טראמפ ורוחאני , רויטרס

רוחאני: לא נוותר על הטילים שלנו, טראמפ יובס כמו סדאם חוסיין

מספר שעות לפני שאמר את הדברים בנאום בטהראן, פרסם הנשיא האיראני מאמר ב"וושינגטון פוסט" שכותרתו "איראן מקיימת את התחייבויותיה בנושא הגרעין – למרות טראמפ"

נשיא איראן, חסן רוחאני, אמר היום (שבת) כי "איראן לא תוותר על הטילים ההגנתיים שלה, כולל אלה שכה מרגיזים את ארה"ב". את הדברים אמר בנאום ששודר בטלוויזיה הממלכתית במדינה, במהלך מצעד צבאי בטהראן לציון יום השנה למלחמת איראן-עיראק.

רוחאני אמר בנאומו כי "איראן תנצח את טראמפ כפי שניצחה את סדאם חוסיין", בהתייחס למלחמת איראן-עיראק שהתרחשה בשנות ה-80. "ארה״ב מנהלת מלחמה נגד איראן. מטרת הנסיגה של טראמפ מהסכם הגרעין היא לפגוע במשטר ובמהפיכה האיסלאמית באיראן" אמר רוחאני. "המלחמה הכלכלית שמנהלת נגדנו ארה״ב תתרסק. מדיניותה של איראן במזה״ת נועדה לייצר יציבות וביטחון".

 טיל זלזאל איראני
 

טיל זלזאל איראני ( רויטרס)

 
 
 
 
 

במהלך הלילה פורסם ב"וושינגטון פוסט" מאמר של רוחאני תחת הכותרת "איראן מקיימת את התחייבויותיה בנושא הגרעין – למרות טראמפ". במאמר טען הנשיא האיראני שלאחר הודעתה של ארה"ב על פרישה מהסכם הגרעין, בחר שלא להוציא את איראן מהסכם הגרעין כדי לא להכניס את האזור לחוסר יציבות, אלא לתת למדינות שנשארו בהסכם זמן לפצות על עזיבת ארה"ב.

"מדיניותו הנוכחית של הממשל האמריקני מנותק מהמציאות, ולדעתי אף נוגד את האינטרסים של ארה"ב עצמה", כתב רוחאני. "ארה"ב מקבלת מידע שגוי מארגוני טרור ומישראל, ושוגה לחשוב שסנקציות יביאו לוויתורים מצד איראן. אך האיראנים ידועים בהתנגדות כשמופעל עליהם לחת חיצוני. ארה"ב נכשלה בכך בתקופה שלפני הסכם הגרעין, שלבסוף שינתה את דרכה ופנתה למשא ומתן".

"הצעתו של טראמפ לשיחות עם איראן איננה כנה. איך נוכל לסמוך על ארה"ב לאחר שהיא נסוגה מהתחייבויותיה הבין-לאומיות?", שאל הנשיא האיראני. "אנו מחויבים לשיח ודיאלוג, לכן נכנסו למשא ומתן על הסכם הגרעין מלכתחילה. איראן לא פעלה באגרסיביות כלפי חוץ במשך 250 שנה. שלום הוא כלי הנשק שלנו וכשמציעים לנו מחווה ידידותית, אנו מחויבים להשיב באותה המטבע".

טראמפ צייץ אתמול בחשבון הטוויטר שלו שהוא זה שיוביל בשבוע הבא את ישיבת מועצת הביטחון שתעסוק בענייני איראן. רק אתמול, הודיע הבית הלבן שנושא הישיבה לא יהיה איראן, אלא יעסוק באופן כללי בהפצה של נשק גרעיני.

כמו כן, בשבוע האחרון טראמפ ושלושה בכירים נוספים בממשל האמריקני רמזו כי אם נשיא איראן חסן רוחאני יבקש, טראמפ יהיה מוכן לפגוש אותו בעצרת האו"ם. בתגובה, הוציאו אתמול האיראנים הודעה חריפה בה הם טוענים כי האמירות האמריקניות הן בדיחה, וכי איראן לא תיפגש עם טראמפ.


בתוך כך, שר החוץ האמריקני מייק פומפאו התראיין אתמול לרשת CNN ואמר: "אם טהרן תשתמש בכוחות פרוקסי כדי לפגוע באינטרסים האמריקנים, וושינגטון תנקוט פעולות נגד, ואיראן תצטרך לשאת באחריות לאירועים האלה". פומפאו אמר כי "איראן היא מדינת הטרור הגדולה בעולם", והוסיף כי היא "מחמשת את חיזבאללה ומיליציות נוספות באזור, בהם גם המורדים החות'ים בתימן שמשגרים טילים על מדינות המפרץ". פומפאו צפוי לנאום שבוע הבא בעצרת הכללית של האו"ם וינסה לגייס תמיכה מהמדינות האירופיות לפעולות ארה"ב נגד איראן.

כמו כן, שר החוץ האמריקני תקף את קודמו בתפקיד, ג'ון קרי, שמאז שעזב את הבית הלבן המשיך להיפגש עם בכירים איראנים. "הבעיה של קרי, היא שהוא תמיד סירב להתייחס לאויבנו כאויבים", אמר פומפאו והוסיף, "אף אמריקני, ובמיוחד לא שר חוץ לשעבר, צריכים לערער את מדיניות החוץ של ארצות הברית.

שר החוץ האיראני מוחמד זריף הגיב לדבריו של פומפאו בחשבון הטוויטר שלו וכתב כי "זה נכון שיש איום ממשי על האזור שלנו ועל השלום והביטחון בעולם כולו: האיום הוא טראמפ". עוד הוסיף כי "ארצות הברית חייבת להתחיל להתנהג כמו מדינה נורמלית".

זריף הוסיף תמונה לציוץ בה כתוב כי "זה לא נורמלי להפר הסכמים בינלאומיים, מה שמנוגד לעצות בני בריתך. זה לא נורמלי לפלוש למדינות אחרות, לגרום למותם של מאות אלפי בני אדם, ולא להציג את האמת. זה לא נורמלי להעניש את העם הפלסטיני בגלל שהם לא מוכנים לוותר על האדמה והכבוד שלהם מול בני בריתך, מדינת אפרטהייד".