האנשים שמתעדים את ההיסטוריה מקום המדינה, חדשות עשר

"להתחבר לסיפורים": האספנים שמתעדים את ההיסטוריה מקום המדינה

רם הוא עו"ד, יעקב חשמלאי ועזרא הוא איש הייטק לשעבר, אך כל אחד מהם מתפקד כהיסטוריון המשמר חלקים שונים מההיסטוריה של ארץ ישראל. "אתה מבין מתוך זה איך אנשים חיו"

זהו סיפורם של האנשים המכורים לפיסות ההיסטוריה שהותירה אחריה התרבות האנושית. בשבילם הריח הטוב ביותר הוא ריחה של נוסטלגיה, והפעולה הטובה ביותר היא שימורה. רם הוא עורך דין, יעקב חשמלאי ועזרא הוא איש הייטק לשעבר ובעל משתלה. כל אחד מהם מקדיש את חייו לתעד את הימים שבהם הדברים נראו כאן אחרת.

מקום שניתן לספוג בו הרבה נוסטלגיה הוא "המחסן של סבא" הממוקם במושב בית-מאיר שבהרי ירושלים. המקום מתפקד כמעין מוזיאון המציג חפצים ומסמכים ששופכים אור על הרקע להקמת המדינה וכן על שנותיה הראשונות. קשה שלא להבחין בהתלהבותו של יעקב קלי, בעל האוסף, בעודו מוקף בחפצים הישנים. "האוספים שלי זה להתחבר לסיפורים", מסביר יעקב.

להבדיל מיעקב, את האוספים של עזרא ברנע לא ניתן להציג על מדף. עזרא, הוא מתעד נלהב של עצי אלון ענקיים, באזור פרדס חנה וכרכור, המצויים בחצרות בתים ובשולי דרכים. לדבריו, משטחי הבטון של מרכז הארץ היו עד אמצע המאה ה-19 מכוסים ביערות אלונים. העות'מאניים כרתו אותם, בנו מהם אוניות, והשתמשו בהם להסקת קטרי רכבות. עזרא, משוטט בארץ, מאתר ומסמן את אותם האלונים העתיקים שנותרו. את הנתונים שאסף הוא מזין באפליקציה שאותה הוא מפתח כדי שמטיילים באזור יוכלו אף הם להתפעל מעצי הענק.

ובץ המפות המקורי שנלווה להחלטות "ועדת פי" על חלוקת הארץ
 

קובץ המפות המקורי שנלווה להחלטות "ועדת פי" על חלוקת הארץ ( חדשות עשר)

 

לפני מאות שנים, בימים שהארץ הייתה מכוסה כולה אלונים, הגיעו לאזור ארץ ישראל תיירים שכתבו על המסעות שלהם ספרים. רם א.גמליאל, יועץ לסאטרטגיה משפטית, לא מעוניין לשמור את הכתבים הנדירים האלו שמצא רק לעצמו, לכן הוא סורק ומעלה אותם לאתר אינטרנט. פרט לסיפורי תיירים בני מאות שנים, יש בידו גם אוסף ניירות ומסמכים מהתקופה של תולדות הישוב בארץ. "אתה מבין מתוך זה את רוח התקופה, אתה מבין מתוך זה איך אנשים חיו", מספר רם בהתלהבות על חשיבות המסמכים הישנים בעיניו. אחד מהמסמכים בהם הוא מתגאה, הוא קובץ המפות המקורי שנלווה להחלטות "ועדת פי" על חלוקת הארץ. "המסמכים האלו, ברובם לא שווים הרבה כסף ולפיכך הם נזרקים לפח בדרך כלל", אומר רם על מלאכת האיתור השימור של התעודות.

אלו אנשים שנותנים את הנשמה כדי לשמר עוד פיסה מהמורשת של כולנו. הם מלקטים לא מה שאמרו מנהיגים, לא תהליכים, לא מה שמופיע בספרים – אלא את הסיפורים הקטנים ואת ההיסטוריה שמסתתרת בעץ, בברזל ובבד.