רוסיה: "נפרסם מחר מידע על פעילות ישראל באזור הפלת המטוס"

משרד ההגנה במוסקבה הודיע כי יפרסם "מידע אובייקטיבי" על התרסקות המטוס בסוריה, לאחר הצגת התחקיר הישראלי. ההודעה מתייחסת לפעולות ישראל בלבד - ולא לאלה של צבא אסד

משרד ההגנה הרוסי הודיע היום (שבת) כי יפרסם מחר מידע מפורט בנוגע לתקרית הפלת מטוס "איליושין-20" הרוסי בשמי סוריה ביום שני האחרון. "ציר הזמן של דקה-אחר-דקה של הטרגדיה יוצג לצד מידע אובייקטיבי ממערכות המכ"ם בנוגע למצב האווירי בסוריה ב-17 בספטמבר ופעולות חיל האוויר הישראלי באזור ההתרסקות", נמסר.

הודעת המשרד מגיעה לאחר התייחסויות להתרסקות מצד גורמים שונים במוסקבה, שחלקן מפנות אצבע מאשימה כלפי ישראל ופעילותה בסוריה, בעוד אחרות מציגות גישה פייסנית יותר. טרם התברר מה יוצג בדיוק מחר, אולם ההודעה שפורסמה היום מתייחסת מפורשות לפעולות ישראל בלבד - ולא לתגובה הסורית, שלטענת ישראל היא זו שגרמה לפגיעה במטוס הרוסי.

 מטוס קרב בשמי דמשק
 

מטוס קרב בשמי דמשק (רויטרס )

 

מוקדם יותר היום דווח ברשת "אל-מיאדין" הלבנונית, המזוהה עם המשטר הסורי, כי רוסיה מתכוונת לסגור את המרחב האווירי שמעל המים הטריטוריאליים הסורים לאחר שתסיים את תמרוניה בים התיכון. המהלך עשוי להשפיע על פעילותה של ישראל באזור, שכן לפי מקורות זרים, כשמטוסי חיל האוויר חודרים לסוריה כדי לבצע תקיפות, הם עושים זאת מכיוון הים.

אתמול אמר גורם צבאי כי מנגנון התיאום של צה"ל עם צבא רוסיה בכל הנוגע לפעילות בסוריה ממשיך לפעול "על פי הנהלים הרגילים", ואף פעל אתמול בשעות הצהריים. זאת, לאחר שובה של המשלחת הישראלית בראשות מפקד חיל האוויר אלוף עמיקם נורקין מרוסיה, שהציגה את התחקיר הישראלי בנוגע להפלת המטוס.

לפי הגורם, השיח בין הישראלים לרוסים היה "מקצועי, שקוף ופתוח". עם זאת, הרוסים דרשו מהישראלים מידע נוסף בנוגע לתקרית, שבה נהרגו 15 אנשי צוות רוסיים. על פי תחקיר ההפלה שהוצג, יותר מ-20 טילי נ"מ נורו על ידי הסורים, אולם בזמן שמטוסי חיל האוויר כבר היו בנחיתה בישראל. לטענת הגורם הצבאי, "הסורים יורים נ"מ לא אחראי ולא מקצועי, שמסכן את מי שבאוויר".

הגורם ציין כי המשלחת הישראלית השאירה ברוסיה את ההודעות שהועברו מבסיס הקריה בתל אביב לבסיס האוויר הרוסי חמימים בסוריה בקו החם, והציגו נתונים נוספים ומפות. "כל מה שידענו על האיליושן הוצג לרוסים", הבהיר הגורם הצבאי.

 חברת הכנסת טלי פלוסקוב במפגש עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין
 

חברת הכנסת טלי פלוסקוב במפגש עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין (כנס נשות אירו-אסיה)

 

מוקדם יותר אתמול אמר נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, כי הוא "מצפה לבדיקת העובדות" בנוגע לתקרית שבה יורט מטוס איליושין רוסי בשמי סוריה. פוטין אמר את הדברים לסגנית יו"ר הכנסת טלי פלוסקוב (כולנו), שנפגשה עמו במהלך כנס נשים ממנהיגות מדינות אירו-אסיה. "שוחחנו על תקרית המטוס", סיפרה פלוסקוב. "אמרתי לנשיא שאני משתתפת בצערם. הוספתי כי ברור לכולם שעל העובדות להתבהר, וכי ישראל אינה מעוניינת בשום אופן לפגוע ברוסיה". היא ציינה כי הנשיא אמר כי "במהלך התקרית נעשו טעויות רבות".

שלשום דרש משרד החוץ הרוסי מישראל לבצע חקירה נוספת אודות התקרית שבה יורט המטוס הרוסי. כמו כן, במוסקבה הבהירו כי מידע חדש בנוגע למעורבות הישראלית צפוי להתפרסם בקרוב. ברשת אל-מיאדין הלבנונית, המזוהה עם המשטר הסורי, אף דווח כי במוסקבה דחו לחלוטין את התחקיר הישראלי, שמטיל חלק מהאשמה לתקרית על הרוסים.

בקשת משרד החוץ במוסקבה הגיעה בהמשך לתגובה התקיפה של שגרירות רוסיה בישראל שבה הואשמה ישראל באופן מפורש. זאת, חרף שיחות בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לנשיא ולדימיר פוטין ובין בכירים נוספים בשתי המדינות, ובפתח ביקור משלחת מטעם צה"ל במוסקבה, שתציג בפני הרוסים את ממצאי תחקיר האירוע.

"מוסקבה רואה כחסרי אחריות ולא ידידותיים את מעשי חיל האוויר הישראלי, שחשפו מטוס רוסי לסכנה והובילו למותם של 15 אנשי צוות", נכתב בציוץ שפרסמה השגרירות. על פי ההודעה, "רוסיה תנקוט בכל הצעדים הנחוצים על מנת לסכל את האיום לחיים ולביטחון הצבא שלנו שנאבק בטרור". בד בבד, במשרד ההגנה הרוסי טענו כי לא הייתה מערכת המכונה "זיהוי עמית-טורף" על המטוס שהופל, וכי רוסיה לא משתפת את המערכת, שמאפשרת לזהות כלי טיס ידידותי/אויב, עם מדינה אחרת.