ליברמן על תקיפות ישראל בסוריה: "דבר לא השתנה - נמשיך לפעול"

לקראת פרסום התחקיר הרוסי על הפלת המטוס, אמר שר הביטחון בריאיון לכאן רשת ב' כי המדיניות לא תשתנה, וכי צה"ל פעל לפי מנגנון התיאום. "האחריות לתקרית היא על צבא אסד"

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, התראיין היום (ראשון) לכאן רשת ב' והתייחס לעתידה של ישראל בנוגע לתקיפות בסוריה, לקראת פרסום התחקיר הרוסי בנוגע להפלת המטוס, ולמתיחות בדרום.

"אנחנו פועלים בסוריה רק כשאין לנו ברירה אחרת. שום דבר לא השתנה ולא ישתנה, זו המדיניות שלנו", אמר ליברמן. "לא מחפשים הרפתקאות ולא מתערבים בענייניה הפנימיים של סוריה, אבל הבהרנו – לא נאפשר להפוך את סוריה לבסיס קדמי איראני נגד מדינת ישראל. סוריה לא יכולה לשמש כבסיס לוגיסטי להעברת נשק מתוחכם לחיזבאללה".

ולדימיר פוטין ובשאר אסד בפגישה בסוצ'י
 

ולדימיר פוטין ובשאר אסד בפגישה בסוצ'י (טוויטר )

 
 
 
 

בנוגע לביקורת של רוסיה על פעילות ישראל לאחר הפלת המטוס, אמר: "אנחנו לא מתכוונים לנהל ויכוח בתקשורת עם רוסיה. פעלנו כמו תמיד בהתאם למנגנון התיאום, וכך נעשה הלאה".

"כל האחריות על התקרית הקשה והמצערת היא על סוריה ועל צבא אסד", המשיך שר הביטחון. "אלה עובדות והן מאוד ברורות. ישראל פעלה כפי שפועלת כל הזמן והמטוס הרוסי הופל על ידי צבא סוריה בגלל חוסר אחריות וחוסר מקצועיות".

"הסיפור נמצא תחת שליטה, אנו מנהלים דיאלוג עם רוסיה כל הזמן", הסביר. "אנחנו חושבים שיש פה הגזמה, גם בתקשורת וגם ברטוריקה שלא משקפת את רמת הדיונים שלנו בימים האחרונים".

ליברמן חזר על עמדתו לפיה איננו מאמין בהסדרה עם חמאס, חרף המגעים עליהם דווח בכלי התקשורת. "אני לא מאמין בשום הסדרה עם חמאס וגם לא עם אבו מאזן. הפתרון שם הוא קודם כל לייצב את המציאות באופן חד צדדי, דבר שני לנהל דיאלוג ישיר עם האוכלוסייה", אמר ליברמן. "חמאס לקח את האוכלוסייה כבני ערובה. אנחנו מתקשרים עמם בעיקר באמצעות הרשתות החברתיות. מי שכרגע משתתף באותן פעולות טרור זה רק אנשים שקשורים בטבור לחמאס. כ-40 אלף משפחות שמקבלות משכורת מחמאס, ולכן כשהם מקבלים פקודה הם מגיעים לגדר".

תקיפה בסוריה (ארכיון)
 

הטלוויזיה הסורית הרשמית מדווחים על סדרת תקיפות ברחבי סוריה ( חדשות עשר)

 

אתמול הודיע משרד ההגנה הרוסי כי יפרסם מחר מידע מפורט בנוגע לתקרית  בשמי סוריה ביום שני האחרון. "ציר הזמן של דקה-אחר-דקה של הטרגדיה יוצג לצד מידע אובייקטיבי ממערכות המכ"ם בנוגע למצב האווירי בסוריה ב-17 בספטמבר ופעולות חיל האוויר הישראלי באזור ההתרסקות", נמסר
הפלת מטוס "איליושין-20" הרוסי

.

הודעת המשרד מגיעה לאחר התייחסויות להתרסקות מצד גורמים שונים במוסקבה, שחלקן מפנות אצבע מאשימה כלפי ישראל ופעילותה בסוריה, בעוד אחרות מציגות גישה פייסנית יותר. טרם התברר מה יוצג בדיוק מחר, אולם ההודעה שפורסמה היום מתייחסת מפורשות לפעולות ישראל בלבד - ולא לתגובה הסורית, שלטענת ישראל היא זו שגרמה לפגיעה במטוס הרוסי.

בשעות הבוקר אתמול דווח ברשת "אל-מיאדין" הלבנונית, המזוהה עם המשטר הסורי, כי רוסיה מתכוונת לסגור את המרחב האווירי שמעל המים הטריטוריאליים הסורים לאחר שתסיים את תמרוניה בים התיכון. המהלך עשוי להשפיע על פעילותה של ישראל באזור, שכן לפי מקורות זרים, כשמטוסי חיל האוויר חודרים לסוריה כדי לבצע תקיפות, הם עושים זאת מכיוון הים.

ביום שישי אמר גורם צבאי כי מנגנון התיאום של צה"ל עם צבא רוסיה בכל הנוגע לפעילות בסוריה ממשיך לפעול "על פי הנהלים הרגילים", ואף פעל בשעות הצהריים. זאת, לאחר שובה של המשלחת הישראלית בראשות מפקד חיל האוויר אלוף עמיקם נורקין מרוסיה, שהציגה את התחקיר הישראלי בנוגע להפלת המטוס.

לפי הגורם, השיח בין הישראלים לרוסים היה "מקצועי, שקוף ופתוח". עם זאת, הרוסים דרשו מהישראלים מידע נוסף בנוגע לתקרית, שבה נהרגו 15 אנשי צוות רוסיים. על פי תחקיר ההפלה שהוצג, יותר מ-20 טילי נ"מ נורו על ידי הסורים, אולם בזמן שמטוסי חיל האוויר כבר היו בנחיתה בישראל. לטענת הגורם הצבאי, "הסורים יורים נ"מ לא אחראי ולא מקצועי, שמסכן את מי שבאוויר".