התחקיר הרוסי על הפלת המטוס: ישראל אשמה - הפרה ההסכמים בינינו

משרד ההגנה הרוסי פרסם את ממצאי התקרית וקרא לישראל "כפויית טובה": "לא הזהירה מראש על התקיפה אלא רק בזמן אמת". עוד נטען כי ה"איליושין-20" שימש כ"מגן מפני הטילים"

משרד ההגנה הרוסי פרסם היום (ראשון) את ממצאי התחקיר על תקרית הפלת המטוס הרוסי בשמי סוריה בשבוע שעבר. על פי התחקיר, הרוסים מאשימים את ישראל באירוע וטוענים כי "ישראל לא הזהירה אותנו מראש על התקיפה אלא רק בזמן אמת". עוד טענו כי מדובר "בהפרה בוטה של ההסכמים בינינו משנת 2015 שנועדו למנוע התנגשויות בין הכוחות". בנוסף, צוין בתחקיר כי "ישראל הציעה עזרה רק 50 דקות לאחר שהטיל פגע במטוס וגרם להפלתו".

דובר משרד ההגנה הרוסי, גנרל איגור קונשקוב, שהציג את ממצאי הדוח, אמר כי "המטוסים הישראליים ראו את ה'איליושן-20' והשתמשו בו כמגן מפני הטילים הסוריים". עוד הוסיף כי בעת התקיפה "נציג חיל האוויר דיווח לרוסים כי המטרות של המטוס הישראלי הן בצפון סוריה ולא במערב המדינה כפי שאירעה בפועל". בתחקיר נאמר כי "בעקבות הדיווח קיבל מפקד המטוס הרוסי הוראה לעזוב את אזור המשימה ולשוב לבסיס. המידע המוטעה שהציגו הקצינים הישראליים לא נתנו מספיק זמן למטוס לעזוב את המקום".

 
 
 
 דובר משרד ההגנה הרוסי גנרל איגור קונשקוב
 

דובר משרד ההגנה הרוסי גנרל איגור קונשקוב (צילום מסך)

 

קונשקוב המשיך למתוח ביקורת על התנהלות ישראל, ואמר כי "הישראלים לא סיפקו מידע לגבי המיקום המדויק של מטוסי הקרב שלהם, וכתוצאה מכך ירה מערך הנ"מ הסורי טילים כדי להדוף את המתקפה". עוד נמסר כי "לאחר התקיפה המטוסים הישראליים החלו לפטרל 70 ק"מ מהחוף הסורי וככל הנראה התכוננו לקראת תקיפה נוספת בסוריה".

דובר משרד ההגנה הוסיף כי "בשלב מסוים אחד המטוסים התקרב בחזרה לחוף, לעבר המטוס הרוסי שהתכוון לנחות. מערך ההגנה האווירי הסורי ראה בכך תקיפה נוספת של חיל האוויר הישראלי, והטייס הישראי ידע בוודאות כי למטוס הרוסי יש חתימת מכ"ם גדולה יותר מזו של ה-F-16 ולכן ה"איליושן-20" נבחר כמטרה המועדפת". קונשקוב ציין כי "ככל הנראה מערך ההגנה הסורי זיהה את המטוס הרוסי כלהק מטוסי קרב ישראליים. בסופו של דבר הטילים הסוריים פגעו במטרה הגדולה ביותר שעמדה מולם, ולאחר מכן המטוס הרוסי נעלם מהמכ"ם".

קונשקוב המשיך בתיאור השתלשלות האירועים: "בשלב הזה קצין בפיקוד האווירי הרוסי דיווח לנציג הישראלי כי המטוס הרוסי נמצא בסכנה, וכי דרשו מהמטוסים הישראליים לסגת כדי לשלוח צוות חילוץ. הקצין הישראלי ענה כי הוא קיבל את המידע וכי יעביר אותו הלאה. לאחר מכן עזבו מטוסי הקרב הישראליים את האזור". על פי התחקיר, "רק 50 דקות לאחר שהמטוס הרוסי נפגע, הקצין התורן דיוח בקשר כי התקבל המידע על הפגיעה והציע סיוע".

 תחקיר ממצאי הפלת המטוס הרוסי
 

תחקיר ממצאי הפלת המטוס הרוסי (חדשות עשר)

 

על פי משרד ההגנה הרוסי, פעולתם של טייסי הקרב הישראליים היוו "רשלנות פושעת" לכל הפחות. "אנו מאמינים כי האשמה על נפילת המטוס היא באשמת ישראל ובאשמת מי שהחליט לבצע פעולות אלה". קונשקוב תקף את ישראל ואמר כי "הטיייסים הישראלים מתנהגים באופן שונה מאוד ממקביליהם האמריקנים", והוסיף כי "רוסיה מעולם לא הפרה את הסכמיה עם ישראל ומעולם לא השתמשה במערך ההגנה האווירי שלה בסוריה למרות שהתקיפות הישראליות יצרו מצבים שסיכנו את אנשי הצבא הרוסי".

קונשקוב המשיך לתאר את ההסכמים עם ישראל: "מאז תחילת התיאום הביטחוני בין המדינות, רוסיה נתנה לישראל 310 התרעות בנוגע לטיסות מבצעיות בסמוך לשטח ישראל. לעומת זאת, ישראל סיפקה רק 25 התרעות ועשה זאת תמיד בסמוך מאוד לזמן התקיפה. קשה לנו להבין את הסיבות שעומדו מאחורי הפעולות הללו מצד ישראל". עוד ציין כי מדובר ב"כפיות טובה לאור הפעילות הרוסית שהבטיחה שלא יתבצע ירי לעבר ישראל".

מלבד התקרית ביום שני שעבר, קונשקוב הדגיש את העזרה שרוסיה סיפקה לישראל במהלך השנים האחרונות: "רוסיה סיפקה לישראל טנק שהותקף ב-1982 במלחמת לבנון הראשונה, והועבר לרוסיה. כמו כן, ישראל פנתה בבקשה לסייע באיתור שרידי חייל בסוריה. החיפוש המיוחד בוצע באזור שנשלט על ידי דאע"ש. טרוריסטם תקפו את המחפשים הרוסים בזמן החיפושים, ואחד הקצינים הרוסים נפצע. למרות זאת, המשיכה רוסיה במבצע".

ח"כ קסניה סבטלובה (המחנה הציוני) התייחסה לממצאי התחקיר: "הצד הרוסי ממשיך להתעקש על כך שמי שאשם בהפלת המטוס בשמי סוריה היא ישראל. הטון שנשמע ממוסקבה הוא לא פחות ממאיים, וכבר נשמעים רמזים לכך שחופש הפעולה הישראלי בשמי סוריה יוגבל משמעותית. קרה מה שהיה צפוי שיקרה כשמדובר באינטרסים כה שונים ומתנגשים, ועכשיו ישראל תצטרך לחשב מסלול מחדש". עוד הוסיפה כי "כנראה שהידידות הקרובה בין הנשיא פוטין לרה"מ נתניהו לא ממש מסייעת לנו בעת משבר. ישראל תצטרך עכשיו הרבה יותר ממתקפת החיוכים של נתניהו כדי להמשיך ולהנות מחופש פעולה בשמי סוריה למען הגנה על הביטחון הקיומי שלנו".

 רגע הפגיעה במטוס הרוסי בסוריה
 

רגע הפגיעה במטוס הרוסי בסוריה (חדשות עשר)

 

מוקדם יותר הבוקר התייחס שר הביטחון, אביגדור ליברמן, בריאיון לכאן רשת ב' לעתידה של ישראל בנוגע לתקיפות בסוריה, לקראת פרסום התחקיר הרוסי בנוגע להפלת המטוס, ולמתיחות בדרום. "אנחנו פועלים בסוריה רק כשאין לנו ברירה אחרת. שום דבר לא השתנה ולא ישתנה, זו המדיניות שלנו", אמר ליברמן. "לא מחפשים הרפתקאות ולא מתערבים בענייניה הפנימיים של סוריה, אבל הבהרנו – לא נאפשר להפוך את סוריה לבסיס קדמי איראני נגד מדינת ישראל. סוריה לא יכולה לשמש כבסיס לוגיסטי להעברת נשק מתוחכם לחיזבאללה".

בנוגע לביקורת של רוסיה על פעילות ישראל לאחר הפלת המטוס, אמר: "אנחנו לא מתכוונים לנהל ויכוח בתקשורת עם רוסיה. פעלנו כמו תמיד בהתאם למנגנון התיאום, וכך נעשה הלאה". עוד הוסיף כי "כל האחריות על התקרית הקשה והמצערת היא על סוריה ועל צבא אסד". שר הביטחון הדגיש כי מדובר ב"עובדות והן מאוד ברורות. ישראל פעלה כפי שפועלת כל הזמן והמטוס הרוסי הופל על ידי צבא סוריה בגלל חוסר אחריות וחוסר מקצועיות". לטענת ליברמן, "הסיפור נמצא תחת שליטה, אנו מנהלים דיאלוג עם רוסיה כל הזמן", הסביר. "אנחנו חושבים שיש פה הגזמה, גם בתקשורת וגם ברטוריקה שלא משקפת את רמת הדיונים שלנו בימים האחרונים".

כזכור, בלילה שבין שני לשלישי, יורט מטוס ה"איליושין-20" הרוסי ע"י מערך ההגנה הסורי, בעת שמטוסי חיל האוויר הישראליים תקפו מחסן תחמושת בלטקיה. כתוצאה מהתקרית נהרגו 15 חיילים בצבא הרוסי, ובקרמלין הביעו זעם נגד ההתנהלות הישראלית שהובילה לשיחה בהולה בין נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, לראש הממשלה בנימין נתניהו.

יומיים וחצי לאחר הפלת המטוס יצאה משלחת צה"ל בראשות מפקד חיל האוויר, אלוף עמיקם נורקין, כדי להציג את ממצאי התחקיר הצה"לי על האירוע. על פי תחקיר ההפלה שהוצג, יותר מ-20 טילי נ"מ נורו על ידי הסורים, אולם בזמן שמטוסי חיל האוויר כבר היו בנחיתה בישראל. לטענת גורם הצבאי, "הסורים יורים נ"מ לא אחראי ולא מקצועי, שמסכן את מי שבאוויר".