שטייניץ: למרות המתיחות - נמשיך במערכה נגד איראן בסוריה

השר הביע צער ב"המטה המרכזי" על הפלת המטוס הרוסי, אך הבהיר: "הקשרים האסטרטגיים עם רוסיה נמשכים". לדבריו, "האיראנים קיוו למערך צבאי מולנו בסוריה - ומנענו את זה"

שר האנרגיה יובל שטייניץ הבהיר הערב (שבת) כי ישראל תמשיך לפעול בשטח סוריה, חרף המשבר ביחסים עם רוסיה לאחר הפלת המטוס הרוסי מאש נ"מ סורי. בריאיון בתוכנית "המטה המרכזי", אמר: "הסורים ירו עשרות טלי נ"מ בכל כיוון אחרי שהמטוסים שלנו בכלל נחתו בארץ, ופגעו במטוס רוסי. זו טרגדיה".

שטייניץ הוסיף: "אנחנו רואים ברוסיה ידידה, מדינה ידידותית למדינת ישראל, שלא כמו חלק גדול ממדינות המערב. יש לנו קשרים היסטוריים עם רוסיה גם בגלל המיליון עולים שהגיעו לכאן, יש לנו קשרים אסטרטגיים עם רוסיה, יש לנו תיאום ביטחוני וגם קשר אישי שלא היה פה מעולם, בין ראש הממשלה נתניהו לבין נשיא רוסיה פוטין". 

על מדיניות התקיפות העתידיות של ישראל בסוריה אמר השר: "המצב בסוריה מורכב ומסובך. נכון שלרוסים יש משמעות מאוד חזקה שם, אבל הם לא לגמרי בעלי הבית: יש גם רוסים, אירנים, טורקים, סורים, אופוזיציה, כורדים ואמריקנים". הוא טען כי "לנו אין ברירה, אנחנו נמשיך במערכה הזו, ודרך אגב, המערכה הזו די הצליחה. האיראנים כבר קיוו לפני שנתיים ושנה להיות עם מערך צבאי משמעותי מולנו בסוריה ואנחנו מנענו את זה עד היום".

 מטוס קרב בשמי דמשק
 

מטוס קרב בשמי דמשק (רויטרס )

 

מוקדם יותר היום הודיע משרד ההגנה הרוסי כי יפרסם מחר מידע מפורט בנוגע לתקרית הפלת מטוס "איליושין-20" הרוסי בשמי סוריה ביום שני האחרון. "ציר הזמן של דקה-אחר-דקה של הטרגדיה יוצג לצד מידע אובייקטיבי ממערכות המכ"ם בנוגע למצב האווירי בסוריה ב-17 בספטמבר ופעולות חיל האוויר הישראלי באזור ההתרסקות", נמסר.

הודעת המשרד מגיעה לאחר התייחסויות להתרסקות מצד גורמים שונים במוסקבה, שחלקן מפנות אצבע מאשימה כלפי ישראל ופעילותה בסוריה, בעוד אחרות מציגות גישה פייסנית יותר. טרם התברר מה יוצג בדיוק מחר, אולם ההודעה שפורסמה היום מתייחסת מפורשות לפעולות ישראל בלבד - ולא לתגובה הסורית, שלטענת ישראל היא זו שגרמה לפגיעה במטוס הרוסי.

בשעות הבוקר דווח ברשת "אל-מיאדין" הלבנונית, המזוהה עם המשטר הסורי, כי רוסיה מתכוונת לסגור את המרחב האווירי שמעל המים הטריטוריאליים הסורים לאחר שתסיים את תמרוניה בים התיכון. המהלך עשוי להשפיע על פעילותה של ישראל באזור, שכן לפי מקורות זרים, כשמטוסי חיל האוויר חודרים לסוריה כדי לבצע תקיפות, הם עושים זאת מכיוון הים.

 תצלומי לוויין של תקיפת חיל האוויר בלטקיה
 

תצלומי לוויין של תקיפת חיל האוויר בלטקיה (ISI )

 

אתמול (שישי) אמר גורם צבאי כי מנגנון התיאום של צה"ל עם צבא רוסיה בכל הנוגע לפעילות בסוריה ממשיך לפעול "על פי הנהלים הרגילים", ואף פעל אתמול בשעות הצהריים. זאת, לאחר שובה של המשלחת הישראלית בראשות מפקד חיל האוויר אלוף עמיקם נורקין מרוסיה, שהציגה את התחקיר הישראלי בנוגע להפלת המטוס.

לפי הגורם, השיח בין הישראלים לרוסים היה "מקצועי, שקוף ופתוח". עם זאת, הרוסים דרשו מהישראלים מידע נוסף בנוגע לתקרית, שבה נהרגו 15 אנשי צוות רוסיים. על פי תחקיר ההפלה שהוצג, יותר מ-20 טילי נ"מ נורו על ידי הסורים, אולם בזמן שמטוסי חיל האוויר כבר היו בנחיתה בישראל. לטענת הגורם הצבאי, "הסורים יורים נ"מ לא אחראי ולא מקצועי, שמסכן את מי שבאוויר".

הגורם ציין כי המשלחת הישראלית השאירה ברוסיה את ההודעות שהועברו מבסיס הקריה בתל אביב לבסיס האוויר הרוסי חמימים בסוריה בקו החם, והציגו נתונים נוספים ומפות. "כל מה שידענו על האיליושן הוצג לרוסים", הבהיר הגורם הצבאי.