המשבר תם? בישראל לא הבינו רוסית - או שיקרו במפורש • פרשנות

הן גורמים מערביים והן הקרמלין אמרו שהמשבר בין ישראל ורוסיה לא הסתיים אבל בי-ם הסבירו אחרי הביקור במוסקבה שהעניינים חזרו לשגרה. התדריך הרוסי היום משנה את המצב

הפלת המטוס הרוסי: כשמגיעים לבחור בין גרסת הרוסים לבין גרסת חיל האוויר בנוגע לתקרית שאירעה ביום שני שעבר, אבחר בגרסת החיל כל יום. אבל כאשר תדרכו גורמים ישראליים אחרי ביקור מפקד חיל האוויר, האלוף עמיקם נורקין, במוסקבה שהעניינים חזרו לשגרה - הם או לא הבינו רוסית או שיקרו במפורש. הן גורמים מערביים והן הקרמלין אמרו שהמשבר בין ישראל ורוסיה לא הסתיים. תדריך משרד ההגנה הרוסי והתגובה הצה"לית אליו משנים את המצב.

בצה"ל דחו היום את גרסת משרד ההגנה הרוסי לאירועים והדגישו כי בניגוד לטענת הרוסים, חיל האוויר הישראלי לא השתמש במטוס התובלה הרוסי שהופל כמחסה. מדובר צה"ל נמסר כי התחקיר הצה"לי שהוצג בפני בכירים ברוסיה "בוצע והוצג באופן מעמיק, מקצועי ומפורט. הפרטים המלאים, המדויקים והעובדתיים, ידועים לאנשי המקצוע העוסקים בדבר בצבא רוסיה ומהם עולה בבירור כי מנגנון מניעת החיכוך פעל ובזמן (כפי שפעל בשנתיים וחצי האחרונות), חיל האוויר הישראלי לא הסתתר מאחורי מטוס כלשהו וכי המטוסים הישראלים היו בשטח האווירי של ישראל בזמן הפגיעה הסורית במטוס הרוסי. תוצאת הפלת המטוס בידי הסורים היא טרגית וקשה ואנו משתתפים בצער המשפחות והעם הרוסי". 
 
עוד נמסר "התיאום בין צבא ההגנה לישראל לצבא רוסיה הוכיח עצמו מספר רב של פעמים בשנים האחרונות. המשך התיאום הוא אינטרס משותף לנוכח האתגרים האזוריים השונים. יחד עם זאת וכפי שראינו גם הפעם, ציודם של גורמים לא אחראיים בנשק מתקדם מהווה סכנה לאזור ויכול להביא לפגיעה קשה בגורמים הפועלים במרחב. שלומם וביטחונם של הכוחות הרוסיים הפועלים בסוריה עומד לנגד עיני מקבלי ההחלטות בישראל ובצה״ל ומהווה שיקול משמעותי באישורה של כל פעולה.  צה"ל ימשיך וינקוט בכל הצעדים המתבקשים, כפי שעשה עד כה, להשגת מטרה זו. צה"ל ימשיך לפעול על פי הנחיית הדרג המדיני אל מול ניסיונותיה הבלתי פוסקים של איראן להתבסס בסוריה ולחמש בנשק קטלני ומדויק את ארגון הטרור חיזבאללה".

 תחקיר ממצאי הפלת המטוס הרוסי
 

תחקיר ממצאי הפלת המטוס הרוסי ( חדשות עשר)

 

מוקדם יותר היום, כאמור, נערכה מסיבת עיתונאים חריפה של משרד ההגנה הרוסי שדחתה אחת לאחת את כל הטענות של תחקיר צה"ל וחיל האוויר כפי שהוצגו בידי מפקד חיל האוויר. מטוסי צה"ל השתמשו במטוס הרוסי כבמגן, כך הודיע היום משרד ההגנה. הרוסים הציגו את התחקיר שלהם שלפיו ישראל הפרה את הסכם התיאום שהושג בין צה"ל לצבא הרוסי והודיעה לרוסים על התקיפה בלטקיה רק דקה אחת לפני שהתבצעה, דבר שלא אפשר לרוסים להזיז את המטוס הרוסי מהמקום.

עוד טען משרד ההגנה הרוסי כי הוטעו על ידי הישראלים. צה"ל הודיע שהתקיפה תתבצע בצפון סוריה אבל התקיפה התבצעה בלטקיה שבמערב המדינה. לטענת הרוסים, גם דבר זה לא אפשר להזיז את המטוס הרוסי מהמקום. בסופו של דבר, חוסר אחריות מצד ישראל היה הגורם שהוביל לתקרית הטרגית מבחינת הרוסים. "אנו מאמינים כי האשמה על נפילת המטוס היא באשמת ישראל ובאשמת מי שהחליט לבצע פעולות אלה", אמר דובר משרד ההגנה הרוסי, גנרל איגור קונשקוב. קונשקוב אף תקף את ישראל ואמר כי "הטיייסים הישראלים מתנהגים באופן שונה מאוד ממקביליהם האמריקנים", והוסיף כי "רוסיה מעולם לא הפרה את הסכמיה עם ישראל ומעולם לא השתמשה במערך ההגנה האווירי שלה בסוריה למרות שהתקיפות הישראליות יצרו מצבים שסיכנו את אנשי הצבא הרוסי".

 רגע הפגיעה במטוס הרוסי בסוריה
 

רגע הפגיעה במטוס הרוסי בסוריה (חדשות עשר )

 

הבוקר התייחס שר הביטחון, אביגדור ליברמן, בריאיון לכאן רשת ב' לעתידה של ישראל בנוגע לתקיפות בסוריה, לקראת פרסום התחקיר הרוסי בנוגע להפלת המטוס, ולמתיחות בדרום. "אנחנו פועלים בסוריה רק כשאין לנו ברירה אחרת. שום דבר לא השתנה ולא ישתנה, זו המדיניות שלנו", אמר ליברמן. "לא מחפשים הרפתקאות ולא מתערבים בענייניה הפנימיים של סוריה, אבל הבהרנו – לא נאפשר להפוך את סוריה לבסיס קדמי איראני נגד מדינת ישראל. סוריה לא יכולה לשמש כבסיס לוגיסטי להעברת נשק מתוחכם לחיזבאללה".

בנוגע לביקורת של רוסיה על פעילות ישראל לאחר הפלת המטוס, אמר: "אנחנו לא מתכוונים לנהל ויכוח בתקשורת עם רוסיה. פעלנו כמו תמיד בהתאם למנגנון התיאום, וכך נעשה הלאה". עוד הוסיף כי "כל האחריות על התקרית הקשה והמצערת היא על סוריה ועל צבא אסד". שר הביטחון הדגיש כי מדובר ב"עובדות והן מאוד ברורות. ישראל פעלה כפי שפועלת כל הזמן והמטוס הרוסי הופל על ידי צבא סוריה בגלל חוסר אחריות וחוסר מקצועיות". לטענת ליברמן, "הסיפור נמצא תחת שליטה, אנו מנהלים דיאלוג עם רוסיה כל הזמן", הסביר. "אנחנו חושבים שיש פה הגזמה, גם בתקשורת וגם ברטוריקה שלא משקפת את רמת הדיונים שלנו בימים האחרונים".

כזכור, בלילה שבין שני לשלישי, יורט מטוס ה"איליושין-20" הרוסי ע"י מערך ההגנה הסורי, בעת שמטוסי חיל האוויר הישראליים תקפו מחסן תחמושת בלטקיה. כתוצאה מהתקרית נהרגו 15 חיילים בצבא הרוסי, ובקרמלין הביעו זעם נגד ההתנהלות הישראלית שהובילה לשיחה בהולה בין נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, לראש הממשלה בנימין נתניהו.

יומיים וחצי לאחר הפלת המטוס יצאה משלחת צה"ל בראשות מפקד חיל האוויר, אלוף עמיקם נורקין, כדי להציג את ממצאי התחקיר הצה"לי על האירוע. על פי תחקיר ההפלה שהוצג, יותר מ-20 טילי נ"מ נורו על ידי הסורים, אולם בזמן שמטוסי חיל האוויר כבר היו בנחיתה בישראל. לטענת גורם הצבאי, "הסורים יורים נ"מ לא אחראי ולא מקצועי, שמסכן את מי שבאוויר".