"פטה מורגנה": הישראלים שיורדים בהמוניהם לסיני למרות ההתרעות

התבססות דאע"ש והפשע הגואה באזור לא מרתיעים מאות אלפי ישראלים שמעדיפים לנפוש בזול ובשקט בחופיו הכחולים של חצי האי. "לא חוששת, נהנית מכל רגע מהשלווה ומהאנשים"

ההתרעה החמורות, שמפרסם תדיר המטה ללוחמה בטרור, להימנע מלנפוש בסיני בעיקר בתקופת החגים, לא נשאו פרי. עשרות אלפי ישראלים 'יורדים' בחגי תשרי לנופש בסיני ומתרכזים בחופיה הדרום מזרחיים: טאבה, נואיבה, דאהב, ראס א-שטן, ביר סוויאר ושארם א-שייח'. בחודשים יולי ואוגוסט השנה, עברו מישראל לסיני כ-270 אלף ישראלים דרך מסוף טאבה, כאשר 85% מהם ישראלים.  

באופן מסורתי מספקת סיני לישראלים את הניתוק האולטימטיביים מחיי השגרה הלוחצים. "'זמן סיני' אומר שלוש אוקטבות נמוך יותר", אמר יפתח שוע, מנהל האתר "סיני וייבס". "החופים כל כך שקטים שמאוד כיף לעשות עליהם בטן-גב כל היום", הוסיף. המארחים בחצי האי מודעים היטב לעובדה הזו ולכן מייצרים תשתית תיירותית שתוכל לקלוט את המוני המטיילים. "בעוד באילת יש בערך 12 אלף חדרי מלון. בשארם יש למעלה מ-250 בתי מלון עם למעלה מ-65 אלף חדרים", סיפר אידוב תורן, בעל חברת "מעמקים" לטיולי צלילה.

הבעלים והמפעילים הבדואים של אתרי הנופש בסיני מדווחים על תפוסה מלאה של חושות בתקופת החגים הנוכחית. חלק מרכזי מהאטרקטיביות שלה נובע מהמחירים הנוחים, בוודאי בהשוואה למחירי הצימרים בצפון והמלונות באילת. "טווחי המחירים בסיני ה- מ-20 או 30 שקלים לחושה על החוף, ועד ל-100 או 200 שקלים לחדר בבית מלון ללילה", סיפר שוע.

בפסח 2017, סגרה ישראל בצעד יוצא דופן את מעבר טאבה, על רקע התרעות לפיגועי דאע"ש נגד ישראלים. השנה, קרא המטה ללוחמה בטרור לכל הישראלים השוהים בסיני לצאת לאלתר מהאזור ולשוב ארצה. לפי ההערכות, מחוז סיני של דאע"ש הוא התא המאיים ביותר של הארגון הרצחני. הארגון ניצל את שנות ההזנחה הארוכות של ממשל מובארק, שהפך את חצי האי לאזור ללא משילות שנשלט על ידי כנופיות שסוחרות בבני אדם ובסמים. "אני אישית, חושבת שתחושת הרוגע והיציבות בחצי האי סיני זו אשליה", אמרה רות וסרמן לנדה, פרשנית לענייני המזרח התיכון.

 ישראלים נופשים בסיני
 

ישראלים נופשים בסיני (חדשות עשר )

 

השלטונות במצרים לא אוהבים את אזהרות המסע הקבועות של ישראל לסיני, שפוגעות להם בתיירות ובדימוי, ומנסים באופן קבע לבטל אותן. "צריך להתייחס באופן מאוד רציני לאזהרות האלו", אמר ליאור אקרמן, לשעבר סגן ראש אגף בשב"כ. "הן מבוססות על מודיעין די ברור לגבי מאות לוחמים בדואים חמושים, שהצהירו אמונים לדאע"ש ולדרך שלה וללא ספק סימנו כיעד את האזרחים הישראלים שמגיעים לסיני".

למרות ההתרעות החמורות נגד תיירות בסיני, הישראלים שכן בוחרים להגיע לחצי האי, לא נרתעים. "לא חוששת, נהנית מכל רגע מהשלווה ומהאנשים", סיפרה גל רוננה, ישראלית המטיילת בסיני. "נכון שיכול לקרות פיגוע, אבל זה גם נכון לבריסל ולניו-יורק", אמר אידוב תורן. "הפעם האחרונה שהיה פיגוע נגד תיירים בסיני הייתה ב-2014, לפני ארבע שנים", אמר גילי ששון, מדריך טיולים בסיני.

נדמה שמערכת היחסים בין המטה ללוחמה בטרור לבין התיירים הישראלים בסיני, תישאר בעינה. בעוד צד אחד יתמיד להתריע בפני הסכנות, הצד השני ישיב לו "סמוך עליי, לי זה לא יקרה".