יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן באו"ם, רויטרס

יבעיר את השטח? העיניים נשואות לנאום אבו מאזן באו"ם • פרשנות

אינתיפאדת הבודדים הגיעה לאחר נאום יו"ר הרשות הפלסטינית ב-2015. לאור הקיפאון במשא ומתן על ההסדרה בעזה וניסיונות החבלה בו מרמאללה, יו"ר הרשות יעמוד במרכז העניינים

המתיחות בדרום: סוף השבוע הנוכחי מסמן שבוע 26 ברציפות של מהומות בגבול עזה. מאז ה-30 במארס, חמאס נמצא במגמת הסלמה כי הוא מבין שאם הוא לא ישתמש בפלסטינים על הגדר וינצל את ניסיונות החדירה, השלכת הרימונים והפגיעה בתשתיות, הוא לא ישיג את מה שהוא רוצה - הפסקת אש עם ישראל בתיווך מצרי.

מאז החלו "צעדות השיבה" נהרגו 184 פלסטינים ונפצעו מעל 20 אלף נוספים. חמאס מוכן לשלם את המחיר הזה, ואפילו יותר ממנו, אם לא תהיה הפסקת אש והוא מוכן להסתכן אפילו במלחמה עם ישראל.

 
 

במקביל, יש לשים לב לדברים שאמר השבוע הרמטכ"ל גדי איזנקוט בישיבת הקבינט. בין היתר, הרמטכ"ל איזנקוט הרים דגל אדום בפני הנוכחים לגבי הסוגיה הפלסטינית. השבוע החל ברצח בצומת גוש עציון, נמשך בעלייה במספר השריפות ומסתיים ביום של הפגנות. כעת העיניים של צה"ל נשואות לנאום של אבו מאזן באו"ם בשבוע הבא.

בשנת 2015 אמר יו"ר הרשות הפלסטינית מעל במת האו"ם "איני יכול עוד" וזמן קצר לאחר מכן פרצה "אינתיפאדת הבודדים". בהחלט יכול להיות שנאומו הקרוב "יעזור" להלהיט את הרוחות.

מפגינים פלסטיניים ברצועת עזה
 

מפגינים פלסטיניים ברצועת עזה ( חדשות עשר)

 

אירועי היום:

חייל נפצע קל אמש מרסיסי מטען צינור שהושלך לעבר כוחות הביטחון באזור מעבר קרני במסגרת ההפגנות השבועיות בגדר הרצועה. כ-15 אלף פלסטינים התפרעו, הבעירו צמיגים, השליכו רימונים ומטענים ויידו אבנים לעבר כוחות הביטחון. במהלך האירועים בוצעו מספר נסיונות חציה של גדר המערכת. בצה"ל הגיבו באמצעים לפיזור הפגנות ובירי בהתאם להוראות הפתיחה באש. מצה"ל נמסר כי לנוכח האירועים בוצעו מספר תקיפות באמצעות כלי טיס במרחב צפון הרצועה. משרד הבריאות הפלסטיני מסר כי אדם אחד נהרג וכי לפחות 300 בני אדם נפצעו בעימותים. למעלה מ-30 נפצעו מירי חי. 

מפקד חמאס ברצועה, יחיא סינוואר הגיע להפגין נוכחות בהפגנות ממזרח לעיר עזה. "אנשי העם הזה ימשיכו עם הצעדות עד שיפסיק את המצור. מספר המשתתפים הגדול מוכיח כי מי שסומך על העם הזה ועל ההקרבה שלו ישיג את תקוותיו ואילו מי שמרים את הדגל הלבן, מי שסומך על ישראל והתיאום הביטחוני ועל אמריקה - חי באשליות", אמר סינוואר.

בסרטון: יחידת בלוני התבערה במסר לישראל: "תפסיקו את המצור ואנחנו נפסיק את הפעילות שלנו" >>

בתוך כך, אתמול פרצו בעוטף עזה שבע שריפות כתוצאה מבלוני ועפיפוני תבערה. אתמול פרצו תשע שריפות כתוצאה מעפיפוני תבערה בגזרת עוטף עזה. כמו כן, בלון נפץ התפוצץ סמוך לבית במושב מלילות שבמועצה האזורית שדות נגב. בהמשך, כלי טיס ביצע ירי לעבר חוליית מפריחי בלונים בצפון הרצועה. הפלסטינים דיווחו כי שני בני אדם נפצעו כתוצאה מהתקיפה. כמו כן, דווח כי מספר בני אדם נוספים נפצעו במהלך הפגנות ליליות ופונו לבית החולים "שהדאא' אל-אקצא" שבמרכז הרצועה.