תמיכת החרדים בליאון יכולה לסייע דווקא לנציג החילוני • פרשנות

משה ליאון מגיע מוכן יותר לבחירות על ראשות עיריית י-ם ואף קיבל רוח גבית מהפיצול במחנה החרדי. מנגד, ניצב השר אלקין, אך יכול להיות שעופר ברקוביץ' ייצא נשכר מהמהלך

הבחירות המוניציפאליות ייערכו בסוף החודש הבא, אך בחלק מהמקומות הן כבר ללא ספק הגיעו לנקודת רתיחה. בירושלים אחרי עשר שנות כהונת ניר ברקת, מתנהל קרב צמוד בין כמה מועמדים עיקריים: בהם, השר זאב אלקין וחברי המועצה משה ליאון ועופר ברקוביץ'. הפיצול במחנה החרדי, שעליו נודע בצאת יום הכיפורים, רק ממחיש את המורכבות האלקטורלית בעיר הבירה.

עם זאת, כדי להבין טוב יותר את העלילה הנוכחית, יש לחזור לבחירות האחרונות שנערכו בירושלים. בשנת 2013 הגיע משה ליאון להתמודדות כ"אנטי מועמד המושלם". הוא לא היה מוכר לציבור הישראלי והירושלמי, הוא בכלל לא התגורר בבירה אלא בגבעתיים, הוא הגיע כתוצר של "דיל מסריח" בין ליברמן לדרעי. נוסף על כך, אין לו יכולת ורבלית יוצאת דופן או כריזמה נוטפת וכולם היו בטוחים שהניצחון של ברקת יהיה בפער גדול.

משה ליאון
 

משה ליאון (פייסבוק)

 

ברקת אמנם ניצח, אך בניגוד לציפיות, הפער בין שני המועמדים המובילים עמד על 6% בלבד. 95 אלף ירושלמים הצביעו עבור ליאון. ככל הנראה מעט מאוד חילוניים וכל השאר חרדים, שהצביעו לפי עמדת הרבנים, ששוב קבעו את הטון עבור קהילה שלמה.

בבחירות הנוכחיות ליאון כבר הגיע בצורה מושכלת יותר, הוא העתיק בחוכמה את מקום מגוריו לירושלים, עבד במועצת העירייה בחמש השנים האחרונות, הפך להיות מוכר וידוע לציבור המקומי ואף הצליח להביא את אותו דיל שתמך בו, אך תוך ריחוק משני הפטרונים: ליברמן ודרעי.

הפיצול בחברה החרדית, לפיו "אגודת ישראל" תתמוך ביוסי דייטש, בעוד "דגל התורה" וש"ס תמכו במשה ליאון, יכול לתרום דווקא למועמד החילוני, עופר ברקוביץ'. הוא אמנם צעיר מאוד יחסית לשני המועמדים הבולטים האחרים, אך הוא מוכר לתושבים ויכול לחולל הפתעה. אמנם קשה להאמין שברקוביץ' יצליח לנצח, אך יש לו סיכוי גבוה לעלות לסיבוב השני. בפעם שעברה המועמד החילוני ניר ברקת פעל רבות כדי לשמור את המועמד החרדי חיים אפשטיין כדי שיגזול קולות לליאון, נראה מה יהיה במערכת הבחירות הנוכחית.