מעל ומתחת למים: הפלגה שמגינה על עוטף עזה מהאיום הימי של חמאס

יחידה 916 שומרת על תושבי היישובים הסמוכים לחוף מפני הכוחות הימיים המתפתחים של הארגונים בעזה ומתמודדת עם אלה שמנצלים את סירות הדיג העזתיות לטרור. "מגיע לפה דרוך"

החומה התת-קרקעית שנבנית נגד המנהרות ומערכת כיפת ברזל שפגעה קשות בשנים האחרונות באיום הרקטי של חמאס, מציבות בימים אלה את לוחמי פלגה 916 בחזית המאבק הביטחוני ברצועת עזה. זאת, ברקע התפתחת הכוחות הימיים של חמאס ושל הג'יהאד האסלאמי.

לוחמי הפלגה, שתפקידם בין היתר למנוע חדירה של הקומנדו הימי של חמאס לישראל, מבצעים גם פעילות ביטחונית שוטפת בגבולה הימי של רצועת עזה, ומתמודדים עם מי שמנסה לנצל את ההיתר לדוג במרחק של תשעה מייל מהחוף, לצורכי טרור.

 כלי שיט של צהל באזור רצועת עזה
 

כלי שיט של צהל באזור רצועת עזה (חדשות עשר)

 

"יש פה סדר גודל של כ-1,500 סירות ברצועת עזה", אמר אל"מ יובל אילון, מפקד בסיס אשדוד, "מתוך המגוון הרחב הזה צריך לדעת לברור את המוץ מהתבן ולדעת לברור מי הוא מחבל, כי מתוך המון כזה של סירות ואנשים, סירה שמחליטה לפרוץ ולבצע פיגוע בכלי שיט או באתר אסטרטגי או בחוף במדינת ישראל, זה אירוע שהם מתכננים אותו ויכולים לבצע אותו - והמשימה שלנו היא למנוע זאת".

"המכשול הימי הוא חלק מהמכשול היבשתי שממשיך לים, הוא אמור למעשה לבצע עוד חגורת הגנה בטווח הקרוב לחוף. מה שבונים כרגע זה קיר, מזח משמעותי שאי אפשר לחדור אותו. עליו נשים עוד אמצעים וגדר שאי אפשר לטפס עליה וכמובן התקנת אמצעים שנוכל לגלות ולסכל חדירה בטווחים הקרובים לחוף", מספר אילון על הפרויקט הביטחוני שעליו עובדים בחיל הים.

שירות ביחידה זו אינו דבר רגיל, מעידים אנשי הפלגה. "הקו המאוד ברור הזה, שמצד אחד שלו יש את רצועת עזה ואת האיומים שנמצאים שם, ומצד שני אזרחים שיכולים לנהל אורח חיים תקין - בשביל זה אנחנו כאן. זו המשימה שלנו, 24 שעות", אמר סא"ל גיא ברק, מפקד פלגה 916. "היכולות שלנו, לא רק כחיל הים, אלא של צה"ל בכלל, לעמוד על הגבול הזה - זה למעשה שילוב הכוחות. אנחנו בשיתוף פעולה צמוד עם חיל האוויר ועם כוחות היבשה. למעשה, רק השלם הזה באמת מייצר פה קיר ברזל אמיתי בהגנה".

גם לוחמי היחידה מספרים על התפקיד הייחודי. "אתה רואה מצד אחד את רצועת עזה ומצד שני את הבית, וזה נותן אפקט אחר לשירות, אתה מגיע לפה ואתה דרוך יותר ומוכן לבצע את הכול", מספר רב"ט אופיר קוזוקרו, לוחם בפלגה. "היישובים שקרובים לרצועה חיים את הפחד הזה של אזעקה כל רגע, שיכולה להיות חדירה בעוטף עזה. כשאתה שומע שיש אנשים ששומרים עליך ונותנים יציבות - זה נותן את הכול", מסביר קוזוקרו.