גורם צבאי על הפלת המטוס: מנגנון התיאום עם רוסיה פעל היום שוב

חברי משלחת חיל האוויר למוסקבה טענו בפני הרוסים כי "ירי הנ"מ הסורי לא אחראי". לדברי הגורם, ישראל הודיעה מראש על הפעילות בסוריה, והעבירה הקלטה של הקו החם מהקריה

  • פורסם ב:
  • 21/09/2018 14:44
  • |
  • עודכן ב:
  • 21/09/2018 17:01
  • |
  • כתבים:
  • אור הלר

גורם צבאי אמר היום (שישי) כי מנגנון התיאום של צה"ל עם צבא רוסיה בכל הנוגע לפעילות בסוריה ממשיך לפעול "על פי הנהלים הרגילים", ואף פעל היום בשעות הצהריים. זאת, לאחר שובה של המשלחת הישראלית בראשות מפקד חיל האוויר אלוף עמיקם נורקין מרוסיה, שהציגה את התחקיר הישראלי בנוגע להפלת המטוס הרוסי בסוריה ביום שני האחרון. 

לפי הגורם, השיח בין הישראלים לרוסים היה "מקצועי, שקוף ופתוח", והדרג המדיני בישראל עודכן בכל פרטי הביקור. במהלך פגישת העבודה המרכזית, שהתנהלה מול מפקד חיל האוויר הרוסי במשך כמה שעות במשרד ההגנה במוסקבה, נורקין הביע צער על התקרית ותנחומים על מותם של אנשי הצוות הרוסיים, והציג את ההקשר הרחב של התקיפה, במסגרת המאמצעים למנוע את התבססות איראן בסוריה ולבלום סיוע לחיזבאללה. 

 
 
 

על פי תחקיר ההפלה שהוצג, יותר מ-20 טילי נ"מ נורו על ידי הסורים, אולם בזמן שמטוסי חיל האוויר כבר היו בנחיתה בישראל. לטענת הגורם הצבאי, "הסורים יורים נ"מ לא אחראי ולא מקצועי, שמסכן את מי שבאוויר". הוא עוד ציין כי המטוס הרוסי נפגע מטיל SA-5.

 מפקד חיל-האוויר, אלוף עמיקם נורקין, וקציני המשלחת הישראלית

מפקד חיל-האוויר, אלוף עמיקם נורקין, וקציני המשלחת הישראלית (דובר צה"ל )

 

הוא הבהיר כי "אין לנו שום כוונה לפגוע באף אחד בסוריה מלבד מאמצי האיראנים וחימוש חיזבאללה". לדבריו, "אנחנו בתחושה שהטענה לפרובוקציה לשימוש במטוס הרוסי ככסות הוכחה כלא נכונה. לא נכון שהודענו להם דקה לפני. ניתן להם זמן רב יותר".

הגורם ציין כי המשלחת הישראלית השאירה ברוסיה את ההודעות שהועברו מבסיס הקריה בתל אביב לבסיס האוויר הרוסי חמימים בסוריה בקו החם, והציגו נתונים נוספים ומפות. "כל מה שידענו על האיליושן הוצג לרוסים", הבהיר הגורם הצבאי. 

 משלחת צה"ל בראשות מפקד חה"א נורקין בפגישתם עם בכירים בצבא הרוסי

משלחת צה"ל בראשות מפקד חה"א נורקין בפגישתם עם בכירים בצבא הרוסי ( דובר צה"ל)

 

לדברי הגורם, "הרוסים שאלו שאלות מקצועיות ורצו עזרים שיש לנו בישראל ונציג להם בהמשך. הזמנו אותם לישראל ככל שירצו להעמיק בתחקיר". הוא הוסיף כי "נמשיך במדיניות הישראלית". כמו כן, הוא הבהיר כי "שני הצדדים יבחנו את ההתאמות הנדרשות במנגנון התיאום. יש מפגשים שיטתיים עם הרוסים". במקביל, מלשכת ראש הממשלה נמסר כי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, קיים הבוקר התייעצות עם הצמרת הביטחונית בה שמע דיווח מפורט ממפקד חיל האוויר נורקין על השיחות במוסקבה. עוד נמסר כי רה"מ הנחה שיש להמשיך במגעים הרצופים מול רוסיה.

מוקדם יותר היום אמר נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, כי הוא "מצפה לבדיקת העובדות" בנוגע לתקרית שבה יורט מטוס איליושין רוסי בשמי סוריה. פוטין אמר את הדברים לסגנית יו"ר הכנסת טלי פלוסקוב (כולנו), שנפגשה עמו במהלך כנס נשים ממנהיגות מדינות אירו-אסיה. "שוחחנו על תקרית המטוס", סיפרה פלוסקוב. "אמרתי לנשיא שאני משתתפת בצערם. הוספתי כי ברור לכולם שעל העובדות להתבהר, וכי ישראל אינה מעוניינת בשום אופן לפגוע ברוסיה". היא ציינה כי הנשיא אמר כי "במהלך התקרית נעשו טעויות רבות".

אתמול דרש משרד החוץ הרוסי מישראל לבצע חקירה נוספת אודות התקרית שבה יורט המטוס הרוסי. כמו כן, במוסקבה הבהירו כי מידע חדש בנוגע למעורבות הישראלית צפוי להתפרסם בקרוב. ברשת אל-מיאדין הלבנונית, המזוהה עם המשטר הסורי, אף דווח כי במוסקבה דחו לחלוטין את התחקיר הישראלי, שמטיל חלק מהאשמה לתקרית על הרוסים.

בקשת משרד החוץ במוסקבה הגיעה בהמשך לתגובה התקיפה של שגרירות רוסיה בישראל שבה הואשמה ישראל באופן מפורש. זאת, חרף שיחות בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לנשיא ולדימיר פוטין ובין בכירים נוספים בשתי המדינות, ובפתח ביקור משלחת מטעם צה"ל במוסקבה, שתציג בפני הרוסים את ממצאי תחקיר האירוע.

"מוסקבה רואה כחסרי אחריות ולא ידידותיים את מעשי חיל האוויר הישראלי, שחשפו מטוס רוסי לסכנה והובילו למותם של 15 אנשי צוות", נכתב בציוץ שפרסמה השגרירות. על פי ההודעה, "רוסיה תנקוט בכל הצעדים הנחוצים על מנת לסכל את האיום לחיים ולביטחון הצבא שלנו שנאבק בטרור". בד בבד, במשרד ההגנה הרוסי טענו כי לא הייתה מערכת המכונה "זיהוי עמית-טורף" על המטוס שהופל, וכי רוסיה לא משתפת את המערכת, שמאפשרת לזהות כלי טיס ידידותי/אויב, עם מדינה אחרת.