רוחאני: "ארה"ב מתנהגת בבריונות - מנסה לערער את איראן"

הנשיא האיראני התייחס לפיגוע במצעד הצבאי בדרום המדינה בו נהרגו 29 בני אדם, והאשים את האמריקנים בסיוע למדינות המפרץ בביצוע הפעולה. "נגרום להם להתחרט על תוקפנותם"

נשיא איראן, חסן רוחאני, התייחס היום (ראשון) לפיגוע הירי במצעד הצבאי בדרום המדינה, בו נהרגו 29 בני אדם, והאשים את ארה"ב ומדינות המפרץ.

"הקבוצה שמאחורי המתקפה מומנה וחומשה על ידי מדינות במפרץ, ארה"ב מספקת משאבים למדינות שביצעו את הפשעים הללו", אמר רוחאני. "ארה"ב מתנהגת בבריונות, היא מאמינה שלמי שיש כוח יש רשות להתנהג ברחבי העולם כפי העולה על רוחו. הם מנסים לגרום לחוסר ביטחון באיראן, אך הם ייכשלו". עוד אמר הנשיא האיראני כי מדינתו תגיב לפעולה בהתאם לחוק ולאינטרס הלאומי שלה.

 פיגוע הירי בדרום איראן
 

פיגוע הירי בדרום איראן (חדשות עשר )

 

לאחר מכן התייחס רוחאני למשבר סביב נסיגת האמריקנים מהסכם הגרעין. "איראן תנסה להתגבר על הסנקציות ולגרום לארה"ב להתחרט על תוקפנותה", אמר.

טהראן זימנה הלילה את שגרירי בריטניה, הולנד ודנמרק בעקבות אירוע הירי. דובר משרד החוץ האיראני אמר כי "בלתי מתקבל שהארגונים האלה אינם מוכרים כארגוני טרור על ידי האיחוד האירופי, רק בגלל שלא ביצעו פיגועים באירופה".

דובר הצבא האיראני אמר מוקדם יותר כי היורים בפיגוע בדרום המדינה אומנו בשתי מדינות במפרץ וכי היו להם קשרים לארה"ב ולישראל, כך דווח בסוכנות הידיעות האיראנית IRNA. "הטרוריסטים האלה לא שייכים לדאע"ש או לקבוצות המתנגדות לשלטון האיסלאמי באיראן, אך הם קשורים לאמריקה למוסד", אמר אבולפאזל שקארצ'י. עוד דווח כי שלושה מהיורים חוסלו, וכי הרביעי נעצר.

סוכנות הידיעות ציטטה את דבריו של בכיר במשמרות המהפכה, יחיא ראחים ספאבי, שחייליה היו בין ההרוגים בפיגוע: "שהאויבים לא יחשבו שהם ישיגו כבוד כתוצאה מהפעולה הזאת. העם האיראני והכוחות החמושים יגיבו לכך".

שר החוץ האיראני, מוחמד ג'וואד זריף, כתב בטוויטר בתגובה לפיגוע: "טרוריסטים שגויסו, אומנו, חומשו ומומנו על ידי ממשל זר תקפו את אהוואז. ילדים ועיתונאים נפגעו. איראן מטילה את האחריות על תומכי הטרור באזור ועל אדוניהם האמריקנים. איראן תגיב במהירות ובנחישות במטרה להגן על חיים איראניים".

29 נהרגו וכ-60 נפצעו בפיגוע ירי במצעד צבאי שנערך אתמול בעיר אהוואז שבדרום איראן, בה ישנו מיעוט ערבי סוני המתנגד לשלטון השיעי. חמישה יורים פתחו באש לעבר היציע, בו ישבו בכירים שצפו במצעד שנערך לכבוד יום השנה למחלמת איראן-עיראק. עוד דווח כי ארגון בדלני בדרום המדינה קיבל אחריות לפיגוע. משמרות המהפכה הודיעו כי רוב ההרוגים שייכים אליהם. "הארגון הבדלני הכופר שנטל אחריות כבר ביצע פיגועים כאלה בעבר. כוחות הביטחון יחסלו את הטרור", נמסר ממשמרות המהפכה.

קהל בורח בזמן פיגוע הירי בדרום איראן
 

קהל בורח בזמן פיגוע הירי בדרום איראן (חדשות עשר )

 

הפיגוע בוצע בירי מרחוק והחמושים לא הצליחו להתקרב למגרש המצעדים. ישנם דיווחים לפיהם נהרג שומר ראשו של מפקד משמרות המהפכה במחוז ח'וזסתאן שבדרום-מערב המדינה. בדיווחים הראשוניים של הטלוויזיה הממלכתית נמסר כי שני רוכבי אופנוע לבושים מדי חאקי פתחו באש לעבר המצעד.