור למרוץ האזרחי לחלל, וזאת בלי לציין את המנהרה הענקית שבונה מאסק מתחת ללוס אנג'לס - חלק מפיתוח שנועד לשנות את התחבורה העולמית.
 

אפשר, כמו רבים, לסגוד לאילון מאסק וליכולותיו ואפשר, כמו רבים אחרים, לסלוד מדמותו השנויה במחלוקת. אבל קשה להתווכח עם העובדות - מאסק מעצב את העתיד שאליו כולנו צועדים.